علت اختلال دستگاه ادراری چیست؟!


علت اختلال دستگاه ادراری چیست؟!

علت اختلال دستگاه ادراری چیست؟!

اختلالات دستگاه ادراری خانم ها

عفونت دستگاه ادراری :

عفونت یا بیماریهای عفونی و میکروبی در مجرای ادرار، مثانه یا در کلیه ها فوق العاده زیاد شایع هستند. معمولاً منشاء عفونتهای دستگاه ادراری میکروب های موجود در رورده ها هستند، گاهی اوقات در اثر مالش یا اصطکاک که در موقع آمیزش جنسی روی می دهد این میکروب ها که در فرج یا در خارج عضو تناسلی زن وجود دارند به داخل مجرای ادرار انتقال می یابند. به علت این که مجرای ادرار که ادرار را از مثانه به خارج بدن هدایت می کند، در زن ها کوتاه تر از مردان بوده و باعث می شود که زن ها خیلی بیشتر مستعد ابتلا به عفونتهای دستگاه ادراری شوند.

بی اختیاری ادرار زنان:

در اثر این عارضه به طور مزمن ادرار بدون اختیار به خارج تراوش می کند. این وضعیت ممکن است باعث درد و ناراحتی  شود یا باعث تکرر ادرار گردد و یا باعث خیس شدن رخت خواب شود یا به طور فراوان در تمام مدت شب نیاز به تخلیه  ادرار باشد. بی اختیاری یا اختلال در ادرار می تواند به علت عفونت، غیرطبیعی بودن دستگاه ادراری، فقدان هورمون استروژن بعد از یائسگی، ضعف عضلات لگنی و یا اختلال عصبی - عضلانی باشد.

اختلالات فرج و مهبل:

التهاب يوست در عضوتناسلی زن که در اثر تماس با یک محرک شیمیایی ایجاد می شود. این التهاب یا تورم می تواند به علت عطرها یا رنگ ها در کاغذ توالت، صابون، نوارهایمصرفی در دوران قاعدگی و یا به علت اسپریهای بهداشتی خانمها باشد.

زگیل در اندامهای تناسلی :

زگیل های اعضای تناسلی در انسان به علت ویروس پایلوما" تولید می شوند و در اثر تماس جنسی یا آمیزش انتشار می یابند. این زگیل ها ممکن است صاف، مسطح و یا برجسته باشند و ممکن است بدون درد و یا دردناک باشند. همچنین تاول یا تبخال اعضای تناسلی در اثر نوعی ویروس تولید می شود. این عارضه نیز در اثر آمیزش جنسی انتقال می یابد و باعث زخم های تاولی در نواحی اعضای تناسلی یا در سایر قسمت های بدن می شود.

توموریا رشد غیرعادی سلولها در مخاط فرج :

در اثر این نوع بیماری رشد غیرطبیعی سلول در مخاط فرج یا عضو تناسلی زن حادث می شود. بعضی گروه از این زن ها دارای زخم های برجسته و خارشی هستند و بعضی دیگر به کلی فاقد نشانه های بیماری میباشند. اگر این عارضه بدون درمان باقی بماند ممکن است به تدریج سرطانی شود. تورم بافت مخاطی فرج ممکن است در اثر پاییلومای انسانی ایجاد شود، همین نوع ویروس باعث تولید زگیل های اندام های تناسلی نیز می شود.

التهاب مهبل :

مهبل عبارت است از مجرای تناسلی زن که بین فرج یا عضو تناسلی و گردن رحم قرار دارد. التهاب مهبلی باعث قرمزی، خارش، ترشح و بوی بد می شود، التهابات مهبلی در بعضی موارد ناشی از عفونت های میکروبی، قارچی، یا انگلهای تک یاخته ای هستند و در بعضی موارد نیز داروهای آنتی بیوتیک، قرص های جلوگیری از حاملگی، شستشو های متعدد تامپون، یا نوارهای مصرف قاعدگی، شورتهای تنگ یا بدون منفذ، چاقی و بیماری قند در تولید این عارضه ممکن است دخالت داشته باشند.


دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد