قالب وردپرس درنا توس
مرگ ناگهانی قلبی
مرگ ناگهانی قلبی

علت ایست قلبی چیست؟

علت ایست قلبی چیست؟

افراد در معرض خطر ایست قلبی

مرگ قلبی معمولاً به صورت ناگهانی و غیرمنتظره رخ می دهد. شایع ترین علت آن بیماری قلبی است که باعث مرگ در مردان ۲۰ تا ۶۰ ساله میشود.

راه مقابله با ایست قلبی

بسیاری از موارد مرگ ناگهانی قلبی در بیمارستان رخ نمی دهند. بنابراین درمان طبی فوری امکان پذیر نیست. بیش از این بیماران قبل از رسیدن به بیمارستان می میرند. اقدامات نجات بخش اطرافیان بیمار باید ظرف مدت ۲ تا ۸ دقیقه اجرا شود. فرد نجات دهنده ابتدا باید مشخص کند که بیمار نفس میکشد یعنی نفس دارد یا خیر؟ اگر بیمار نبض نداشته باشد، ایست قلبی رخ داده است. در این صورت با زدن مشت به ناحیه جلو قلب، ممکن است قلب احیاء شود. سپس با خم کردن سر به عقب و بالا آوردن چانه، زبان را از پشت حلقی کنار زد. در صورتی که بیمار هیچنفسی نداشته باشد تنفس مصنوعی دهان به دهان با استفاده  از  وسیله ای بین دهان بیمار و  فرد احیاء کننده شروع می شود. دوبار به بیمار تنفس داده شود و اگر۸۰ تا ۱۰۰ بار در دقیقه مورد نیاز است.

تازه ها پیشگیری از مرگ ناگهانی قلبی

وقتی یک قربانی مرگ ناگهانی قلبی روی زمین افتاده است، آیا می‌دانید چه‌کار باید کرد؟ این زمان تا رسیدن نیروی متخصص یا رساندن قربانی به بیمارستان، معمولا بهترین زمان برای نجات جان فرد است. آیا شما می‌دانید. در این شرایط چه باید کرد؟
به تازگی دستگاهی ساخته شده است که مطابق با زمان‌بندی واقعی، مراحل انجام احیای قلبی تنفسی را به‌صورت دستورهای صوتی به اطرافیان قربانی مرگ قلبی می‌گوید. این دستگاه، زیرنظر متخصصان احیا و احیاگران مجرب و آموزش‌دیده طراحی و ساخته شده است.
دستگاه فوق از سوی یک شرکت آمریکایی تولید شده و از این امکان برخوردار است، که راهنمایی شنیداری را با زمان‌بندی واقعی در صحنه احیا به‌صورت صوتی پخش کند. این راهنمایی می‌تواند برای نوزاد، کودک یا بزرگسال متفاوت باشد. این دستگاه کوچک و قابل حمل به نجات‌دهندگان کمک می‌کند، به‌درستی و با خونسردی بیشتر، مطابق با آخرین استانداردهای روز، مراحل احیا را پیاده کنند. در احیاء، نجات‌دهنده با استفاده از فشار بر قفسه سینه (ماساژ قلبی) و تنفس مصنوعی تلاش می‌کند قربانی را به زندگی برگرداند. البته درکنار مراحل فوق، وجود یک دستگاه شوک خودکار یا شوک خانگی می‌تواند بسیار حیاتی باشد.
این دستگاه، یک دکمه ایست (Pause)‌‌ دارد که نجات‌دهنده در مواقع لزوم می‌تواند آن را فشار دهد تا کار مورد نظر را با حوصله بیشتری به انجام برساند. او می‌تواند با فشردن دوباره دکمه، ادامه احیا را از همان جا که قطع کرده بوده، بشنود و ادامه دهد.
اگر این توقف در میان یک جمله اتفاق افتاده باشد، دستگاه به‌طور خودکار به ابتدای آن مرحله برمی‌گردد تا نجات‌دهنده، همه آن را به خوبی درک کند. همان‌گونه که قبلا گفته شد مراحل ماساژ قلبی و تنفس دهان به دهان برای گروه‌ها سنی مختلف قابل دسترسی است. این دستگاه‌ها اندازه یک جاسوئیچی هستند و با باتری معمولی کار می‌کنند و وقتی باتری دستگاه ضعیف می شود، به‌صورت شنیداری صاحب دستگاه از لزوم تعویض باتری مطلع می‌شود. از آنجا که در این دستگاه‌ها از فن‌آوری دیجیتال استفاده شده، کیفیت صدا و سخن دستگاه بسیار خوب است.
راهکارها بین‌المللی احیا قلبی – تنفسی، استفاده از این دستگاه‌های راهنما سخنگو را توصیه کرده‌اند. برخی دستگاه‌ها شوک خودکار و شوک‌های خانگی هم علاوه بر راهنمایی صوتی، با عکس‌هایی که به ترتیب روشن می‌شوند مراحل احیا را در مقابل چشمان نجات‌دهنده به تصویر می‌کشند. وجود چنین دستگاه‌هایی برای کسانی که سابقه مشکلات قبلی ازجمله نارسایی قلبی دارند، می‌تواند حیات‌بخش باشد.
خنک‌کردن مغز بعد از ایست ناگهانی قلبی
یک پژوهش جدید که در دانشگاه پتیزبورگ ایالات متحده صورت گرفته، نشان می‌دهد در بیماری که پس از ایست قلبی از مرگ نجات‌یافته، حتی خنک‌کردن اندک مغز می‌تواند نتایج بهتر برای بیمار همراه داشته باشد. این پژوهشگران با آزمایش‌ این فرضیه روی موش‌ها نشان دادند، موش‌هایی که پس از ایست قلبی، احیا و در حرارت ۳۳ درجه سانتی‌گراد نگهداری شده‌اند، زودتر به سلامت کامل عصبی برمی‌گردند و کمتر دچار آسیب مغزی می‌شوند.
برعکس، موش‌هایی که پس از احیا در حرارت ۳۷ درجه سانتی‌گراد نگه داشته شده بودند، از لحاظ آسیب مغزی و سلول‌ها مرده عصبی وضعیت بدتری داشتند.
با وجودی که سه تا چهار درجه خنک نگه‌داشتن بیمار آن هم فقط برای همان روز اول پس از احیا کار سختی نبوده، معمولا برای بیمار آزاردهنده هم نیست و تاثیر آن در افزایش کیفیت کارکرد عصبی و بهبود سریع‌تر بیمار به اثبات رسیده، متاسفانه هنور در مراکز پزشکی به این موضوع توجه نمی‌شود.
پژوهشگران توصیه می‌کنند حتی با یکی دو درجه خنک‌کردن بیمار می‌توان به زنده نگه‌داشتن سلول‌های آسیب‌دیده عصبی کمک کرد. نتایج کامل این مطالعه در کنگره مطالعه سالانه انجمن پزشکی اورژانس در سان‌فرانسیسکو ارائه شده است.
استنت یعنی ۵۰ درصد مرگ و میر کمتر
مطالعه جدیدی که در دانشگاه علوم‌پزشکی ستونی بروک نیویورک انجام شده، نشان می‌دهد کسانی که پس از سکته قلبی با استفاده از استنت (فنر قلبی) نجات یافته‌اند، با مرگ‌ومیر کمتر رو به رو می‌‌شوند ولی بیمارانی که پس از سکته قلبی با بالون مداوا شده‌اند و استنت (فنر قلبی) برای آنها به کار نرفته با احتمال بالاتر مرگ و میر روبه‌رو هستند.در این پژوهش، اطلاعات حدود ۶ هزار بیمار که حداکثر ظرف ۲۳ ساعت پس از سکته قلبی با بالون یا استنت (فنر قلبی) نجات یافته بودند، بررسی شد. استفاده از است مدت بستری بیماران را در بیمارستان به‌طور چشمگیری کاهش می‌داد ۶( روز به جا ۸ روز) و به‌علاوه احتمال عواقب قلبی بعدی در آنها بسیار کمتر و درصد مرگ و میر هم پایین‌تر بود.

مطلب پیشنهادی

بیماریهای قلبی

بیماریهای قلبی چه می کند؟ /قسمت اول

بیماری های قلبی چه می کند؟   بسیاری از کارشناسان و پزشکان با تجربه قلب، …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *