قالب وردپرس درنا توس
خانه / دسته‌بندی نشده / علل بروز افسردگی و علائم آن
علائم شایع افسردگی
علائم شایع افسردگی

علل بروز افسردگی و علائم آن

علل بروز افسردگی و علائم آن

افسردگی ممکن است هنگامی بروز کند کهشخص با یک یا چند واقعه ی استرس زا در زندگی روبرو می شود. عامل شروع کننده ی افسردگی اغلب مربوط به از دست دادن میباشد. مانند از دست دادن همسر یا شکستهای عشقی، وجود یک تجربه ی بد در دوران کودکی (مثل مرگ یکی از والدین) که ممکن است باعث مستعد شدن فرد برای مبتلا شدن به افسردگی در آینده شود. همچنین ممکن است استعداد ابتلاء به افسردگی در بعضی خانواده ها بیشتر باشد. بعضی از بیماری های جسمی ممکن است باعث ایجاد افسردگی شوند. مثلی بعضی از عفونت ها، بیماریهای عصبی، و بیماری های هورمونی و تغییرات هورمونی که در هنگام یائسگی و یا بعد از انجام زایمان در خانمها ایجاد می شود نیز ممکن است باعث شروع بیماری افسردگی شود. تعدادی از بیماری های روحی و روانی ممکن است به افسردگی منجر شوند. این بیماریها عبارتند از:

فوبیا (ترسی مرضی)،

بی اشتهایی عصبی (آنورکسیانر و وزا، اعتیاد به الکل و اعتیاد به مواد مخدر .)

بعضی از افراد فقط در ماههای زمستان دچار افسردگی می شوند که به آن اصطلاحا افسردگی فصلی گفته میشود. افسردگی می تواند به عنوان عوارضی جانبی بعضی از داروها نیز به وجود بیاید (داروهایی مثل قرص های ضدبارداری). با این حال اغلب موارد افسردگی دارای هیچ عامل ایجاد کننده ی مشخصی نمی باشند. یک نشانه ی شایع افسردگی احساس غمگینی، درماندگی و بدبخت بودن است که صبحها شدیدتر و در اکثر ساعات روز این احساس با انسان همراه است.

سایر علائم شایع افسردگی عبارتند از:

– نداشتن علاقه و لذت نبردن از انجام کارها و سرگرمیها.

کم شدن سطح انرژی بدن،

–کم شدن تمرکز حواس۔

– کم شدن اعتماد به نفس،

– احساس گناه کردن،

– اشک ریختن و گریه کردن،

– ناتوانی در گرفتن تصمیم.

– زود از خواب بیدار شدن و عدم توانایی در دوباره خوابیدن و یا برعکس،

نیاز شدید به خوابیدن،

– نداشتن امید به آینده.

– دایماً به مرگ فکر کردن،

– کم یا اضافه شدن وزن.

– کاهش میل جنسی،

در یک شخص سالخورده ممکن است سایر علایم افسردگی مثل توهمات غیرمنطقی، گیجی، فراموشی و تغییرات شخصیتی هم دیده شود که این علایم گاهاً ممکن است به اشتباه به بیماری آلزایمر نسبت داده شود. عدم توجه به بهداشت شخصی و رژیم غذایی در افراد سالخورده ممکن است نشانه ای از یک افسردگی زمینه ای در آنها باشد. بیمارانی که شدیدا افسرده هستند ممکن است چیزهایی را ببینند یا بشنوند که اصلاً وجود ندارند. توهمات غیرمنطقی یا خیالات باطل نیز ممکن است ایجاد شوند. برای مثال یک شخص افسرده ممکن است به اشتباه متقاعد شود که خود او و یا همسرش با شخص دیگری ارتباط جنسی دارد. به ندرت اگر بیماری افسردگی تحت درمان قرار نگیرد یک حالت گیجی و منگی ممکن است ایجاد شود که در این وضعیت صحبت کردن و حرکت کردن بیمار به میزان زیادی کند میشود. عدم درمان افسردگی می تواند باعث به تأخیر انداختن بهبودی از بیماریهای جسمی شود و درد بیمار را به هر علتی تشدید نماید که این حالت می تواند خودش باعث بدتر شدن افسردگی شود. شخصی که شدیداً افسرده استممکن است تصمیم به خودکشی گرفته و اقدام به این کار نماید.

نحوه ی درمان افسردگی

اگر افسردگی شما خفیف باشد در صورت حمایت اطرافیان ممکن است. علائم آن بعد از مدتی به طور خود به خود از بین برود. با این حال اگر برای رفع افسردگی تان نیاز به کمک دارید از رفتن نزد پزشک ترسی به خود راه ندهید. پزشک با انجام معاینه ی بدنی و درخواست برای انجام آزمایش خون ابتدا مطمئن خواهد شد که کم شدن انرژی شما و احساس بی حالی تان مربوط به یک بیماری جسمی نمی باشد. از شما ممکن است یک ارزیابی روانی به عمل آید تا مشخص شود که آیا به مشکل روانی دیگری که باعث افسردگی شده است و یا این که همراه با آن میباشد مبتلا هستید یا نه. اگر تشخیصں بیماری افسردگی در شما دادہ شد ممکن است درمان شما با استفاده از داروها، روان درمانی و یا هر دوی آنها انجام شود. به ندرت موارد شدید افسردگی را با شوک الکتریکی درمان می کنند. پزشکان معمولاً برای درمان افسردگی یک دوره داروهای ضدافسردگی را تجویز میکنند. انواع مختلفی از داروهای ضدافسردگی وجود دارد که پزشکتان با توجه به آن چیزی که مناسب حال شما میباشد داروی مورد نظر را تجویز مینماید. گرچه بعضی از این داروها دارای عوارض جانبی نامطلوبی هستند اما بعضی از عوارض جانبی آنها ممکن است حتی سودمند هم باشد. برای مثال یک داروی ضدافسردگی که تا حدودی خواب آور نیز می باشد می تواند به مشکل خواب شما کمک نماید. معمولاً بعد از ۲ تا ۴ هفته که داروهای ضدافسردگی مصرف میشوند روحیه ی بیماران بهبود مییابد. اگر بعد از یکافسردگی تغییر زیادی در شماایجاد نشد و یا این که بر اثر عوارض جانبی داروها دچار مشکلاتی شدید پزشک تان ممکن است مقدار داروی تان را تغییر دهد. و یا این که یک داروی دیگر برایتان تجویز نماید. وقتی بیماری افسردگی شما از بین رفت باید به خوردن داروهای ضدافسردگی تا زمانی که پزشک توصیه می کند ادامه دهید. درمان با داروهای ضدافسردگی معمولاً حداقل ۶ ماه طول میکشد. اما طول مدت درمان بستگی به این دارد که افسردگی با چه سرعتی بهبود مییابد و این که آیا قبلاً هم دچار افسردگی بوده اید یا خیر. هیچ خطری در مورد معتاد شدن به داروهای ضدافسردگی وجود ندارد اما اگر افسردگی تان به طور ناگهانی متوقف شده است ممکن است دوبارہ عود کندہ از هر ۴ بیمار مبتلا به افسردگی، ۳ نفر را میتوان به طور مؤثر با داروهای ضدافسردگی درمان نمود. هنگامی که درمان دارویی با روان درمانی همراه باشد علایم افسردگی را اغلب می توان در عرض ۲ تا ۳ ماه به طور کامل درمان نمود. در موارد اندکی که اقدام به الکتروشوک درمانی می شود حدود ۹۰ درصد بیماران با موفقیت بهبود مییابند. با این حالی در بعضی از افراد افسردگی می تواند به مدت چندین سال باقی مانده و یا این که بدون هیچ دلیل آشکاری دوباره عود نماید. ساده  ترین داروی ضد افسردگی ۵۰ گرم افتیمون شامی و ۵ گرم زعفران را در ۵۰۰ گرم عسل مخلوط نموده و روزی یک قاشق شربت خوری از آن میل کنید. و از مصرف ترشیجات و شرکت در مراسم عزاداری پرهیز کنید.

 

مطلب پیشنهادی

بلوز زنانه

ترفند هایی برای ست کردن لباس هایی با مد روز

ترفند هایی برای ست کردن لباس هایی با مد روز   شاید شما دوست داشته …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *