علت التهاب غدد لنفاوی چیست ؟؟


علت  التهاب غدد لنفاوی  چیست ؟؟

علت  التهاب غدد لنفاوی  چیست ؟؟

 غدد لنفاوی در قسمتهای مختلف بدن دیده می شوند ولی در بعضی نواحی تراکم بیشتری دارند مثل کشاله ران، زیربغل و گردن. هر چندوظیفهٔ اصلی این غدد شرکت در کار دفاعی بدن است ولی گاهی خود نیز دچار عفونت شده و در نتیجه متورم و دردناک می شوند. تورم این غدد میتواند ناشی از عفونتهای بافت های اطراف نیز باشد مثلاً در عفونتهای دندان یا گلودرد چرکی غدد لنفاوی گردن، بزرگ می شوند. اگر عفونت غدد مزمن شود ممکن است دردانها از بین برود ولی همچنان متورم می مانند . 

علل تورم غدد لنفاوی عبارتند از :

عفونت علت رایج تورم غدد لنفاوی آن است:علت تورم غدد لنفاوی به دلیل عفونت در اثر سیستم ایمنی بدن  برای مبارزه با میکروب ها (باکتری ، ویروس،و غیره) است. غدد لنفاوی  معمولی، به اندازه نخود است که در حالت بروز عفونت بزرگ می شوند و در مواردی از روی پوست قابل لمس و دردناک هستند. از زمانی که فردی دچار عفونت می شود و این حالت در وی رخ می دهد تا زمانی که به حالت عادی برگردد ممکن است یک هفته یا بیشتر طول بکشد .مثالها شامل موارد زیر است :ممکن است علت متورم شدن غدد لنفاوی در گردن ،عفونت های گلو و ورم لوزه باشد.ممکن است علت تورم غدد لنفاوی در زیر بغل ،عفونت پوست بازو باشد.ممکن است علت  تورم غدد لنفاوی در کشاله ران، عفونت پا و یا اندام تناسلی باشد.ممکن است  توسعه تورم تعدادی از غدد لنفاوی در نقاط مختلف بدن مثل گردن ، زیر بغل و کشاله ران به علت بیماری های ویروسی مثل مخملک و یا سرخک باشد.

علت کمتر شایع تورم غدد لنفاوی، لنفوم و سرطان خون

سرطان در حال گسترش نزدیک هر غده لنفاوی که باشد، باعث متورم شدن آن می شود . برای مثال :ممکن است سرطان پستان  باعث متورم شدن غدد لنفاوی زیربغل شود.ممکن است سرطان حلق باعث متورم شدن غدد لنفاوی در گردن شود.ممکن است که سرطان های ریه و روده باعث متورم شدن غدد لنفاوی داخل حفره شکم شده و ایجاد احساس درد در شکم و قفسه سینه شود.سرطان خون نیز باعث متورم شدن بسیاری از غدد لنفاوی در بدن مثلا در داخل قفسه سینه میشود .به عنوان یک اصل، ورم غدد لنفاوی به علت سرطان ، رشدی آهسته تر ی دارد تا بر اثر عفونت. همچنین در مواردی که بر اثر سرطان می باشد، این غدد بدون درد هستند در حالیکه در عفونت تورم همراه با درد است.

علل نادرتر تورم غدد لنفاوی

شامل واکنش به برخی داروها، بیماری نقص در ذخیره سازی گلیکوژن ، بیماری کاوازاکی ، بیماری سارکوئیدوز و انواع خاصی از ورم مفاصل. 

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد