قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماری و عوامل ایجاد کننده / علل انسداد روده و درمان آن را بشناسید!!!
انسداد روده در کودکان
انسداد روده در کودکان

علل انسداد روده و درمان آن را بشناسید!!!

علل انسداد روده و درمان آن را بشناسید!!!

انسداد روده

درون کشی روده حالتی است که قسمتی از روده  کوچک به داخل روده  بزرگ که در بالای آن قرار دارد کشیده می شود، شبیه به جا انگشتی دستکش که یک انگشت آن پشت و رو می شود. در این حالت قسمتی از روده متورم شده و ممکن است منجر به انسداد روده شود. روده برای باز کردن این انسداد تقلا می کند، به همین دلیل روده آسیب دیده دچار اسپاسم (گرفتگی) می شود. دلایل قانع کننده ای برای علت ایجاد درون کشی روده و انسداد آن وجود ندارد و این حالت نادر ممکن است در هر سنی، حتی در یک کودک کاملاً سالم هم ایجاد شود. ولی معمولاً شیرخواران زیر یک سال دچار این حالت می شوند؛ شیرخوار به علت درون کشی روده دچار اسپاسم عضلانی در ناحیه روده می شود و در هنگام بروز اسپاسم به طور ناگهانی گریه می کند و جیغ میکشد و ممکن است دچار علایم دیگری از جمله استفراغ، رنگ پریدگی و تب شود. البته در بین حملات اسپاسم امکان دارد شیر خوار آرام و طبیعی به نظر برسد، در صورتی که پس از اسپاسمهای مکرر ممکن است مدفوعش ژله ای و قرمز رنگ و حاوی خلط و خون باشد.

عوارض انسداد روده

اگر چه این اختلال نادر است ولی خطرناک است و در صورتی که به موقع درمان نشود کشنده است.

علایم انسداد روده

درد های شدید شکمی که موجب گریه های شدید همراه با جبغ می شود

استفراغ

رنگ پریدگی

تب خفیف

مدفوع ژله ای و قرمز رنگ حاوی خلط و خون

درمان انسداد روده

 

۱) اگر فرزندتان چندین بار دچار حملات اسپاسم شده است، به طوری که هر بار جیغ میزند، شدید گریه می کند و در حین گریه و درد پاهایش را به طرف شکم میکشد، حتی اگر در بین حمله های اسپاسم آرام هم باشد، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

۲) مدفوع را از نظر وجود خون و خلط بررسی کنید.

۳) در بین حملات اسپاسم و درد، درجه  حرارت بدن فرزندتان را بگیرید و ببینید

که آیا تب دارد یا خیر.

اگر فرزندتان چند بار دچار اسپاسم و گرفتگی در شکم شده است (با این نشانه که گریه اش با جیغ شروع می شود و در حین درد و گریه پاهایش را به طرف شکم میکشد) و یا اگر در مدفوعش خلط و خون مشاهده کردید، فوراً به پزشک مراجعه نمایید.

پزشک در صورت مشکوک شدن به درون کشیدگی روده، فرزندتان را بهبیمارستان میفرستد تا در آن جا رادیوگرافی باریم از او به عمل آید و تشخیص قطعی صورت پذیرد. برای انجام این رادیوگرافی، مایع باریم از طرق مقعد به داخل روده ها فرستاده میشود. گاهی اوقات تنقیه  باریم، موجب بهبودی وضعیت و برگرداندن روده به حالت طبیعی می شود، در غیر این صورت ممکن است برای برطرف کردن این اختلالعمل جراحی لازم باشد.

 

 

مطلب پیشنهادی

انحراف لگن خاصره

انحراف لگن خاصره  / قسمت سوم 

تمرین برای ایجاد حالت بدنی مناسب جسمی را که دارای وزن متعادلی است بر روی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *