قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماری و عوامل ایجاد کننده / علت خون دماغ در کودکان چیست؟
خون دماغ در کودکان
خون دماغ در کودکان

علت خون دماغ در کودکان چیست؟

علت خون دماغ در کودکان چیست؟

خون دماغ 

خون دماغ در اثر پاره شدن مویرگهای داخل بینی ایجاد می شود. پارگی این مویرگها ممکن است در اثر دمیدن شدید در بینی (فین کردن)، سرفه های شدید درهنگام ابتلا کودک به سرماخوردگی یا تب یونجه، وارد شدن ضربه به سر یا بینی، یا وارد شدن جسم خارجی در بینی ایجاد شود.ممکن است خون دماغ موجب وحشت کودک یا شما شود ولی معمولاً خونریزی آن ناچیز است و جای نگرانی نیست.

عوارض خون دماغ 

خون دماغ معمولاً خطری به همراه ندارد، اگر چه در مورد خون دماغ های مکرر و طولانی و در صورتی که خون دماغ به راحتی قطع نشود و همچنین اگر وارد شدن ضربه به سر موجب بروز این مشکل شده باشد، اقدامات درمانی و معاینهای پزشک ضرورت دارد.

درمان خون دماغ

هرگز برای بند آوردن خون، هیچ چیز – حتی دستمال یا پنبه – داخل بینی نکنید. در هنگام بروز خون دماغ، کودک را جلو دستشویی ببرید و او را به مدت حدود ۱۰ دقیقه تا قطع کامل خونریزی بر روی صندلی بنشانید به طوری که سر او کمی به طرف جلو و دستشویی خم باشد،سپس بالای بینی کودک را در بین انگشت سبابه و شست خودتان با ملایمت فشار دهید و تا قطع کامل خونریزی در کنار او بمانید. هیچ گاه نگذارید کودک در هنگام خون دماغ سرش را به عقب برگرداند، زیرا این کار موجب می شود خون به داخلی گلو و معده بریزد کهاحتمالاً منجر به تحریک حلق و استفراغ می شود.

اگر خونریزی از بینی پس از ۳۰ دقیقه قطع نشود و کودک احساس گیجی کند و رنگ پریده به نظر رسد فوراً به پزشک مراجعه کنید. در صورتی که کودک دچار خون دماغهایمکرر شود یا جسم خارجی به داخل بینی اش رفته باشد، او را نزد پزشک ببرید.

اگر وارد شدن ضربه به سر موجب خون دماغ شده باشد، احتمال دارد پزشک عکسبرداری به وسیله  اشعه  ایکس را برای کودک توصیه کند تا از عدم خونریزی جمجمه مطمئن شود.در صورتی که خون دماغ کودک قطع نشود، پزشک اقدام درمانی لازم را از جملهگذاشتن گاز استریل در عمق بینی تحت بی حسی و برداشتن ان پس از چند ساعتانجام می دهد.

اگر جسم خارجی داخل بینی کودک شده باشد، پزشک آن را خارج می کند و در صورت لزوم قبل از این کار از بی حسی موضعی استفاده می کند.

اگر کودک دچار خون دماغ های مکرر شود، ممکن است پزشک او را به متخصص گوش و حلق و بینی معرفی نماید. پزشک متخصص ممکن است در صورت لزوم سررگهای خونی را پس از بی هوشی (یا بی حسی) بسوزاند.

تا حدود ۳ ساعت پس از خون دماغ، نگذارید کودک در بینی اش بدمد (فین کند) زیرادوباره خونریزی ایجاد می شود.

مطلب پیشنهادی

انحراف لگن خاصره 

 انحراف لگن خاصره  / قسمت اول

انحراف لگن خاصره  شاید نزدیک به ۲۰ درصد افراد جامعه دچار چنین مشکلی هستند ولی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *