قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای پوست و مو و ناخن / علت پر موی صورت خانم ها چیست؟
پر مویی
پر مویی

علت پر موی صورت خانم ها چیست؟

علت پر موی صورت خانم ها چیست؟

پر موی

«پر موی صورت خانم ها» (HirSOtism) پر موی صورت خانمها همواره باعث رنج و عذاب آنهاست. به ویژه در صورت خانم های جوان یک معضل اساسی و ناراحت کننده بشمار می آید که بیش از همه خودشان را نگران ساخته است. هیرسوتیسم (پر موی) عبارت است از رویش زیاد موهای انتهای با الگوی مردانه در صورت و بدن خانمها. این موها میتوانند در نواحی چانه و یا پشت لبها (به صورت ریش یا سبیل) و یا تنه خانمها ایجاد می شوند و در آنها مشکلات شدید روحی و روانی ایجاد نمایند.

علل پر موی عبارتند از: هورمونها (تستوسترون، پرولاکتین، کورتیزولا، FSH “LH و تومورهای تخمدان و هیپوفیز مغز و فوق کلیه، داشتن تخمدانهای داروهای چون: دانازول، آندروژنها (تستوسترون او …)، کورتیکو استروئیدها، فنی توئین، استرپتومایسین، مینوکسیدیل، علل ناشناخته، مصرف غذاهایی که از ترکیبات کورتن انباشته شده اند (مثل پوست مرغ و ۰۰۰).

درمان پر موی

؛ برای درمان پر موی بدن و صورت خانمها ابتدا بایستی به علت بروز پر موئی در بیمار مورد نظر پرداخت. مثلاً اگردارای علل هورمونی باشد باید از داروهای هورمونی استفاده نمایند و اگر ناشی از مصرف دارو باشد باید آن دارو را قطع کرده و با پزشک معالج مشورت کنند. در صورتیکه در تخمدان و یا مغز و فوق کلیه توده های مشکوک و تومور باشد، انها را با دارو یا جراحی درمان کنند. در بسیاری از موارد نیز ضرورت دارد که از روش الکترولیز (سوزاندن موها از ریشه) بهره جسته و همگام با آن در ارتباط با پزشک معالجتان هم باشید. در حقیقت تنها راه از بین بردن دائمی موها، الکترولیز می باشد و معمولاً باید برای هر فولیکول مو بیش از یک درمان صورت گیرد.

پیشگیری از پر موی

 انجام آزمایشات و معاینات مکرر توسط پزشک به ویژه برای دختران نوجوان و جوان بسیار ضروری است تا در مراحل اول به درمان آن اقدام ورزند. انجام سونوگرافی از تخمدانها و رحم و فوق کلیه و عکسبرداری از مغز و هیپوفیز بسیار واجب است تا به بررسی علل بروز پر موی پرداخته شود.

مطلب پیشنهادی

پرپشت کردن موها

دراز و پرپشت کردن موها قسمت اول

دراز و پرپشت کردن موها   ۱) با برگ های گیاه کنجد و برگهای بوته …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *