قالب وردپرس درنا توس
تورم زبان کوچک
تورم زبان کوچک

علت تورم زبان کوچک

علت تورم زبان کوچک

اگر زبان کوچک ورم کرده یا دراز شده است و ایجادگل ختمی سفید و اسپرزه را به طور مساوی در مقداری آب جوش بریزید و نگهدارید و روزی چند مرتبه آب آن را در دهان بگیرید و در گلو غرغره کنید

  • روزی چند مرتبه آب جوشانده ی گزنه را در گلو غرغره کنید و از خوردن فلفل و ادویهجات و خوراکیهایی که طبیعت آن گرم است پرهیز کنید و از خوراکی هایی که طبیعت آن خنک است بیشتر استفاده کنید
  • علت تورم زبان کوچکالتهاب زبان کوچک معمولا به دلیل عفونت های ناشی از باکتری ها و بویژه ویروس ها ایجاد می شود، اما در مواردی هم دلیل آن ناشناخته ‏است. همچنین، مشکلات مادرزادی مثلا کمبود برخی فاکتورهای انعقادی و حساسیت به برخی غذاهای آلرژی زا هم ممکن است باعث التهاب زبان کوچک شود. در چنین شرایطی غشای مخاطی دور زبان کوچک متورم و اندازه زبان کوچک چهار تا پنج برابر اندازه طبیعی بزرگ خواهد شد و فرد احساس می کند یک جسم خارجی در انتهای حلقش وجود دارد، دچار تنگی نفس هم می شود؛ حالتی که ممکن است خفگی ایجاد کند. به عبارتی اگر التهاب اوولیت شدید شود و به حالت «آنژیو ادم» برسد و فرد را به منظور باز کردن راه هوایی موقت از راه گردن سریع به اورژانس نرسانند، بیمار به دلیل خفگی جان خود را از دست می دهد.
  • عوارض بزرگ شدن زبان کوچکاگر بیماری شدید باشد، خفگی سلامت بیمار را تهدید می کند، اما گاهی اوقات تورم به حدی نیست که خطر مرگ به همراه داشته باشد، بلکه باعث می شود عوارضی همچون التهاب، عفونت های حلق، عفونت در لوزه ها و مشکلاتی در کام و آبسه در فرد بروز کند. حتی ممکن است اوولیت با وزن زیاد، کشیدن سیگار، خوابیدن به پشت و مصرف الکل ایجاد یا تشدید شود.
  • و اما درماناگر مشکل تورم زبان کوچک افزایش یابد و با رفع عامل ایجاد کننده مثلا درمان خروپف، مصرف دارو (آنتی بیوتیک و کورتون)، کاهش وزن و… بهبود پیدا نکند می توان با استفاده از جراحی این ضایعه را برداشت. البته اگر عمل فقط مربوط به خود زبان کوچک باشد جراحی بین 20 تا 45 دقیقه طول می کشد، ولی در صورتی که به همراه عمل زبان کوچک، لوزه ها و کام نیز نیاز به عمل همزمان داشته باشند، جراحی سخت تر و طولانی تر خواهد بود. با این حساب به پزشکتان اطمینان کنید تا بهترین راهکار درمانی برایتان تجویز شود.

مطلب پیشنهادی

برفک دهان

برفک دهان نشانه خوبی نیست!!

برفک دهان نشانه خوبی نیست!! برفک دهان برفک دهان در واقع نوعی بیماری قارچی است …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *