علت گلومرولو نفریت در کلیه ها چیست؟


علت گلومرولو نفریت در کلیه ها چیست؟

علت گلومرولو نفريت در کلیه ها چیست؟

گلومرولو نفريت

 کلومرولونفریت بیماری غیر شایعی است که در این بیماری، بسیاری از واحدهای کوچک تصفیه کننده  کلیه ها که به آنها اصطلاحاً گلومرولگفته میشود دچار التهاب میگردند، در نتیجه کلیه ها قادر نخواهند بود که وظیفه  معمولی خود را در تصفیه  مواد زاید و آب اضافی بدن به طور مؤثر انجام دهند. به علاوه گلبولهای خون و مولکولهای پروتئینی که به طور طبیعی در خون باقی میمانند از طریق گلومرولها به داخل ادرار نشت می کنند. گلومرولو نفريت مى تواند يک بيمارى کوتاه مدت (حاد) و یا یک بیماری طولانی مدت (مزمن) باشد. به دنبال یک حمله  ناگهانی، این بیماری معمولاً به بهبودی می انجامد. اما در موارد شدید آسیب به گلومرولها ممکن است دایمی و پایدار باشد. گاهیاوقات گلومرولو نفريت طولانی مدت (مزمن) به دنبال یک حمله حاد ایجاد میشود و پس از ان صدمات پیشرونده به کلیه ها در طی چندین ماه و یا چندین سال به خاطر ادامه یافتن التهاب گلومرولها رخ می دهند، اکثر افرادی که دچار گلومرولونفریت می شوند. هیچ گونه سابقه بیماری کلیوی در گذشته ندارند. گرچه بیماری گلومرولونفریت باعث درگیری هر دو کلیه میشود، اما همه  گلومرولها به یک اندازه دچار آسیب نمی شوند.

علت گلومرولونفریت

در نوع حاد این بیماری گاهی اوقات به عنوان عوارض جانبی بعضی از بیماری های عفونی روی می دهد. آنتی بادیها یا پادتنهایی که توسط سیستم ایمنی بدن برای مبارزه با عفونتها تولید می شوند به گلومرولهای کلیه ها حمله کرده و باعث ایجاد التهاب و صدمه به آنها می شوند. شایع ترین علت ایجاد گلومرولونفریت حاد (به خصوص در کودکان) یک عفونت باکتریایی گلو مثل گلودردهای استرپتوکوکی میباشد. گاهی اوقات گلومرولونفریت حاد به دنبال یک عفونت ویروسی مثل بیماری مونونوکلئوز عفونی ایجاد می شود. در کشورهای عقب مانده بیماری گلومرولونفریت ممکن است بر اثر عفونت های انگلی مثل مالاریا بروز کند. گلومرولونفریت مزمن معمولاً بر اثر یک واکنش غیرطبیعی سیستم ایمنی بدن رخ می دهد که در آن بعضی از آنتی بادیهای ایمونوگلوبولین نوع A در بافتهای کلیه رسوب میکنند، با این حال گلومرولونفریت مزمن ممکن است همراه با بیماری های اتو ایمیون (خودایمنی) که در آنها بسیاری از اعضای بدن درگیر می شوند (مثل بیماری لوپوس) رخ دهد.

علایم  گلومرولونفریت

در نوع حاد این بیماری، علایم بیماری خیلی سریع و در عرض چند روز ظاهر می شوند، ممکن است فقط وقتی کهکلیه ها به شد تا آسیب دیده اند این علایم ظاهر شوند، علایم هر دو نوع کلومرولونفریتها (حاد یا مزمن)ممکن  است شامل موارد زیر باشند: تکرار ادرار، ادرار کدر رنگ یا کف آلود، وجود خون در ادرار، پف کردن صورت همراه با ورم دور چشمها در هنگام صبح، تنگی نفس و از دست دادن اشتها به غذا. همچنین یکی از عوارض جانبی جدی و مهم کلومرولونفریست بالا رفتن فشار خون میباشد که ممکن است باعث بروز صدمات بیشتری به کلیه ها شود. بعضی از موارد گلومرولونفریت به قدری جزیی و خفیف هستند که نیازی به درمان نداشته و فقط باید آنها را تحت نظر داشته باشیم. با این حال اگر بیماری گلومرولونفریت به دنبال یک عفونت باکتریایی ایجاد شده باشد باید با تجویز داروهای آنتیبیوتیک و گاهی اوقات داروهای کورتون دار اقدام به درمان آنها کرد. گلومرولونفریتی که بر اثر یک بیماری اتو ایمیون (خودایمنی) ایجاد شده باشد را می توان معمولا با تجویز داروهای (سرکوب کننده  ایمنی) ایمونوسویرسانات و داروهای کورتون داردرمان کرد. اگر همراه با بیماری گلومرولونفریت فشار خون نیز بالا بود باید همزمان، داروهای پایین آورنده  فشار خون نیز تجویز شود و به بیمارانی که دچار گلومرولونفریت مزمن هستند ممکن است توصیه شود که از رژیم غذایی کم نمک و مصرف کمتر مایعات برای جلوگیری از احتباس در بافتهای بدن استفاده کنند. در اکثر موارد، علایم بیماری گلومرولونفریت حاد بعد از ۶ تا ۸ هفته کاملاً از بین می روند. با این حال عواقب این بیماری در افراد مختلف می تواند متفاوت باشد. در بعضی از افراد عملکرد کلیه ها کاهش مییابد اما دیگر بدتر نمی شود و در بعضی دیگر از افراد ممکن است نارسایی مزمن کلیه ها ایجاد شود و می تواند در نهایت به از دست دادن کلیه ها منجر شود که در صورت عدمدرمان مناسب، وضعیت مرگبار می باشد.

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد