قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای مخصوص کودکان / علل بیماری سرخک در کودکان چیست؟
بیماری سرخک در کودکان
بیماری سرخک در کودکان

علل بیماری سرخک در کودکان چیست؟

 علل بیماری سرخک در کودکان چیست؟

علت بیماری سرخک در کودکان چیست؟

یکی از مهمترین بیماریهای واگیردار در کودکان است. پیش از تهیهٔ واکسن در سال ۱۳۴۲، همه ساله حدود نیم میلیون کودک در امریکا به این بیماری مبتلا می شدند. این بیماری هر دو سال یک بار بسیار شایع می شد و تلفات بسیاری برجای می گذاشت. نود درصد کودکان قبل از رسیدن به سن بلوغ، گرفتار سرخک می شدند. واکسیناسیون کودکان، به میزان ۹۸ درصد بیماری را کاهش داد، با وجود این، کودکان کمتر از پانزده ماه، هر ساله به این بیماری دچار می شوند. همه گیر شدن بیماری هنوز در برخی مدارس روی می دهد زیرا دانش آموزان در دوران کودکی واکسینه نشده اند.

آنها دانش آموزان مهاجر کشورهایی هستند که برنامهٔ واکسیناسیون به طور جدی در آنجا اجرا و پیکیری نمی شود. هر نوزادی پادتن ضد سرخک را از مادر خود، دریافت میکند که تا شش ماهگی دوام دارد. میزان اندکی از این پادتن ممکن است تا یک سالگی نیز باقی مانده و روی واکسیناسیون تأثیر بگذارد، به همین دلیل نخستین واکسیناسیون سرخک باید در پانزده ماهگی صورت پذیرد. انجام واکسیناسیون و یا یک بار مبتلا شدن به بیماری، باعث مصونیت دائمی در فرد خواهد شد.

علت بیماری عامل بیماری ویروس روبیولا” است که در خون، حلق و بینی فرد آلوده زندگی می کند. انتقال بیماری به سایر افراد از طریق ترشحات حلق و بینی است بدین صورت که با سرفه و عطسه بیمار، ذرات ویروس در هوا منتشر می شود. این ذرات به صورتمعلق در هوا باقی می ماند و تنفس آنها توسط فرد سالم، بیماری را به آنها منتقل می کند.

بیماری سرخک بیشتر در زمستان و آغاز بهار شیوع می یابد زیرا اولادر فصل سرد به طور معمول پنجره ها بسته است و هوای اتاق تهویه نمی شود. ثانیا، زمان ارتباط افراد درمحیطهای بسته به طور معمول در هوای سرد طولانی تر است و ثالثا، مقاومت ویروس در هوای گرم کاهش مییابد. دورهٔ واگیری سرخک از دو روز قبل از پیدایش جوش ها تا پنج روز پس از آن، ادامه دارد.

علائم سرخک چه چیزهایی هستند؟

اولین علائم سرخک شبیه به علائم سرماخوردگی شدید مانند تب شدید، آبریزش بینی، گلودرد و سرفه های خشک است. ممکن است غدد لنفاوی در گردن شما ورم کنند. همچنین ممکن است احساس خستگی شدید، اسهال و قرمزی و درد در چشم ها داشته باشید. در حالی که کم کم این علائم رو به بهبود می روند شما با لکه های قرمز کوچکی در داخل دهانتان مواجه می شوید و به دنبال آن راش های پوستی سراسر بدن شما را در بر خواهند گرفت.
هنگامی که افراد بزرگسال به سرخک مبتلا می شوند، علائم آنها نسبت به کودکان شدید تر بوده و احساس ناراحتی بیشتری می کنند.
علائم سرخک معمولا 8 تا 10 روز بعد از روزی که در معرض ویروس قرار گرفته اید بروز خواهند کرد. به این مرحله، مرحله کمون گفته می شود.

تشخیص سرخک چگونه است؟

اگر شما احساس می کنید که به سرخک مبتلا شده اید، قبل از مراجعه به پزشک، به یک مرکز پزشکی مانند اورژانس تماس بگیرید و علائم خود را توضیح دهید.

بعد از آنکه به پزشک مراجعه کردید ممکن است پزشک برای شما آزمایش خون و یا کاشت ویروس را تجویز کند.

مطلب پیشنهادی

مخملک

 بیماری مخملک چگونه درمان می شود ….؟؟

 بیماری مخملک چگونه درمان می شود ….؟؟   یکی دیگر از بیماری هایی است که …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *