قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماری و عوامل ایجاد کننده / علت سرفه های کودکان چیست؟
سرفه در کودکان
سرفه در کودکان

علت سرفه های کودکان چیست؟

علت سرفه های کودکان چیست؟

سرفه

سرفه علامتی از نوعی بیماری و یا واکنشی نسبت به تحریک گلو یا مجاری تنفسی می باشد. ممکن است سرفه خلط ها را از سینه بالا بیاورد و از این طریق مجاری تنفسی را پاک کند، در مورد سیاه سرفه، و حمله ی آسم عملکرد سرفه به این گونه است (به این نوعسرفه سرفه  مولد میگویند) در سرفه  خشک هیچ گونه خلطی وجود ندارد، این نوع سرفه هیچ اثر مفیدی ندارد و گاهی دلیل آن نیز مشخص نیست. سرفه هایی که در اثر تحریک گلو ایجاد می شوند ممکن است در اثر عفونت مزمن (کهنه) سینوس ها و یا ترشحات ناشی از سرماخوردگی معمولی باشد. این دو حالت موجب خارش و تحریک گلو و در نتیجه سرفه می شوند. هنگامی که جسم خارجی در گلو و نای گیر می کند، واکنش بدن برای بیرون فرستادن آن به صورت سرفه می باشد. گاهی اوقات کشیدن سیگار و رسیدن دود به مجاری تنفسی نیز موجب سرفه می شود. اگر اطرافیان کودک زیاد سیگار بکشند ممکن است دود حاصل، گلوی کودک را تحریک کند و او سرفه کند. ممکن است بعضی اوقات خود کودک از سرفه به عنوان وسیله ای برای جلب توجه استفاده کند وگاهی ممکن است این حالت به صورت تیک ادامه پیدا کند.

عوارض سرفه 

معمولاً سرفه خطری ندارد.گرچه ممکن است موجب آزردگی کودک و شما شود. ولی سرفه هایی را که مشکلات تنفسی ایجاد میکنند و موجب کبودی لبها و تنگی نفس کودک می شوند، باید جدی بگیرید؛ در این گونه موارد وضعیت را اضطراری در نظر گرفته و برای درمان سرفه فوراً به پزشک مراجعه کنید.

درمان سرفه

۱) اگر سرفه  کودک همراه با خلط است او را به شکلی روی زانویتان بنشانید که گردن و صورت او جلوتر از حد معمولی قرار گیرد، سپس با ملایمت کمر او را بمالید؛ این کار به خارج شدن خلطها کمک میکند.

۲) در صورتی که سرفه همراه با خلط است، به کودک داروی ضد سرفه ندهید زیرا اگر خلطها در بدن باقی بماند، خطر احتمال ایجاد عفونت بالا میرود.

۳) اگر جسم خارجی در گلوی کودک گیر کرده است، سعی کنید آن را خارج کنید.

۴) اگر فرزندتان شب ها سرفه می کند، سر و شانه های او را به وسیله  بالش اضافی بالاتر از حد معمولی قرار دهید.این کار کمک میکند تا خلطها و ترشحات بینی به داخل گلو برنگر دد

۵) برای نرم شدن گلوی کودک به او آب لیمو شیرین یا لیموترش حل شده در اب گرمکه با عسل شیرین شده است بدهید.

اگر با گذشت ۳ تا ۴ روز سرفه  کودک بهبود نیافت، به پزشک مراجعه کنید.اگر کودکشبها از شدت سرفه نمی تواند خوب بخوابد و یا اگر جسم خارجی در گلوی او گیر کرده وشما قادر به بیرون آوردن آن نیستید، فوراً به پزشک مراجعه نمایید. در صورتی که کودکسرفه  خشک و کوتاه (با صدای بلند) دارد، یا اگر سرفه هایش با تنفسی صدادار و خس خس سینه همراه است دراولین فرصت ممکن به پزشک مراجعه کنید؛ این نوع سرفه ممکن است نشانه ای از آسم یا خروسک باشد.

 اگر سرفه  کودک با عفونتهایی از قبیل عفونت گوش میانی، عفونت و تورم لوزه ها یا خروسک همراه باشد، پزشک برای برطرف کردن عفونت، آنتی بیوتیک تجویز میکند.

در صورتی که کودک مبتلا به عفونت ویروسی شده باشد، پزشک روشهای تخفیف علایم و کمک به خارج کردن خلط را به شمامی آموزد و در صورت لزوم دارو تجویز می کند.

در صورتی که کودک مبتلا به آسم باشد و سرفه کند، پزشک برای گشاد کردن مجاری تنفسی، داروی متسع کننده  مجاری هوایی شش ها که معمولاً استنشاقی  ممکن است پزشک برای قبل از خواب کودک قطره  بینی تجویز کند؛ این قطره گرفتگی بینی را رفع میکند و مانع ار ریختن ترشحات و چرک به گلوی کودک می شود.

احتمال دارد پزشک داروی سرفه تجویز نماید؛ این دارو ممکن است داروی تسکین دهنده  سرفه باشد که موجب کاهش تحریک و سوزش گلو می شود و آن را نرم میکند و یا به صورت داروی اکسپکتورانت که خاصیت خلط آوری نیز دارد

– محیط را برای کودک آرام و گرم نگه دارید و نگذارید در طی روز تحرک و جنبش بیش از حد داشته باشد؛ زیرا دویدن زیاد موجب تنگی نفس و احتمالاً حمله  شدید

سرفه در کودک می شود.

– اگر فرزندتان بیشتر از ۱۸ ماه (یک سال و نیم) سن دارد، او را تشویق کنید که شب ها بر روی شکم بخوابد تا خلط و ترشحات به داخل گلوی او نریزد.

– با استفاده از دستگاه بخور اتاق کودک را مرطوب نگه دارید ولی توجه داشته باشید که هوای اتاق بیش از حد گرم نشود.

– در خانه سیگار نکشید و فرزندتان را در هوای دود آلود نگه ندارید.

 

مطلب پیشنهادی

انحراف لگن خاصره 

 انحراف لگن خاصره  / قسمت اول

انحراف لگن خاصره  شاید نزدیک به ۲۰ درصد افراد جامعه دچار چنین مشکلی هستند ولی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *