قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای چشم وگوش / علل ایجاد ناشنوایی چیست؟!
ناشنوایی
ناشنوایی

علل ایجاد ناشنوایی چیست؟!

علل ایجاد ناشنوایی چیست؟!

ناشنوایی

ناشنوایی(کری) ممکن است حفیف، متوسط، یا مفرط باشد. افراد مبتلا به کری خفیف برای شنیدن صداها، به خصوص صدای تکلم افراد در محیط های شلوغ، کمی دچار اشکال می شوند. مبتلایان به کری متوسط، بدون استفاده از سمعک، دچار اشکال شنوایی هستند. افراد مبتلا به کری شدید، حتی با سمعک، باید از لب خوانی استفاده کنند. در اشخاص دچار کری مفرط، درک اصوات تکلمی فقط با لب خوانی امکان پذیر است. کری میتواند موجب اشکال در بر قراری ارتباط شود و این افراد در خطر انزوای جسمی و اجتماعی قرار دارند. در افراد دچار کری کامل یا ناشنوایی نسبی خطر بروز حوادث بیشتر است زیرا ممکن است این افراد صداهای هشدار دهنده وآژیرها را نشنوند .شایع ترین علت کاهش شنوایی، افزایش سن است و سه چهارم افراد ناشنوا، بالای ۶۰ سال سن دارنداز سن ۴۰ سالگی میزان مردان مبتلا به ناشنوایی یا کم شنوایی بیشتر از زنان است. در افراد بالای ۸۰ سال، میزانزنان مبتلا به ناشنوایی، یا کم شنوایی بیشتر از مردان است. علت این مسأله افزایش احتمال ناشنوایی در زنان نیست بلکه علت، آن است که احتمال طولانی تر بودن عمر زنان بیشتر است. کاهش شنوایی ممکن است درنتیجه آسیب یا گسیختگی هر قسمت از دستگاه شنوایی ایجاد شود. علل کاهش شنوایی از مسدود شدن مجرای گوش با سرومن (واکس داخل گوش) تا تغییرات ناشی از افزایش سن در سلول های حسی حلزون، یا آسیب مغزی متغیر هستند. علل شایع ناشنوایی در بزرگسالان عبارتند از پیر گوشی (کاهش شنوایی ناشی از افزایش سن)، عوارض دارویی، نوروم آکوستیک و بیماری منیر.

علل ناشنوایی

علل شایع ناشنوایی در کودکان عبارتند از اختلالات ارثی، عفونت طی دوران بارداری، مادر، مننژیت، ضربه سر و گوش چسبناک

علل موقتی شایعی که موجب کاهش شنوایی می شوند عبارتنداز وجود سرومن (واکس) در گوش، عفونت، گوش چسبناک و وجود جسم خارجی در گوش.

تماس بیش از حد با سرو صدا، از علل مهم نوع خاص از کاهش شنوایی است که تا ۵۰٪ از افراد ناشنوا به این علت دچار ناشنوایی می شوند. اگرچه غالباً گوش دادن به موسیقی با صدای بلند(نظیر استفاده از هدفون و دستگاه پخش mp3) را عامل این نوع ناشنوایی دانسته اند، صدای ناشی از تراکتور (در کودکان کشاورزان)، سر و صدای حاصل از هواپیما، حتی استفاده از تلفن بی سیم می توانند موجب ناشنوایی شوند. واکسیناسیون بر ضد عفونت ها و اجتناب از سرو صدای بلند خطر ناشنوایی را کاهش میدهند. خارج کردن واکسن یا اجسام خارجی داخل گوش و درمان عفونتها و گوش چسبناک به بهبود شنوایی کمک میکنند. استفاده از سمعک و در بعضی از افراد کاشت حلزون منجر به بهبود شنوایی می شود.کاهش شنوایی حسی عصبی ناگهانی  میتواند به صورت کاملاً ناگهانی و یا تا ۳ روز ایجاد شود و اورژانس پزشکی به شمار می آید. افراد مبتلا باید فوراً به پزشک مراجعه کنند تا به وسیله تست شنوایی مشخص شود که آیا به کری ناگهانی دچار شده اند یا نه؟

مطلب پیشنهادی

اور یون

طب سنتی در درمان ورم غد بناگوش (اور یون)

طب سنتی در درمان ورم غد بناگوش (اور یون)   انجیر: مقداری انجیر را در …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *