قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای چشم وگوش / علل به وجود امدن لوچی چشم در کودکان چیست؟
لوچی چشم
لوچی چشم

علل به وجود امدن لوچی چشم در کودکان چیست؟

علل به وجود امدن لوچی چشم در کودکان چیست؟

لوچی چشم

لوچی (Strablismus) اختلالی است که در آن، دو چشم به یک جهت مشابه نگاه نمی کنند و در واقع، وجود عدم تطابق میان عضلات خارجی چشم از قرار دادن نگاه هر دو چشم بر یک نقطه در فضا و دید صحیح دوچشم جلوگیری به عمل می آورد که این وضعیت، بر «درک عمق» تأثیر منفی می گذارد. لوچی میتواند ناشی از اختلال مغز در هماهنگ سازی چشم ها باشد و یا در اثر اختلال یک یا چند عضله خارجی چشم روی دهد.

معمولاً لوچی چشم پیشرفته و شدید با ترکیبی از عینک یا منشور، دید درمانی و جراحی (بر حسب علت زمینه ای) درمان می شود. درمان زودرس لوچی و یا تنبلی چشم در دوران شیرخوارگی احتمال ایجاد مشکلات ناشی از تنبلی چشم و درک عمق را.کاهش میدهد اگرچه لوچی، درمان قطعی ندارد ولی عدسی های منشوری می توانند موجب راحتی فرد شوند و از ایجاد دوبینی پیشگیری کنند. اگر لوچی، مادرزادی باشد یا در شیرخوارگی ایجاد شود میتواند تنبلی چشم را به همراه داشته باشد. گاهی لوچی را نیز تنبلی چشم (آمبلیوپی) مینامند. لوچی میتواند از نظر انجام کار و نیز برای کودکان در مدرسه و هنگام ورزش مشکلاتی ایجاد کند. در بسیاری از افراد لوچی به دلیل ایجاد مشکلات زیبایی تأثیر منفی بر «تصور از خود» میگذارد.

علت لوچی چشم

به دیواره خارجی هر چشمی، شش عضله چسبیده است که مسئولیت کنترل حرکات چشم را به عهده دارند. در هر چشم، دو عضله چشم را به سمت راست یا چپ می­ برند. چهار عضله دیگر مسئولیت حرکت چشم به سمت بالا و پایین و یا کنترل حرکات مورب چشم را به عهده دارند. برای تمرکز هر دو چشم بروی یک نشانه مشخص، لازم است تمامی عضلات چشم با یکدیگر و با عضلات همکار چشم مقابل هماهنگ باشند. هر علتی که در این هماهنگی اختلال ایجاد کند می تواند منجر به استرابیسم شود.

نقش کنترلی مغز نیز بر عضلات چشم از اهمیت به سزایی برخوردار است. بنابراین کودکان مبتلا به مشکلات مغزی از قبیل فلج مغزی، عقب افتادگی مغزی، هیدروسفالی و تومورهای مغزی اغلب دچار استرابیسم می­ شوند. هر عاملی که منجر به کاهش بینایی شود مانند عیب انکساری، آب مروارید، صدمات چشمی و …می­ تواند عاملی برای استرابیسم باشد.

اصلی ترین علامت استرابیسم، در واقع چشمی است که در جای خود قرار ندارد. گاهی طفل در نور آفتاب یک چشم خود را می بندد و گاه با کج کردن سر خود به یک موقعیت به خصوص تلاش می کند که از هر دو چشم خود استفاده کند و گاه بصورت خستگی شدید چشم و سردرد در حین فعالیت چشمی و گاهی علایم فقدان یک دید عمق مناسب نیز دیده می شود. بالغینی که دچار استرابیسم می شوند نیز اغلب از دوبینی شکایت می کنند.

درمان لوچی چشم 

اهداف درمان استرابیسم، حفظ دید، مستقیم کردن چشم ها و بازگرداندن دید دو چشمی است. بسته به علت استرابیسم، درمان ممکن است به صورت تجویز عینک، برداشتن کاتاراکت یا اصلاح سایر علل زمینه ای ایجاد انحراف و یا تغییر دادن موقعیت عضلات نامتعادل چشم باشد. بعد از انجام یک معاینه کامل چشمی شامل مطالعه دقیق قسمت های داخلی، چشم پزشک درمان مناسب اپتیکی، طبی یا جراحی را انتخاب خواهد نمود. اغلب بستن چشم بهتر جهت تقویت بینایی چشم آمبلیوپیک نیز ضروری خواهد بود.

مطلب پیشنهادی

اور یون

طب سنتی در درمان ورم غد بناگوش (اور یون)

طب سنتی در درمان ورم غد بناگوش (اور یون)   انجیر: مقداری انجیر را در …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *