قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماری های قلب و دستگاه گردش خون / علل تنگی دریچه آئورت قلب چیست؟
تنگی دریچه آئورت
تنگی دریچه آئورت

علل تنگی دریچه آئورت قلب چیست؟

علل تنگی دریچه آئورت قلب چیست؟

تنگی دریچه آئورت

در تنگی دریچه آئورت، مقدار عبور خون از راه این دریچه، از بطن چپ به داخل سرخرگ آئورت که اصلی ترین سرخرگ بدن است کاهش پیدا می کند و در نتیجه، قلب مجبور می شود برای پمپ خون به بدن سخت تر کار کند. تنگی آئورت در مردان شایع تر است و ممکن است بیماری به طور مادرزادی دیده شود ولی در افراد مسن تر بیشتر روی میدهد.

تنگی آئورت در زمان گذشته بیشتر به دلیل روماتیسم ایجاد می شد و این حالت معمولاً با تنگی دریچه میترال همراه بود. شایعترین علت تنگی آئورت در بزرگسالان، تنگی استحاله ای یا تنگی ناشی از رسوب کلسیم بر روی دریچه به دلیل افزایش سن است. دولتی بودن مادرزادی دریچه آئورت می تواند موجب تنگی آن شود. به طور معمول تنگی آئورت ناشی از کلسیفیه شدن دریچه دولتی در دهه چهارم یا پنجم زندگی و تنگی آئورت ناشی از کلسیفیه شدن دریچه طبیعی در دهه هفتم یا هشتم زندگی روی می دهد. با پایین آوردن کلسترول به وسیله داروهای گروه استاتین ممکن است بتوان سیر تنگی آئورت ناشی از کلسیفیکاسیون را محدود نمود. تقریباً ۲٪ افراد بالای ۶۵ سال، ۳٪ افراد بالای ۷۵ سال و ۴٪ افراد بالای ۸۵ سال مبتلا به تنگی آئورت هستند و این بیماری از مواردی است که موجب عوارض و مرگ و میر می شود.

چنانچه تنگی آئورت علامت دار باشد موجب گیجی، تنگی نفس هنگام فعالیت، سنکوپ، تپش قلب، آنژین صدری و نارسایی احتقان قلب می شود. هر چه نشانه ها بیشتر باشند، پیش آگهی بیماری بدتر است. نارسایی احتقانی قلب با احساس خستگی، تنگی نفس و تجمع مایع در ساق ها همراه است. بروز نارسایی احتقانی قلب در بیماران مبتلا به تنگی آئورت نشانه بد بودن پیش آگهی است و در صورت عدم تعویض دریچه، احتمال مرگ در این موارد، ۵۰٪ طی ۲ سال است. درمان در اکثر افراد بزرگسالی مبتلا به تنگی علامت دار دریچه آئورت عبارت است از قرار دادن دریچه مصنوعی که با استفاده از عمل جراحی انجام می شود.

مطلب پیشنهادی

بیماریهای قلبی

بیماریهای قلبی چه می کند؟ /قسمت اول

بیماری های قلبی چه می کند؟   بسیاری از کارشناسان و پزشکان با تجربه قلب، …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *