علت  بزرگ شدن پستان  در مردان چیست ….؟؟


 علت  بزرگ شدن پستان  در مردان چیست ….؟؟

 علت  بزرگ شدن پستان  در مردان چیست ....؟؟

  این عارضه تقریباً در مردان شایع است و ناحیه زیر نوک پستان در اکثر پسران نوجوان در مدت کوتاهی کمی متورم می شود و حتی ممکن است دردناک گردد که نشانه بلوغ است و جای نگرانی ندارد زیرا با متعادل شدن سطح هورمونی که به تازگی افزایش یافته، بزرگی پستان نیز بر طرف می شود اما چنانچه پس از این دوره عارضه برطرف نشد خطر ابتلا به تومور سینه وجود دارد و باید به پزشک مراجعه شود. البته سرطان پستان در مردان بسیار نادر است و اغلب مردان پس از ۶۰ سالگی به آن مبتلا می شوند اما به طور کلی بهتر است در صورت مشاهده هر توده یا زخم نزدیک نوک پستان هر چه سریع تر بد پزشک مراجعه کنید.

مشکل بزرگ شدن پستان در چه سني شايع است؟

ژنيكوماستي بين پسران نوجوان (13 تا 19 سال) شايع است، طوري كه 65 درصد از پسران 14 ساله، ژنيكوماستي دارند.بزرگي غدد پستان در پسران نوجوان بسيار رايج است. حدود يك سوم از اين پسران در سن بلوغ دچار اين وضعيت مي شوند، ولي احتمال بروز اين عارضه در بزرگسالي كمتر از يک درصد است. بزرگي غدد پستان اغلب خفيف و بدون درد است، اما يك ‌سوم از مردان در مورد حساس شدن آن اعتراض دارند.

تشخيص مشکل بزرگ شدن پستان

معمولا علت بزرگ شدن غدد پستان قابل تشخيص است و در اكثر موارد به دليل مصرف بعضي داروها و يا بيماري كبدي بروز مي‌كند. اگر شما نوجوان هستيد، احتمالاً به ‌انجام آزمايش نيازي نداريد و بزرگي پستان، طي دو تا سه سال، خود به خود برطرف خواهد شد، اما پسران بزرگ تر و مردان جوان ممكن است به آزمايش نياز داشته باشند. در چنين مواردي ممكن است نوعي بيماري، عامل ايجادكننده اين مشكل باشد.

داروهايي که باعث ژنيكوماستي مي شوند

بعضي از مهم‌ترين داروهايي كه باعث بروز اين حالت مي‌شوند عبارت‌اند از: ديگوكسين (لانوكسين) براي بيماري قلبي، اسپرونولاكتين (آلداكتون)، سايمتيدين بلوك‌كننده اسيد معده، كتوكونازول (نيزورال) براي عفونت قارچي، فيناسترايد (پروسكار) و داناسترايد (اودارت) براي بزرگي پروستات.لازم به ذكر است كه داروهاي مخدري نظير آمفتامين، ماري جوانا و هروئين و بيماري كبدي ناشي از افراط در مصرف الكل نيز باعث بزرگ شدن پستان مي‌گردند. 

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد