قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای چشم وگوش / علل دوربینی چشم در طب سنتی چیست؟
دوربینی چشم چیست
دوربینی چشم چیست

علل دوربینی چشم در طب سنتی چیست؟

علل دوربینی چشم در طب سنتی چیست؟

دوربینی چشم چیست 

دوربینی (هایپروپی؛ hyperopia) در صورتی ایجاد می شود که نورهای وارد شده به چشم در پشت شبکیه(و نه بر روی آن) متمرکز شوند و چشم قادر به متمرکز شدن بر اجسام نزدیک نباشد. این نقیصه انکساری چشم اغلب هنگامی به وجود می آید که کره چشم خیلی کوتاه است یا عدسی چشم نمی تواند به اندازه کافی گرد شود.در موارد شدید، فرد قادر به تمرکز بر اجسام و موضوعات در هیچ فاصله ای نیست. بنابراین فرد دوربین، تصویر موضوعی را که به طرفش حرکت می کند تار میبیند زیرا برخلاف افراد غیر دوربین، قرنیه و عدسی چشم از قدرت کافی برای متمرکز کردن تصویر بر روی شبکیه برخوردار نیستند. افراد دوربین ممکن است دچار تاری دید، ضعف یا خستگی پذیری چشم، اختلال تطابق، اختلال دید دوچشمی، تنبلی چشم و لوچی شوند.

غالباً دوربینی با پیرچشمی اشتباه می شود. در پیرچشمی، معمولا دید دور خوب است و در دید نزدیک، تاری ایجادمی شود زیرا کاهش دامنه تطابق در اثر تغییرات سنی طبیعی در عدسی چشم به وجود میآید. البته پیرچشمی را گاهی دوربینی نیز میدانند زیرا در افرادی که در سایر موارد دید طبیعی دارند، تمرکز یافتن بر اجسام نزدیک را مشکل تر از موضوعات دور می سازد. برای اصلاح دوربینی از عینک یا عدسی تماسی استفاده می شود. عدسی محدب که دارای ارزشی دیوپتری مثبت است و موجب تشکیل تصویر در جلوتر از نقطه تشکیل آن در دوربینی می شود. گاهی می توان دوربینی را با عمل جراحی LASIC اصلاح کرد.

دوربینی چیست؟

دوربینی یا هایپروپیا یک عیب انکساری بینایی است که هنگامی رخ می‌دهد که فرد در دیدن اشیای نزدیک دچار اشکال یاشد.
شیوع دوربینی از نزدیک بینی کمتر است. دوربینی در اغلب موارد ارثی است.
دوربینی وقتی ایجاد می‏شود که یا چشم نسبت به انحنای قرنیه طول کمتری داشته و یا قرنیه نسبت به طول چشم انحنای کمتری دارد، در نتیجه نور واردشده به چشم در پشت شبکیه متمرکز می‏شود. در این حالت اشیای دور تار بنظر می‏رسند و تصاویر نزدیک حتی بیشتر تار می‏شوند.
افراد جوان که دوربین هستند می‏توانند با استفاده از قدرت متمرکزکننده عدسی چشم، تصویر را از پشت شبکیه به روی شبکیه بیاندازند و در نتیجه واضح ببینند. اما در دوربینی شدید یا سنین بالاتر این توانایی کاهش یافته و بیماران احتیاج به عینک مطالعه یا عینک دو دید دارند.
دوربینی را نباید با پیرچشمی اشتباه کرد که در آن هم توانایی دید نزدیک مختل می‌شود. پیرچشمی به علت کاهش دامنه تطابق در نتیجه تغییرات ناشی از پیری در عدسی چشم رخ می‌دهد.
دوربینی به میزان کم را گاهی درمان نشده باقی می‌گذارند. در موارد شدیدتر عینک‌های با عدسی تصحیحی محدب یا مثبت یا لنزهای تماسی و در برخی موارد جراحی می‌تواند به بهبود دید مبتلایان به دوربینی کمک کند.
با افزایش سن توانایی متمرکز کردن تصویر بر روی شبکیه کاهش می‏یابد و بتدریج وابستگی چشم‏های دوربین به عینک بیشتر می‏شود و به شماره بالاتری نیاز پیدا می‏کنند.
علائم دوربینی شامل تاری دید، اشکال در دیدن اشیای نزدیک و در برخی موارد تنبلی چشم و لوچی است.

مطلب پیشنهادی

اور یون

طب سنتی در درمان ورم غد بناگوش (اور یون)

طب سنتی در درمان ورم غد بناگوش (اور یون)   انجیر: مقداری انجیر را در …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *