علت اصلی بیماری  شب کوری کمبود ویتامین A 


علت اصلی بیماری  شب کوری کمبود ویتامین A 

علت اصلی بیماری  شب کوری کمبود ویتامین A 

 شب کوری از جمله بیماری هایی است که هنوز به درستی علت این اختلال شناخته نشده است اما عواملی مانند رژیم های غذایی، ژنتیک، آب مروارید و التهاب شبکیه چشم می تواند در ایجاد تأثیر داشته باشد. همچنین این عواملی که روی متابولیسم ویتامین A اثر بگذارد مانند بیماری های کبد، سوء جذب و مصرف الکل و جراحی روده ها میتواند موجب بروز این مشکلی شود. بدن به خودی خود قادر به ساختن ویتامین A نمیب اشد و ویتامین A مورد نیازمان را باید از منابع غذایی بدست آوریم و کبد میتواند این ویتامین را برای مصرف یکسالی در بدن ذخیره کند. در اثر کمبود این ویتامین ما دچار اختلال در بینایی می شویم و اگر کمبود ویتامین A به مدت زیادی ادامه داشته باشد. در صداختلال بالاتر می رود و علت اصلی شب کوری کمبود ویتامین A میباشد که با مصرف این ویتامین می توانید تا حد زیادی از پیشرفت آن جلوگیری کنید. برای بهبود این بیماری می توانید از منابع غذایی که سرشار از ویتامین A می باشد استفاده  کنید

عوامل

  • کمبود رودوپسین (ناشی از کمبود ویتامین آ)
  • گزروفتالمی
  • التهابات شبکیه
  • آب مروارید
  • جداشدگی شبکیه
  • دژنراسیون ماکولا
  • جراحی‌های لیزری چشم مانند لیزیک
همچنین قرار گرفتن در معرض نور بسیار شدید موجب شب کوری می‌شود چون باعث تخلیه رودوپسین می‌شود. برای جلوگیری از مبتلا شدن به شب کوری می‌توان از منابع غذایی ویتامین آ استفاده کرد که احتمال مبتلا شدن به گزروفتالمی را کاهش می‌دهد .

درمان شب کوری در طب سنتی

راهکارهی طب سنتی برای درمان این بیماری عبارتند از:

لیمو: مصرف لیمو برای درمان این بیماری بسیار مفید است. به این منظور میتوانید سبزی جعفری را با لیمو مصرف کنید که برای جبران کمبود ویتامین آ مفید است.

عسل: از دیگر راههای درمان این بیماری غرغره آب عسل روزی چند بار است.

دل گوسفند: آن را کباب کرده، میل کنید و آبی که از آن می چکد را گاهی به چشم بکشید. برای درمان این بیماری موثر است.

یونجه: این گیاه دارای ویتامین آ فراوان بوده و برای معالجه شب کوری بسیار مفید خواهد بود.

مصرف غذاهای حاوی ویتامین آ: این ویتامین به مقدار زیاد در روغن ماهی، جگر، کره و میوه های روغنی مثل سیر، پیاز، غلات، اسفناج، جوانه گندم، انواع کلم، مرکبات، شلغم و میوه های خشک یافت میشود.

لازم به ذکر است با وجود مزایای فراوان مصرف ویتامین آ، لیکن زیاده روی و افراط در مصرف آن، عوارض خیلی شدیدی را به همراه خواهد داشت و از دسته ویتامین هایی است که مصرف بیش از اندازه آن در بدن عوارضی مانند کاهش اشتها، پوست خشک، سر دردهای شدید، پوسته پوسته شدن پوست و بزرگیکبد را به همراه خواهد داشت و ایجاد مسمومیت میکند.


دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد