قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای مخصوص زنان / علت نازایی چیست؟!
علل ناباروری
علل ناباروری

علت نازایی چیست؟!

علت نازایی چیست؟!

نازای معمولاً اولین نگرانی زوجهای جوان در ماههای اول پس از ازدواج، مشکل ترس از باردار نشدن همسر میباشد و به ویژه در شهرستانها و اماکنی که از نظر بافت فرهنگی و اجتماعی سنتی تر هستند مشکلات نازائی دو چندان می شود و افراد خانواده عروس و داماد و بستگان و همسایه، همگی از تازه عروس پرسی و جوی بچه دار شدن را می نمایند و به طور خواسته و ناخواسته آنها را در یک فشار روحی و جسمی شدید قرار میدهند. چه بسا برخی از زوج های جوان، پس از ازدواج تمایلی به داشتن فرزند در چند سال اول را به دلیل مشکلات تحصیل و شرایط کاری ندارند ولی علیرغم میلی این زوج جوان، مسائل باردار شدن همسر همیشه مورد بحث و تجسس میباشد. منظور از تعریف نازائی آن است که پس از یک سال ازدواج، باروری در زن صورت نگیرد. هر چند اکثریت زنان پس از سال اول زندگی شرایط باوری و حاملگی را پیدا میکنند. علل نازائی عبارتند از: علل نازائی در مرد و زن با یکدیگر متفاوتند و در حدود ۴۰ درصد موارد، علت و عامل نازائی، مردها میباشند. در نتیجه به تفکیک علل نازائی در مرد و زن اشاره می کنیم:

علل ناباروری

۱- علل ناباروری در مردها، کاهش تولید اسپرم، کاهش حرکت اسپرم، عدم تکامل نهایی اسپرماتوزئید (مثلاً در اسپرم، سر و تنه یا دم وجود نداشته باشد)، واریکسول (تورم عروق بالای بیضه ها در مردان)،

استعمال دخانیات، ناتوانی جنسی، سابقه عفونتهای مزمن دستگاه تناسلی مرد، ناهنجاریهای مادرزادی، عدم نزول بیضه ها، سابقه اوریوندر مرد و یا سوزاک و انسداد مجاری خروجی منی، گرمای زیاد و برخی۲- علل نازایی در زن: انسداد لوله فالوپ (لوله رحمی)، پولیپ های رحم و گردن رحم، عوامل مهبلی و اختلالات ایمنی، قطع عادت ماهیانه بدون تخمک گذاری، اختلالات هورمونی در تخمدان و مغز، سابقه عفونت تناسلی مثل سل رحمی و لوله رحمی، آندومتریوز، اختلال عملکردی تخمدان و عدم تخمکگذاری و سایر علل ناشناخته دیگر.

مطلب پیشنهادی

سرد مزاجی زنان

سرد مزاجی در زنان قسمت چهارم

نقش تغذیه در رابطه جنسی : تغذیه ناکافی از عواملی است که در تحلیل بردن …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *