قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای پوست و مو و ناخن / علت و درمان جوش آکنه درصورت
جوش آکنه
جوش آکنه

علت و درمان جوش آکنه درصورت

علت و درمان جوش آکنه درصورت

جوش آکنه

آکنه معمولی بیماری التهابی و مزمن غده های سباسه پوست است که معمولاً در چهره، پشت کمر و روی سینه دیده می شود. علامات مشخصه  آن جوش های چرکین، فولیکول های سربسته یا سرباز و یا پوستول و ناراحتی های پوستی دیگر هستند. هر پیاز مو دارای یک غده  چربی می باشد که به آن غده سباسه گویند، عمل این غده ها تولید و ترشح چربی های مختلفی است که در امتداد کانال (مجرایی) مو به سطح پوست راه می یابند. این چربی ها به نام سبوم می باشند و کار آنها چرب کردن موها است و تنها نقطه  بدن که عاری از غدد سباسه است کف دستها و پاها می باشد و بیشترین محل تجمع این غدد، بینی، پیشانی و وسط سینه است. اگر به علتی کانال های چربی بسته شوند و چربیها نتوانند آزادانه خارج گردند، در اثر تجمع آن ها و اکسیده شدن قسمتی از چربیها در سطح پوست، آکنه و جوش های سر سیاه یا(کومدون ها) پدید می آیند، ممکن است در این شرایط عفونت نیز اضافه شود که باعث بروز التهاب و سرخی صورت در این نقاط میگردد.

آکنه صورت 

چون آکنه، مخصوص غده های چربی بزرگ است و بزرگترین غده های چربی در صورت وجود دارند، بنابراین آکنه بیشتر در صورت بروز می کند. ابتلا به آکنهاز شیرخوارگی تا ۶۰ سالگی ممکن است به وجود آید، ولی شایعترین آن از سنین ۱۲ تا ۱۹ سالگی، آکنه  خفیف، ۱۸ تا ۲۰ سالگی، آکنه ی متوسط ۲۰ تا ۳۰ سالگی و آکنه  شدید است که در مردان شایع تر از زنان می ئباشد. لذا بدانید که جوش غرور یا آکنه بیماری شایعی است که افراد زیادی را، خصوصاً در سنین بلوغ مبتلا می سازد.

علت آکنه

قریباً همه ی افراد تا حدودی با مشکل جوش های صورت روبه رو هستند، حتی اگر این مشکل فقط چند جوش یا دانه  سر سیاه باشد. آکنه

وضعیت بسیار شایعی است و ما میتوانیم توضیحات بسیار دقیقی راجع به فعل و انفعالاتی که در پوست به وجود می آید و باعث ایجاد انواع جوش می شود، بیان کنیم. اما مسئله ای که هنوز پزشکان از آن به خوبی اطلاع ندارند این است که چرا این اتفاقات در پوست رخ میدهد؟ از خود سؤال می کنید که چرا من دچار آکنه شده ام؟ هنوز جواب قانع کننده ای پیدا نشده است. با این حال اشتباه است اگر فکر کنیم که این سؤال فقط یک جواب ساده دارد. قطعاً عوامل ژنتیکی در بروز آکنه نقش دارند اما هنوز ژن مرتبط با آکنه شناسایی نشده است. عوامل محیطی نیز در ایجاد آکنه نقش مهمی دارند، این طور تصور می شود که کنترل تولید سبوم (چربی) در ایجاد اکنه مهمترین عامل می باشد و تحقیقات بیشتر در مورد اینکه چرا بعضی از افراد با وجود داشتن مقادیر مشابهی از هورمون ها در گردش خونشان پاسخ های متفاوتی می دهند، میتواند به درک پزشکان در این مورد کمک کند. باکتری پی آکنه زمانی تصور میشد که علت اصلی بروز آکنه باشد، اما اکنون این طور فکر نمی شود، گرچه این باکتری نقش بسیار مهمی در روند ایجاد آکنه دارد. این باکتری به طور طبیعی بر روی پوست همه ی مازندگی میکند (همانند بسیاری از باکتریهای دیگر) و در شرایط طبیعی باعث هیچ گونه مشکلی نمی شود.

مطلب پیشنهادی

پرپشت کردن موها

دراز و پرپشت کردن موها قسمت اول

دراز و پرپشت کردن موها   ۱) با برگ های گیاه کنجد و برگهای بوته …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *