قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای مخصوص کودکان / علل ایجاد یبوست کودکان چیست؟
چرا در کودکان یبوست روی می دهد؟
چرا در کودکان یبوست روی می دهد؟

علل ایجاد یبوست کودکان چیست؟

 چرا در کودکان یبوست روی می دهد؟

چرا در کودکان یبوست روی می دهد؟

هنگامی که مدفوع برای زمانی طولانی در روده بزرگ و رکتوم بماند، آب آن بازجذب شده و سفت و سخت میشود، بنابراین، حرکت مدفوع خشک، دردآور خواهد شد وکودک برای فرار از درد، از مدفوع کردن خودداری می کند و باعث وخیمتر شدن یبوست می شود. به تدریج مدفوع انباشته شده و قولون را متورم می کند. کشیدگی دیوارهٔ قولون نیز حرکات عضلات آن را کاهش می دهد.

نشانه های بیماری آشکارترین نشانهٔ یبوست، مدفوع سخت و خشک است که با درد همراه بوده و به زمانی طولانی برای دفع شدن، نیاز دارد. امکان دارد کودکی که به یبوست مزمن مبتلاست، همزمان مدفوعی آبکی و شبیه به اسهال نیز داشته باشد. گاهی این وضعیت با اسهال اشتباه می شود، در حالی که مقدار زیادی از مدفوع در رکتوم انباشته شده و ترشحات روده به همراه باد شکم، از کناره های آن خارج می شود. اثر این حالت را می توان به شکل لکههایی زردرنگ روی شورت کودک دید. دلپیچه، همراه با دفع گاز از رکتوم نیز نشان دهندهٔ یبوست است که مدفوع زیاد، آن را تسکین میدهد. اگر نوزاد یا کودک شما به هنگام مدفوع کردن بیش از حد طبیعی زور میزند، دقت کنید که آیا مدفوع او سخت و فشرده است؟  

مصرف غذاها چطور؟ نوع تغذیه کودک در ابتلا به یبوست موثر است؟

بله. در گروه های سنی بالاتر از دو سال علاوه بر خودنگه داشتن یا به عبارت دیگر، تلاش مهاری برای پیشگیری از دفع، نوع رژیم و تغذیه تاثیر دارد. معمولا در سنین پایین، مصرف بیش از اندازه شیر گاو و برخی مواد غذایی مانند موز، نخوردن میوه، سبزی و عدم دریافت مایعات و فیبر به مقدار کافی از عوامل موثر در بروز یبوست است. همچنین تحرک کم و نشستن زیاد پای تلویزیون و رایانه نیز مزید بر علت می شود.

 آیا مسائل ارثی و ژنتیک یا وجود برخی از بیماری ها در ابتلا به یبوست نقش دارد؟

مسائل ارثی و ژنتیکی نیز تاثیرگذار است. عوامل بیماری زا مانند کم کاری تیروئید یا اختلال در عملکرد عصب روده در کودکان نیز باعث این مشکل می شود. در کودکانی که اختلال عملکرد عصب روده دارند، عصب روده در یک قسمت یا در قسمت زیادی از طول روده وجود ندارد یا اگر هم باشد عملکرد آن خوب نیست. این مساله باعث می شود موج حرکات دودی روده که باعث حرکت مواد غذایی در روده به خصوص روده بزرگ می شود کاهش یابد و به تدریج کودک به یبوست مبتلا شود.

 اختلال رشد یا عدم وزن گیری کودک جای نگرانی دارد؟

یکی دیگر از علایم نشان دهنده احتمالی اختلال ساختمانی در یبوست، اختلال در رشد و عدم وزن گیری کودک و بی قراری اوست. از طرفی دیگر، ممکن است هنگام معاینه پزشک یکسری علایم را مشاهده کند. بنابراین به لحاظ اهمیت یبوست و نگرانی والدین توصیه می کنیم حتما غذاهای حاوی فیبر، انواع سالادها و میوه ها (آلو، انجیر) و روغن زیتون را در برنامه غذایی کودکشان بگنجانند تا باعث بهتر شدن عملکرد مزاج او شوند.

مطلب پیشنهادی

مخملک

 بیماری مخملک چگونه درمان می شود ….؟؟

 بیماری مخملک چگونه درمان می شود ….؟؟   یکی دیگر از بیماری هایی است که …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *