قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای پوست و مو و ناخن / علت گوشه کردن ناخن چیست؟
گوشه کردن ناخن
گوشه کردن ناخن

علت گوشه کردن ناخن چیست؟

علت گوشه کردن ناخن چیست؟

گوشه کردن ناخن 

پارویشی، عفونت چین پوستی اطراف یک ناخناست که منجر به یک تورم دردناک می شود. عفونت باعث درد و تورم می شود که ممکن است وابسته به علت زمینه ای به صورت ناگهانی (پارونیشی حاد) یا تدریجی طی ماه ها (پارونیشی مزمن) به وجود آید. ممکن است گاهی یک و گاهی تعداد بیشتری از ناخنها مبتلا شوند.

علت گوشه کردن ناخن

پارونیشی حاد معمولاً به علت یک عفونت باکتریایی است که از طریق یک بریدگی یا شکاف در پوست وارد چین ناخنی شده است. پارونیشی مزمن در بین افرادی همچون آشپزها که مکرراً دست هایشان را در آب فرو می کنند شایع است. پوست اطراف ناخن از آن جدا و نرم شده و معمولاًتوسط یک ارگانیسم مخمری عفونی می شود. ممکناست یک عفونت باکتریایی ثانویه سوار شود و یکپارونیشی حاد به وجود آید. در بعضی از افراد مقاومت در برابر عفونت کاهش می یابد (مثل مبتلایان به مرض قند) که در معرض خطر افزایش یافته  پارونیشی میباشند.

علایم گوشه کردن ناخن

معمولاً علایم پارونیشی حاد در عرض ۲۴ ساعت پس از عفونت ظاهر می شوند و عبارتند از: درد و تورم در یک طرف چین ناخنی یا تشکیل چرک در اطراف ناخن. در صورتی که پارونیشی حاد درمان نشود ممکن است ناخن از بستر خود جدا شده و نهایتاً بیفتد. علایمپارونیشی مزمن طی چندین ماه به وجود میآیند. اینوضعیت ممکن است باعث مقداری ناراحتی و تورم شود اما معمولا عفونتی وجود ندارد و نهایتاً ناخن مبتلامختصری ضخیم شده، ستیغه ای افقی تشکیل و تغییر رنگ قهوه ای ایجاد می شود.

درمان گوشه کردن ناخن

پزشک ممکن است برای پارونیشی حاد آنتیبیوتیک خوراکی تجویز کند و در موارد شدید، احتمال دارد عفونت تحت بی حسی موضعی تخلیه شود. پارونیشی مزمن ممکن است توسط یک کرم حاوی داروی ضدقارچ درمان شود. اما اگر یک عفونت ثانویه وجود داشته باشد پزشک ممکن است داروهای ضدقارچی قوی تر و آنتی بیوتیک خوراکی تجویز کند. پارونیشی حاد در عرض چند روز پس از درمان بهبود می یابد. در مورد پارونیشی مزمن ممکن است چندین هفته وقت صرف شود تا به بهبودی کامل برسد. جهت پیشگیری از پارونیشی مزمن باید دست هایتان را پس از شستن کاملاً خشک کنید و هنگامی که دست هایتان در آب است دستکش پلاستیکی با آستر پنبه ای بپوشید. برای علاج آن باید اول کلیه ها و کبد را تقویت کرده سپس محلول مرکورکرم را روزی سه مرتبه روی آن بمالید.

حنا را با آب خمیر کرده و شب ها بر آن ضماد کنید

دشول گوسفند را بشکافید و آب لزج آن را روزی سه مرتبه به گوشه های انگشتان بمالید.

روزی سه مرتبه روغن پنسیلین را به انگشتان بمالید.

صبحها هنگام بیدار شدن از خواب و قبل از خوردن غذا، آب لزج اطراف لثه و دندان ها را روی آن بمالید و این عمل را چندین روز تکرار کنید.

مطلب پیشنهادی

پرپشت کردن موها

دراز و پرپشت کردن موها قسمت اول

دراز و پرپشت کردن موها   ۱) با برگ های گیاه کنجد و برگهای بوته …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *