قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای مخصوص مردان /  علت  بزرگ شدن پستان  در مردان چیست ….؟؟
بزرگ شدن پستان  در مردان
بزرگ شدن پستان  در مردان

 علت  بزرگ شدن پستان  در مردان چیست ….؟؟

 علت  بزرگ شدن پستان  در مردان چیست ….؟؟

 

این عارضه تقریباً در مردان شایع است و ناحیه زیر نوک پستان در اکثر پسران نوجوان در مدت کوتاهی کمی متورم می شود و حتی ممکن است دردناک گردد که نشانه بلوغ است و جای نگرانی ندارد زیرا با متعادل شدن سطح هورمونی که به تازگی افزایش یافته، بزرگی پستان نیز بر طرف می شود اما چنانچه پس از این دوره عارضه برطرف نشد خطر ابتلا به تومور سینه وجود دارد و باید به پزشک مراجعه شود.

البته سرطان پستان در مردان بسیار نادر است و اغلب مردان پس از ۶۰ سالگی به آن مبتلا می شوند اما به طور کلی بهتر است در صورت مشاهده هر توده یا زخم نزدیک نوک پستان هر چه سریع تر بد پزشک مراجعه کنید.

مشکل بزرگ شدن پستان در چه سنی شایع است؟

ژنیکوماستی بین پسران نوجوان (13 تا 19 سال) شایع است، طوری که 65 درصد از پسران 14 ساله، ژنیکوماستی دارند.

بزرگی غدد پستان در پسران نوجوان بسیار رایج است. حدود یک سوم از این پسران در سن بلوغ دچار این وضعیت می شوند، ولی احتمال بروز این عارضه در بزرگسالی کمتر از یک درصد است. بزرگی غدد پستان اغلب خفیف و بدون درد است، اما یک ‌سوم از مردان در مورد حساس شدن آن اعتراض دارند.

تشخیص مشکل بزرگ شدن پستان

معمولا علت بزرگ شدن غدد پستان قابل تشخیص است و در اکثر موارد به دلیل مصرف بعضی داروها و یا بیماری کبدی بروز می‌کند. اگر شما نوجوان هستید، احتمالاً به ‌انجام آزمایش نیازی ندارید و بزرگی پستان، طی دو تا سه سال، خود به خود برطرف خواهد شد، اما پسران بزرگ تر و مردان جوان ممکن است به آزمایش نیاز داشته باشند. در چنین مواردی ممکن است نوعی بیماری، عامل ایجادکننده این مشکل باشد.

داروهایی که باعث ژنیکوماستی می شوند

بعضی از مهم‌ترین داروهایی که باعث بروز این حالت می‌شوند عبارت‌اند از: دیگوکسین (لانوکسین) برای بیماری قلبی، اسپرونولاکتین (آلداکتون)، سایمتیدین بلوک‌کننده اسید معده، کتوکونازول (نیزورال) برای عفونت قارچی، فیناستراید (پروسکار) و داناستراید (اودارت) برای بزرگی پروستات.

لازم به ذکر است که داروهای مخدری نظیر آمفتامین، ماری جوانا و هروئین و بیماری کبدی ناشی از افراط در مصرف الکل نیز باعث بزرگ شدن پستان می‌گردند.

 

مطلب پیشنهادی

جلوگیری طبیعی توسط مرد

روش های جلوگیری از باروری توسط مردان

روش های جلوگیری از باروری توسط مردان   در حال حاضر دو روش پیشگیری از …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *