قالب وردپرس درنا توس
علل ایجاد درد در کمر
علل ایجاد درد در کمر

علل ایجاد درد در کمر

علل ایجاد درد در کمر

کمر درد به علت التهاب و درد عصب سیاتیک یا آسیب دیسک ایجاد می شود، حتی یک ستون فقرات کاملاً سالم ممکنست با یک زمین خوردن، حرکت شدید غیر عادی و یا سایر علل فیزیکی آسیب ببیند. علت درد ممکنست به دلیل کشش رباط ها (لیگامان) یا ماهیچه باشد.

که در چنین حالتی استراحت و فیزیوتراپی ضروری است. در بسیاری از موارد، بیماری نوع خاصی است که اغلب بنام Facet lock syndrome می شود و در این خالت مهره هاگاه در اثر حرکات فیزیوژیک نرمال، فیکس می شود و با انقباض و اسپاسم ماهیچه در مخل فرو میرود. معمولاً ماهیچه های خیلی کوچک هستند که حرکت ستون فقرات را تحت کنترل دارند.

زمانی که حالت اسپاسم و انقباض در ماهیچه رخ دهد، حرکت مهره ها محدود می شود.

ماهیچه های بزرگتر نیز متعاقباً دچار اسپاسم و گرفتگی می شوند. درد معمولا شدید و ناگهانی است ولی تدریجاً بعد از یک یا دو هفته (اگر حتی درمان نشود) خفیف تر خواهد شد. متأسفانه این کم شدن درد اغلب برای مریض گمراه کننده است، بیمار فکر میکند که درمان شده است، در حالی که بیماری به یک مرحله مزمن سوق داده میشود.

ماهیچه هائی که گرفتگی و انقباض داشتند تدریجاً در آینده کوتاه تر شده و حرکت مهره ها را محدود می سازند. تغییرات ثانویه دیگر نیز در مهره ها متعاقباً ایجاد میشود تا حالت تعادل مهره ها حفظ گردد. به عنوان مثال اگر مهره ها در ناحیه گردن در حرکت به راست فیکس شوند، بدن احتمالا با فیکس کردن مهره هایی دیگر (مثل گردن، وسط پشت و یا کمر Lumbar) سر را به طرف جلو نگه می دارد.

پس اگر یک درد کوچک و جزئی پشت با استراحت بعد از ۲۴ تا ۴۸ ساعت بهبود نیابد. نیاز به درمان دارد، به عبارت دیگر هر چه درمان را به تعویق اندازیم، معالجه طولانی تر خواهد شد.درد بسیار حاد کمر ممکنست به علت پرولاپس و یا فتق دیسک ایجاد شود. این قبیل موارد اغلب متعاقب بلند کردن وزنه های سنگین ایجاد میشود و باعث آسیب، یا جابجائی دیسک میگردد، علائم بیماری مشابه است و با درد و بی حسی ناحیه کمر آغاز می شود، لیکن درد در ناحیه ران پا و ضعف ماهیچه پا را به همراه خواهد داشت. اکثر بیماران با درد حاد کمر تاریخچه ایی از دردهای مزمن را ذکر می کنند.

اگر معیارهای صحیح برای پیشگیری در نظر گرفته شود. احتمال تخریب دیسک را نیز به همراه نخواهد داشت. ماهیچه ها از سر تا نوک انگشتان پا تعادل بدن را حفظ میکنند. اگر یکی از گروه های ماهیچه ای جابجا شوند یا گرفتگی پیدا کنند، ماهیچه ها یا استخوان های دیگر جاهای بدن نیز در ارتباط با آن تغییر می کنند. حتی کف پای صاف ممکنست دلیلی از تاریخچه یک کمردرد باشد.

بدین علت توصیه میشود برای جلوگیری از مسایل و مشکلات کمردرد به تمرینات کشش ماهیچه ای روی آورد. البته ماهیچه های خاصی مثل کمر، باسن و شکم بیشتر مورد توجه می باشند. مهمترین ضعف ماهیچه ای در بیماران کمردردی مربوط به انقباض ماهیچه شکمی است. تمرینات زیر برای جلوگیری و درمان کمردرد توصیه می شود. تأثیر تمرینات اعجاب انگیز است. این تمرینات سالیانه از هزینه های سنگین اعمال جراحی غیر ضروری ستون فقرات میکاهد.

مطلب پیشنهادی

مواد بی حس کننده دندان

کاربرد مواد بی حس کننده دندان در دندانپزشکی 

کاربرد مواد بی حس کننده دندان در دندانپزشکی    اغلب کارهای دندانپزشکی همراه با کاربرد …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *