قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای مخصوص مردان / علل عضوی ناتوانی جنسی چیست؟
ناتوانی جنسی
ناتوانی جنسی

علل عضوی ناتوانی جنسی چیست؟

علل عضوی ناتوانی جنسی چیست؟ 

عوامل عضوی مسبب ناتوانی جنسی شامل تعدادی بیماری عمومی می شود که عبارتند از: بیماری قند، سیفلیس، اعتیاد به الکل، بیماریهای تیروئید و هیپوفیز، و وابستگی دارویی. هر عارضه ای که باعث کاهش سطح خونی هورمون مردانه (تستوسترون) شود، میتواند منجر به ناتوانی جنسی گردد. اختلالات عروقی که به بروز ناتوانی جنسی کمک میکنند عبارتند از: اتساع موضعی (آنوریسم) آئورت و ترومبوز لگنی، احتلالات عصبی ای که باعث بروز این عارضه می شوند عبارتند از:

تصلب متعدد (مالتیپل اسکلروز) و ضایعات نخاعی. داروهای متعددی نیز در بروز ناتوانی جنسی مؤثرند که شایعترین آنها عبارتند از: داروهای ضد فشار خون، آرام بخش ها، ضداضطراب ها، و محرک های دستگاه عصبی مرکزی مثل آمفتامین ها. ناتوانی جنسی بعد از برداشتن پروستات از طریق پیشابراه (TURP) شایع نیست، ولی انزال رو به عقب (انزال به سمت مثانه) بروز می کند. بالا رفتن سن به تنهایی باعث ناتوانی جنسی نمی شود اگرچه شدت انزال و تمایل جنسی در اواخر عمر کاهش می یابد.

درمان: درمان بیماری زمینه ای بویژه اگر بیماری قند باشد، ممکن است ناتوانی جنسی را اصلاح کند. اگر یک دارو مثل داروهای ضد فشار خون مسبب آن باشد، تغییر آن اغلب مشکل را برطرف می کند. به عنوان مثال داروهای تحت عنوان «مهارکننده آنزیم تبدیل کننده آنژیونانسین» احتمالاً کمتر از اکثر داروهای ضد فشار خون دیگر در عملکرد جنسی تأثیر می کنند. در صورت ناتوانی جنسی طولانی مدت، انجام مشاوره با هر دو همسر ممکن است ضروری باشد، زیرا اختلالات روانی جنسی می توانند به مرور زمان بروز کنند.

در موارد نادر تزریق تستوسترون ممکن است ناتوانی جنسی را معالجه کند. اخیرا داروی یوهیمبین (yohimbine) که اغلب در میان داروهای عامیانه برای مداوای بیماریهای مختلف یافت می شود، به عنوان داروی مؤثر در برخی از موارد ناتوانی جنسی مورد تبلیغ قرار گرفته است. یوهیمبین یک محرک جنسی نیست ولی باعث اتساع عضلات برخی از عروق خونی می شود. یوهیمبین ممکن است از همین طریق باعث نعوظ مطلوب آلت تناسلی گردد. در مورد استفاده از این دارو برای حل مشکل خود از پزشک نظرخواهی کنید. لطفاً از داروهای آزمایش نشده ای که در برخی فهرستهای راهنما ارائه شده اند (مثل عاج کرگدن، یا عصاره بیضه های نهنگ)، پرهیز کنید.

هیچ دلیل قاطعی برای مؤثر بودن این مواد وجود ندارد و استفاده از آنها لزوماً باعث کشتار غیرضروری این حیوانات به خطر افتاده می شودعلل عصبی و عروقی ناتوانی جنسی قابل درمان نیستند. در افراد تحریک پذیر ممکن است پیوندهای نیمه سخت و قابل باد کردن را از طریق جراحی داخل آلت تناسلی قرار داد. اگرچه این دستگاه های مصنوعی رسیدن به اوج لذت جنسی و حالت انزال را دوباره برقرار نمی کند، ولی اغلب در ایجاد لذت در شریک جنسی نتیجه مطلوب دارند.

در برخی از موارد دستگاه های به کار رفته از خارج جایگزین مطلوبی برای پیوند آلت تناسلی هستند. برای مثال استفاده از تلمبه های ایجاد خلا میتواند به قدر کافی باعث اتساع آلت تناسلی شود و دخول را میسر کند. قرار دادن یک بندکش دور قاعده آلت از برطرف شدن اتساع آلت جلوگیری می کند. در بسیاری از موارد می توان به حالت انزال مطلوبی رسید. مردانی که در نزدیکی با برخی از زنان نعوظ پیدا می کنند ولی با سایرین این حالت را ندارند، یا کسانی که بخوبی قادر به استمنا هستند، معمولاً دچار ناتوانی جنسی روانی هستند.

این مشکلات را اغلب می توان با موفقیت توسط شیوه های درمانی جنسی معالجه کرد. به عنوان مثال ماسترز و جانسون یک روش سه مرحله ای را ابداع کرده اند که به ترتیب شامل لذت غیرجنسی، لذت جنسی و آمیزش جنسی بدون زحمت است. در این روش از طریق مشاوره با هر دو شریک جنسی ممکن است بتوان بر مهارهای روانی عمل جنسی غلبه کرد

گاهی مردان هنگام آمیزش جنسی دچار درد می شوند. این مسئله ممکن است در اثرعفونت یا در موارد نادر به علت حساسیت به فراورده های اسپرم کش ایجاد شود. این گونه مشکلات معمولاً برای برطرف شدن نیاز به مشاوره پزشکی دارند.

مطلب پیشنهادی

جلوگیری طبیعی توسط مرد

روش های جلوگیری از باروری توسط مردان

روش های جلوگیری از باروری توسط مردان   در حال حاضر دو روش پیشگیری از …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *