قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای دستگاه گوارش دهان و دندان / علل شایع بیماریهای دستگاه گوارش چیست؟
بیماریهای دستگاه گوارش
بیماریهای دستگاه گوارش

علل شایع بیماریهای دستگاه گوارش چیست؟

علل شایع بیماریهای دستگاه گوارش چیست؟

ناراحتی های معده و روده جزو شایع ترین بیماری هایی است که سلامت تن و روان را مختل میسازد. این ناراحتی ها شامل بی اشتهایی، احساس پری معده و نفخ، اسهال و یبوست، زخم معده، درد معده و دردهای انقباضی در قسمت شکم است. خستگی، احساس ضعف یا حتی اختلالات خواب ممکن است به علت بیماریهای معده و روده (دستگاه گوارش) باشند. اغلب این ناراحتی ها بیماری جدی تلقی نمی شوند بلکه ناسازگاری و عدم تطابق گذرا و موقتی هستند که به علت کار کشیدن زیاد از معده با پرخوری، خوردن سریع غذا و نجویدن ان، عصبانیت و مشکلات روانی دیگر بروز می کنند.290728_uovdtt3t

اغلب عفونت های خفیف روده به خصوص در فصل تعطیلات در کشورهای جنوبی اروپا باعث بروز ناراحتی های دستگاه گوارش می شوند. مواد غذایی و نوشیدنی ها کاملاً بی عیب و نقص و بهداشتی نیستند، خوردن غذاهای نامعمول و عوض شدن آب و هوا ممکن است سریعاً منجر به ابتلا به اسهال یا یبوست شود. در صورت بروز ناراحتیهای خفیف دستگاه گوارش مراجعه سریع به پزشک لزومی ندارد،

فرد می تواند در ابتدا خوددرمانی را امتحان کند. داروهای خانگی و طبیعی بیشماری برای درمان این نوع ناراحتی ها وجود دارد. گرچه در مورد مصرف این داروها برای پیشگیری از بیماری های گوارشی نمی توان به تجربیات قرون پیش به طور کامل دست پیدا کرد ولی تحقیقات علمی فراوانی در مورد تاثیر این داروها به عمل آمده که مفید بودن آنها و محلوردیت تأثیر آنها را نشان داده است. گیاهان دارویی مانند نعناع، بابونه، گیاه هزار برگ یا زیره نه تنها از دیرباز برای درمان بیماری های گوارشی توصیه شده اند بلکه مفید بودن آنها از لحاظ علمی نیز ثابت شده است.

همان قدر که درمان ناراحتی های گوارشی حاد آسان است، درمان بیماری های مزمن مانند ورم معده (التهاب جدار مخاطی معده)، تحریک پذیری معده و دردهای عصبی معده دشوار است. حتی برای پزشکان نیز تشخیص و تفکیک بیماری ها چندان آسان نیست، علایم گاستریت (التهاب جداره مخاطی معده) که شیوع بیشتری دارد گاهی با زخم معده یا زخم دوازدهه که شیوع کمتری دارند شباهت دارد.

اما گاستریت چگونه به وجود می آید؟ چگونه می توان آن را مداوا کرد و تنها به کم کردن عوارض آن اکتفا نکرد؟ برای این سؤالات پزشکان نیز نمی توانند همیشه جواب متقاعدکننده ای ارائه دهند. افرادی وجود دارند که می توانند هر آنچهمی خواهند بخورند و بنوشند، غذایشان را با عجله و شتاب می خورند و بدون جویدن قورت می دهند بدون آن که دچار مشکلات گوارشی شوند.

برعکس گروه دیگری از افراد دارای چنان معده حساس هستند که با کوچکترین بی مبالاتی نسبت به غذا و عادات غذاییشان سریعاً دچار درد معده و ناراحتی می شوند. برخی دیگر در مواجهه با هر موقعیت جدیدی دچار مشکلات گوارشی می شوند. در چنین مواقعی حتی قوی ترین داروها نیز کمکی به فرد نمیکند و خود بیمار باید روش زندگی اش را تغییر دهد تا مجدداً سلامتی خود را به دست آورد. اگر نگرانی، عصبانیت و فشار کار (شغل) و هیجان عامل ناراحتی های گوارشی و درد معده باشند باید روش زندگیتان را تغییر دهید تا آرامش بیشتری داشته باشید.

شاید دلیل ناراحتی شما غذاخوردن نامنظم و سوء مصرف الکل یا نیکوتین باشد، در این صورت معالجه تنها زمانی موفقیت آمیز خواهد بود که عادات زندگی خود را تغییر دهید. داروهای خانگی کمک مؤثری در این مورد هستند. این داروهای ساده نه تنها مشکلات گوارشی را سریعاً بهبود می بخشند بلکه معده و روده را قویتر می سازند و از حساسیت معده می کاهند و با عوامل خارجی مضر مبارزه می کنند. حتی در مورد تومورهای معده و دوازدهه نیز داروهای خانگی مکمل مؤثری برای درمان پزشکی هستند و حتی میتوانند باعث موفقیت آمیزتر بودن یا تأثیر بهتر داروهای شیمیایی شوند.

در این جا باید متذکر شوم که ناراحتی های نامشخصی مانند حالت تهوع، استفراغ، بیاشتهایی و دل دردهای مبهم می توانند اولین نشانه آپاندیسیت حاد باشند. اگر کوچکترین شکی در این مورد دارید به خصوص اگر داروهای طبیعی تأثیر فوری بر ناراحتیتان ندارند، حتما باید به پزشک مراجعه کنید، زیرا تنها معاینه پزشکی می تواند شروع آپاندیسیت یا هر بیماری دیگری را که نیاز به درمان پزشکی دارد مشخص یا رد کند.

مطلب پیشنهادی

برفک دهان

برفک دهان نشانه خوبی نیست!!

برفک دهان نشانه خوبی نیست!! برفک دهان برفک دهان در واقع نوعی بیماری قارچی است …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *