قالب وردپرس درنا توس
خانه / مغز و سیستم اعصاب / علل بروز حملات صرعی
علت بروز حملات صرعی
علت بروز حملات صرعی

علل بروز حملات صرعی

علل بروز حملات صرعی

همه ی فعالیتهای مغز بستگی به عبور پیامهای الکتریکی در آن دارد. مغز حاوی میلیون ها سلول عصبی است که به آنها اصطلاحاً نورون گفته میشود. سلول های عصبی یا نورونها دارای بدنه و بازوهای بلندی همراه با شاخه هایی هستند که به آنها اصطلاحاً آکسون گفته میشود. پیامهای الکتریکی از طریق این آکسون ها انتقال გასა میشوند (مانند پیام های تلفنی که از طریق سیم تلفن انتقال مییابد). وقتی این پیامها به انتهای آکسون میرسند، موجب مادهی شیمیایی با نورون مجاورش از طریق یک می شود ارتباط برقرار میکند. این کار ممکن است باعث تحریک و برانگیختن بدنه ی نورون بشود و در صورتی که این تحریک به اندازه ی کافی باشد، یک پیام دیگر به طرف آکسون منتقل می شود. این راهی است که از طریق آن نورونها با یکدیگر ارتباط برقرار میکنند.

اگر فقط تحریک (بدون مهار) در مغز اتفاق بیفتد، در نهایت تمام نورونها با هم دیگر تحریک شده، بنابراین ایجاد یک طوفان الکتریکی میکند که در حملات صرعی دیده میشود. اما بعضی از نورون هایک ماده ی شیمیایی از آکسون هایشان ترشح میکنند که باعث مهار نورونهای مجاورشان می شود و از بروز طوفان الکتریکی جلوگیری میکند. وقتی که بین تحریکات و مهار شدن های سلولهای مغزی تعادل برقرار باشد، مغز کار خود را به طور طبیعی انجام میدهد.

اما اگر تحریکات زیاد باشند و یا این که مهارکنندگی در یک قسمت مغز کم باشد (عدم تعادل) موجب بروز حملات می شود. در حملات پارسیل عدم تعادل موضعی بین تحریک و مهار می تواند بر اثر صدمات موضعی به یک قسمت از مغز اتفاق بیفتد (برای مثال صدماتی که براثر نرسیدن اکسیژن به سلول های مغزی در هنگام تولد، مننژیت یا ضربه های مغزی ایجاد می شود)، در بعضی موارد دلایل ایجاد حملات پارسیل به درستی مشخص نمیگردند.

در حملات ژنرالیزه عدم تعادل شیمیایی بر روی یک قسمت وسیع مغز اثر میگذارد و مغز اغلب هیچ گونه ساختمان غیرطبیعی را به طور وضوح آشکار نمیسازد. چنین مواردی می تواند بر اثر استفاده از موادی مثل کوکائین و آمفتامین ها، مصرف زیاد الکل، تغییر در ترکیبات شیمیایی بدن، به طور ارثی و ژنتیکی و یا اینکه به دلایل نامشخصی اتفاق بیفتد. بنابراین حملات صرعی علامتی از یک اختلال زمینه ای مغزی هستند (همانطور که شکم درد یک علامت از اختلال زمینه ای گوارشی میباشد).

مطلب پیشنهادی

بیخوابی

بیخوابی را چگونه باید درمان کرد؟!

بیخوابی را چگونه باید درمان کرد؟! بیخوابی انسان و سایر جانداران همانطور که به آب …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *