قالب وردپرس درنا توس
آفت دهان
آفت دهان

علت آفت دهان چیست؟

علت آفت دهان چیست؟

آفت دهان

آفت (Canker Sores: aphthuSulcer)، به زخم های دردناکی گفته میشود که در مخاط دهان به وجود می آیند و در زن ها شایع تر از مردها هستند. آفت مسری و سرطانی نیست و تبدیل به سرطان نمیشود. زخم های آفتی اغلب کوچک، بسیار دردناک و کم عمق هستند و غشای خاکستری رنگی روی آنها را میپوشاند وحاشیه آنها به وسیله هاله قرمز رنگ احاطه میشود. آفت معمولاً بعد از ۱۰ تا ۱۴ روز خود به خود بهبود مییابد.

آفت ممکن است بر روی لبها، لثه، داخل گونه ها، بر روی زبان و یا زیر آن، کام و گلو ایجاد شود. معمولا تعداد زخم آفت بین ۱ تا ۳ عدد است ولی گاهی تعداد آن به ۱۰ تا ۱۵ زخم هم میرسد.

معمولاً زخمها در ۲ تا ۳ روز اول بسیار دردناک هستند. علت دقیق آفت معلوم نشده است اما به نظر میرسد اضطراب، استرس های جسمانی یا عاطفی، تنش پیش از عادت ماهانه، آسیب دیدگی مخاط دهان در اثر ناهموار و خشن بودن دندان های مصنوعی، خوردن غذاهای داغ، مسواک زدن همراه با وارد آوردن ضربه به مخاط دهان، دستکاری های دندان پزشکی، گاز گرفتن، ضربه، قاعدگی، حاملگی، یائسگی، آلرژی (مثل تب یونجه، آسم، حساسیت غذایی و دارویی)، استعداد خانوادگی، نقص سیستم ایمنی، بعضی بیماریهای خونی، تحریک حاصل از غذاهایی مثل شکلات و غذاهای ترش و اسیدی (سرکه، غذاهای دودی)، آجیل ها، چیپس های شور و عفونت های ویروسی از علل ایجاد کننده آفت باشند.

 پیشگیری از آفت دهان

حداقل ۲ بار مسواک زدن دندانها + استفاده مرتب از نخ دندان،

مراجعه به پزشک یا دندانپزشک برای یافتن عاملی ایجاد آفت

. رعایت بهداشت دهان به منظور پیشگیری از عفونت ثانویه، از طریق استفاده از دهان شویه کلرهگزیدین یا آب نمک رقیق استفاده از ضددردهایی مثل شربت دیفن هیدرامین و بنزیدامین (به شکل ۳ بار در روز، قبل از غذا، هربار به مدت ۲تا ۳ دقیقه).

جلوگیری از استرس و اضطراب و خودداری از وارد کردن هر نوع ضربه به دهان. عدم مصرف غذاهای آلرژی زا و محرک، از جمله پیاز، فلفل، سیر، گردو، کالباس، سوسیس، چیپس. تمیز کردن زخم ها با گوش پاک کن آغشته به پراکسید هیدروژن ۲٪. اگر خمیر حاوی استروییدی مانند تریامسینولون استوناید به محض شروع آفت بر روی آن مالیده شود از ایجاد درد پیشگیری می کند.

درمان آفت دهان

نوشیدن زیاد مایعات.

رژیم غذایی متعادل

شیر، ژله، ماست و بستنی، کمتر باعث درد می شوند. اکثر زخم های آفتی بدون باقی گذاشتن جوشگاه در مدت حدود ۲ هفته بهبود مییابند. حملات مکرر آفت شایع اند و ممکن است به صورت یک زخم، حداکثر ۲ تا ۳ بار در سال تا بروز بدون وقفه چندین زخم در سال ایجاد شوند آفت معمولاً از کودکی یا جوانی شروع می شود و ممکن است با افزایش سن، تعداد دفعات ایجاد آن کاهش یابد و یا دیگر ایجاد نشود. آفت های شدیدی که موجب دشواری خوردن و آشامیدن میشوند ممکن است با کم آبی بدن همراه شوند. در صورت بروز تب بالای ۳۸/۹ درجه سانتیگراد یا بالاتر؛ عدم شروع بهبود آفت در عرض ۳ روز، علی رغم درمان؛ غیر قابل تحمل بودن درد؛ کم شدن وزن کودکی که دچار آفت است باید به پزشک مراجعه شود.

مطلب پیشنهادی

برفک دهان

برفک دهان نشانه خوبی نیست!!

برفک دهان نشانه خوبی نیست!! برفک دهان برفک دهان در واقع نوعی بیماری قارچی است …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *