قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای پوست و مو و ناخن / علت ریزش مو را میدانید؟!
ریزش مو
ریزش مو

علت ریزش مو را میدانید؟!

علت ریزش مو را میدانید؟!

علل ریزش مو شامل مواردی به قرار زیر است:

عوامل ارثی، هورمونی، سمی (داروها)، عصبی، آسیب دیدگی، بیماریهای مختلف و سالخوردگی. در نتیجه می بینیم که مجموعه ای از عوامل دست به دست هم داده و سبب ریزش مو می شوند البته هر کدام از علل فوق قادرند به تنهائی نیز سبب ریزش مو شوند. همچنین ریزش مو تا ۱۰۰ رشته در روز طبیعی می باشد.

داشتن شورها بیش از حد در موی سر (سبوره) به دلیل اینکه باعث عفونت ثانویه شدید می شود و میتواند سبب ناپایداری موها و ریزش مو شود. همچنین زیاد شانه کردن موها و زیاد حمام کردن (۲ بار درروز) سبب ریزش موها می شود.

عفونت پوست سر و خارش دائمی حاصل از آن سبب ریزش مومیگردد. سوء تغذیه، بیماریهای تیروئیدی و هورمونی (آندروژن در مردان، استروژن و پروژسترون در خانمها) ناشی از اختلالات تخمدان و مغز و رحم و آسیبهای پوستی در اثر سوختگیها و ضربه (حتی بافتن سخت موها به صورت دم اسبی و فر کردن زیاد مو) سیگار کشیدن،تنش های عصبی پوست سر، کم خونی، داروهائی چون قرصهای ضد تیروئید، ضد انعقاد خون و ضد سرطان همگی باعث ریزش مو می شوند. هورمونهائی که از هیپوفیز، تیروئید، پاراتیروئید، فوق کلیه و بیضه ها و تخمدانها ترشح می شوند. در تعادل موها دخالت زیادی دارند. و در واقع بسیاری از اعمال بدن توسط این غدد داخلی تنظیم و کنترل میگردند و در صورت بیمار بودن غدد فوق، درمان آنها ضرورت دارد. پیشگیری و درمان ریزش مو، وقتی که به علل ریزش مو دقت کنیم.

خواهیم دید که اکثریت این علتها بدست خودمان ایجاد و قابل پیشگیری میباشد مثلاً وقتی که فردی از نظر ارثی و در اولیاء خود ریزش مو را به صورت طاسی مشاهده کرد استعداد ریزش مو را دارد و باید از آن پیشگیری کند که سعی در رعایت بهداشت صحیح موها و پوست سر و استفاده نکردن از شامپوها و صابونهای متعدد، در این زمینه مؤثر است. رعایت مسائلی عصبی در زندگی روزمره بسیار مهم است و باید سعی نمود از تنشها و اختلالات روحی و اضطراب های کاری و اجتماعی و خانوادگی کاسته شود. از نظر تغذیه، باید از پر خوری و همه چیز خواری پرهیز کرد، اگر داروئی را استفاده می کنید، باید از عوارض آن با اطلاع باشید و حتماً تحت نظر پزشک باشد. اگر بیماری خاصی دارید حتماً آن را درمان کنید. به ویژه اختلالات هورمونی درمردان و زنان در ریزش موها دخالت به سزای دارند و باید در درمان بیماری های تیروئیدی و تناسلی جدی تر برخورد نمائید. از ورزشهای منظم در جوار تغذیه اصولی بهره بگیرید زیرا برای اینکه ریشه های مو از خون و غذای کافی بهره مند شوند باید بافت و عضلات قلبی و عروقی در اثر ورزشهای منظم قوی شده و از پمپاژ قلبی کافی برخوردار باشند. استفاده از یک نوع صابون یا شامپو که به شما سازگاری دارد مفیداست.

مطلب پیشنهادی

پرپشت کردن موها

دراز و پرپشت کردن موها قسمت اول

دراز و پرپشت کردن موها   ۱) با برگ های گیاه کنجد و برگهای بوته …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *