قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای پوست و مو و ناخن / علل ریزش مو را میدانید؟!؟!
ریزش مو
ریزش مو

علل ریزش مو را میدانید؟!؟!

علل ریزش مو را میدانید؟!؟!

ریزش مو 

به صورت طبیعی هر فرد روزانه بین ۳۰ تا ۱۰۰ عدد از موهای خود  دست می دهد، اما به این شکل که دوباره از همان پیاز یا ریشه مو روییده می شود. با بالا رفتن سن موها رو به کاهش می گذارند. با افزایش سن در مردان ریزش مو بسیار شدید میشود به خصوص در ناحیه  پیشانی و وسط سر با قسمت پشت و دو طرف مرزی به وجود می آید که رفته رفته رو به کچلی میگذارد. در زنان معمولا ریزش مو در زمان ایجاد تغییرات هورمونی بسیار زیاد می شود (بعد از زایمان، و یا در دوران یائسگی) که به خودی خود نیز بر طرف میشود. در کنار این ریزشهای طبیعی مو، فرم وشکل هایی دیگر از ریزش نیز وجود دارند؛ به عنوان مثال ریزش مویی که در اثر استرس و تشنج به وجود می آید، به صورت قسمت به قسمت و دایره مانند است، که در این مورد در جاهای مختلفی از سر و پوست آن دایره هایی که فاقد مو یا کچلی هستند ظاهر می شوند، اما این موها دوبارهقادر به رشد هستند.

علل و راههای درمان ریزش مو

آیا شما هم از آن دسته هستید که ریزش مو دارید و دلیل و راه درمان آن را نمی دانید؟آیا به پزشک هم مراجعه کرده اید؟یا گمان برده اید ریزش موی شما ارثی است و به آن توجه نکرده اید؟قصد داریم تا در این مطلب به ریزش مو، علل آن و راههای درمان ریزش مو بپردازم.

سیکل طبیعی رشد مو:
در هر زمانی ۱۰% موهای سر شما در فاز استراحت هستند.بعد از گذشت ۲ تا ۳ ماه، موهای در فاز استراحت می ریزند و موهای جدید به جای آنها می رویند.این رویش حدود ۲ تا ۶ سال بعد تمام می شود.در این فاز، هر تار مو، ماهیانه ۱ سانتیمتر رشد می کند.
بنابراین ریزش چند تار مو در هر روز به عنوان بخشی از این سیکل طبیعی است.اما بعضی افراد بیش از حد طبیعی ریزش مو دارند که این ریزش مو می تواند در کودکان، مردان و زنان باشد.

علل ریزش مو:
علل متفاوتی می توانند سبب ریزش مو شوند.از آن جمله می توان به این دلائل اشاره کرد:
بیماری یا جراحی بزرگ:
یکی از عوامل ریزش مو بیماری یا انجام جراحی است.ممکن است حدود ۳ یا ۴ ماه پس از یک بیماری یا جراحی بزرگ، به طور ناگهانی تعداد زیادی از موهای خود را ازدست دهید که به علت، استرس بیماری یا جراحی است و این ریزش مو موقتی می باشد.

اختلالات هورمونی:
از عوامل دیگر ریزش مو اختلالات هورمونی است.اگر مشکل تیروئیدی داشته باشید،چه پرکاری و چه کم کاری،می تواند باعث ریزش مو شود،که برای درمان ریزش مو باید مشکل تیروئید حل می شود.ممکن است هورمونهای زنانه( استروژن) یا مردانه( آندروژن) دچار عدم تعادل شده باشند که باز می تواند از علل ریزش مو باشد.متعادل کردن این هورمونها نیز باعث درمان ریزش مو می شود.

هورمون مردانه:
هورمون مردانه(تستسترون) که می تواند به دی هیدروتستسترون(DHT) تبدیل شود، یکی از دلائل اصلی ریزش مو است.این هورمون هچنین می تواند توسط آدرنال و پوست سر هم ساخته شود.

چربی پوست سر:
از دیگر عواملی که سبب ریزش مو میشود،چربی زیاد پوست سر است،اگر پوست سر چرب باشد، ریزش مو بیشتر خواهد بود.

مطلب پیشنهادی

پرپشت کردن موها

دراز و پرپشت کردن موها قسمت اول

دراز و پرپشت کردن موها   ۱) با برگ های گیاه کنجد و برگهای بوته …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *