علل بند آمدن ادرار چیست؟!


علل بند آمدن ادرار چیست؟!

علل بند آمدن ادرار چیست؟!

بند آمدن ادرار

احتباس یابند آمدن ادرار ممکن است به صورت حاد و یا مزمن باشد. در احتباس ادراری حاد، مثانه با وجود پر بودن از ادرار و احساس دفع ادرار نمی تواند ادرار  خود را خالی کند و درد ناگهانی در آن ایجاد می شود. در احتباس ادراری مزمن ، مقداری ادرار می تواند با اشکال  خارج شود اما مثانه نمی تواند به طور کامل از ادرار تخلیه شود و در نتیجه تجمع تدریجی و بدون درد ادرار در مثانه ایجاد می شود. هر دو نوع احتباس ادراری (حاد و مزمن ) در مردها شایع تر از خانم هاست.

علل احتباس یابند آمدن ادرار:

هر چیزی که بر )پیشابراه فشار وارد کند می تواند باعث  محدود  شدن جریان ادرار شود و در نتیجه احتباس حاد یا مزمن ادرار ایجاد کند. شایع ترین علت بروز این وضعیت در آقایان  بزرگ شدن  پروستات می باشد  در خانم ها  احتباس ادراری ممکن است در اوايل حاملگی که بزرگ شده و بر روی پیشابراه فشار وارد می کند ایجاد شود. اما بعد از مدتی که رحم به سمت بالا و شکم میرود این مشکل نیز برطرف می شود. هم در آقایان و هم در خانم ها احتباس ادراری ممکن است بر اثر یبوست نیز ایجاد شود، زیرا وجود مدفوع در راستروده باعث فشار وارد آمدن بر روی پیشابراه می شود. به ندرت بر اثر وجود سنگ در مثانه یا تومور (غده) در مثانه، جلوی راه خروجی مثانه گرفته می شود و احتباس ادراری ایجاد می گردد.همچنین آسیب دیدن اعصاب عضلات مثانه می تواند باعث بروز احتباس ادراری شود. این آسیب ممکن است در بیماری هایی مثل اماس و مرض قند ایجاد شود و یا این که بر اثر صدماتی که به نخاع وارد می شود، این مشکل ایجاد گردد. در بعضی موارد احتباس ادراری مزمن می تواند بر اثر افزایش ناگهانی مقدار ادرار تولید شده به صورت حاد خود را نشان دهد که این وضعیت ممکن است با مصرف داروهای مدر (ادرارآور)، مصرف الکل و یا در معرض هوای سرد قرار گرفتن ایجاد شود. در سایر موارد، احتباس ادراری حاد می تواند به عنوان عارضه  جانبی مصرف داروهای ضدافسردگی، داروهای ضد پارکینسون و داروهایی که برای درمان سرماخوردگی و آنفولانزا استفاده می شوند. ایجاد گردد.

علایم احتباس ادراری:

علایم و مشکلات احتباس ادراری حاد که در عرض چند ساعت ایجاد می شوند، عبارتند از: • احساس ناراحت کننده و دردناک برای ادرار کردن بدون این که فرد قادر به ادرار کردن باشد. برخلاف احتباس ادراری حاد در احتباس ادراری مزمن هیچ گونه دردی وجود ندارد، اما ممکن است احساس ناراحت کنندهای در هنگام ادرار کردن وجود داشته باشد. علایم احتباس ادراری مزمن به تدریج و آهستگی ایجاد شده و شامل موارد زیر می باشند:
  •  تکرر ادرار
  •  باد کردن و جلو آمدن شکم
  •  اشکال در شروع ادرار کردن
  •  ضعیف بودن جریان ادرار که در آخر ادرار به صورت قطرہ قطرہ می چکد.
در بعضی موارد ممکن است در فواصل بین توالت رفتن، به طور بی اختیار ادرار به صورت قطره قطره ترشحکند، در اختیاس ادراری در صورتی که ادرار نتواند ازکلیه ها تخلیه شود می تواند باعث آسیب به آنها گردد.

نحوه درمان احتباس ادراری:

اگر شما دچار احتباس ادراری حاد شده اید احتمالا نیاز خواهید داشت که به بیمارستان رفته تا مثانه تان را با زدن سوند خالی کنید. اگر احتباس ادراری بر اثر صدمات عصبی ایجاد شده باشد، ممکن است نیاز به قرار دادن سوندهای دایمی و یاسوند زدنهای گه گاهی پیدا شود. ضمنا شما می توانید یاد بگیرید که به خودتان سوند بزنید تا احتیاج به حضور پزشک نباشد.اگر نیامدن ادرار (حبس البول) مربوط به مثانه باشد، خطرناک نیست ولی اگر کم شدن و یا عدم آن به علت بیماری کلیوی باشد، خطرناک است و آنچه مربوط به بزرگ شدن پروستات باشد نیز کم خطر می باشد.

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد