علل آسیب پذیری دندانهای شیری


علل آسیب پذیری دندانهای شیری

علل آسیب پذیری دندان های شیری

 

چرا دندانهای شیری بسرعت دچار پوسیدگی شده و از بین می روند؟

این سؤالی است که بسیاری از والدین هنگام مراجعه به یک دندانپزشک دارند. دندانهای شیری به دلایل زیر آسیب پذیر می باشند:

۱- همان گونه که اشاره شد، شکل ظاهری و ساختمان دندانهای شیری به گونهای است که آنها را نسبت به عوامل مخرب مانند پوسیدگی شدیداً آسیب پذیر نموده است؛ مثلاً ضخامت کم مینای دندانهای شیری باعث میشود.

که پوسیدگی دندان بسرعت پیشرفت نموده و به عصب دندان برسد.

۲- سن کودکی: کودکی سن بازیگوشی است. در این سن معمولاً کودکان کمتر به سلامت خود می اندیشند و گاهی حتی توصیه ها و اصرارهای والدین نیز نمی تواند آنها را به رعایت بهداشت و مواظبت از دندانها وادار نماید. افتادن تدریجی دندانهای شیری و رویش دندانهای دائمی نیز بهانه ای بدست آنها داده و زمینه را برای بروز پوسیدگی دندانهای شیری فراهم می نماید.

۳- تغذیه دوران کودکی پر از مواد قندی است و میدانیم هرچه مصرف مواد قندی در رژیم غذایی بالاتر رود، پوسیدگی دندانها بیشتر می شود. مجموعه این عوامل باعت میشود تا کودکان بشدت در معرض پوسیدگی دندانهای شیری قرار گرفته و این دندانها بسرعت از بین بروند. با توجه به مجموعه شرایط دوران کودکی و مسئولیتی که والدین به عهده دارند، نقش والدین در این رابطه بخوبی نمایان است و نباید انتظار داشته باشیم یک کودک ۶ ساله خودش مراقبت از دندانهایش را به عهده بگیرد.

4 - غفلت والدین: بسیاری از والدین به پسلامت دندانهای شیری کودک خود اهمیت نمی دهند. اینگونه والدین برای سلامت دندانهای شیری کودک نقشی قائل نبوده و لذا ضرورتی برای حفظ آنها نمیبینند. آنها منتظر افتادن هرچه زودتر این دندانها هستند و لذا وقتی هم درد گرفت بلافاصله از دندانپزشک تقاضای کشیدن آنها را دارند.


دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد