قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای مخصوص زنان / علت انواع سرطان در خانم ها ….
سرطان
سرطان

علت انواع سرطان در خانم ها ….

علت انواع سرطان در خانم ها ….

 

انواع سرطان در خانم ها

 

سرطان پستان و سرطان رحم و تخمدان وابستگی به هورمون دارند.

یعنی به نظر می رسد که مقدار مفرط هورمون زنانه استروژن موجب تسریع رشد سرطان فوق می شود.

بنابراین مواد غذائی که بتواند در متابولیسم جذب استروژن دخالت کند ممکن است نوعی تریاق سرطان پستان باشد.

مثلاً برخی از دارو شیمیایی مانند تاموکسیفن که برای پیشگیری و درمان سرطان پستان کاربرد دارد از طریق کاهش اثر استروژن تأثیر میگذارد و جالب است که برخی مواد غذائی نیز می توانند شبیه تاموکسیفن روی استروژن در بدن انسان تأثیر بگذارند و به این ترتیب مواد غذائی که با استروژن ناسازگار هستند دارای مکانیسمی برای جلوگیری از سرطان پستان است.

 

قبل و بعد از یائسگی 

 

چون استروژن یا ریسک فاکتور در تمام عمر زنان است، بنابراین توجه به رژیم غذایی چه در دوران قبل از یائسگی و چه بعد از یائسگی زنان از نظر مقابله با سرطان پستان مهم است.

زنان در دوران قبل از یائسگی استروژن بیشتری دارند ولی حتی پس از دوران یائسگی یعنی در دورانی که تخمدان دیگر استروژن نمیسازند،

سلول چرب مقداری استروژن میسازند بنابراین پس از دوران یائسگی نیز همچنان مقداری استروژن در بدن وجود دارد که عامل سرطان پستان شود.

 

استروژن در دوران جوانی

 

برخی از دانشمندان فکر می کنند و گمان دارند که تولید مقدار مفرط استروژن در دوران جوانی ممکن است زمینه برای سرطان پستان در دوران پس از جوانی زنان باشد.

بنابراین داشتن رژیم غذائی ضد استروژن در دوران جوانی ممکن است یا عامل پیشگیری کنندهٔ مؤثری باشد و همچنین جریان گردش استروژن در بدن ممکن است موجب عود و یا انتقال سرطان پستان به سایر قسمت بدن مثلاً به پستان دیگر باشد.

بنابراین پس از مبتلا شدن به سرطان پستان نیز خیلی مهم است که از رژیم غذائی «تنظیم کننده» استروژن استفاده شود.

بعلاوه برخی از ترکیبات شیمیایی موجود در مواد غذائی ممکن است اثر سمی مستقیمی برای سلول سرطانی پستان داشته باشند و بعضی دیگر از مواد شیمیایی مخصوصاً انواعچربی به نظر می رسد از طریق اسرارآمیزی برای تحریک سرطان و یا متوقف کردن رشدسرطان پستان مؤثر باشند.

مطلب پیشنهادی

سرد مزاجی زنان

سرد مزاجی در زنان قسمت چهارم

نقش تغذیه در رابطه جنسی : تغذیه ناکافی از عواملی است که در تحلیل بردن …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *