قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای استخوان مفاصل و ماهیچه ها / علل ناراحتی آرتروز مچ پا و پا در طب سنتی
آرتروز مچ پا و پا
آرتروز مچ پا و پا

علل ناراحتی آرتروز مچ پا و پا در طب سنتی

علل ناراحتی آرتروز مچ پا و پا در طب سنتی

آرتروز مچ پا و پا

به استخوان‌های مچ پا  قوزک پا گفته می‌شود. در مچ پا هفت استخوان وجود دارد که به نام‌های پاشنه، قاپ، ناوسان، تاسی و میخی‌های داخلی، میانی، و خارجی موسومند.

علایم و نشانه های آرتریت پا بر حسب این که کدام مفصل گرفتار شده اند متفاوت است ولی نشانه های شایع عبارتند از:درد و حساسیت، سفتی یا کاهش تحرک، تورم و دشوار شدن راه رفتن به دلیل درد و سفتی و تورم مزبور سابقه پزشکی، نشانه ها، معاینه فیزیکی و بررسی پا و ساق پا در هنگام راه رفتن و آزمایش های مخصوص تعیین قدرت پا و مچ پا و نیز رادیوگرافی این ناحیه از بدن به تشخیص کمک میکنند. میتوان از اسکن استخوان CT اسکن یا MRI هم کمک گرفت.درمان بر حسب نوع، محل و شدت آرتریت متفاوت است.

استفاده از داروهای ضد درد و التهاب، بالشتک های مخصوص، کفش های سفارشی ارتوپدی، ارتوز مچ پا – پا (AFO)، بریس یا عصا، فیزیوتراپی و انجام تمرین های ورزشی، کنترل وزن یا استفاده از مکمل های غذایی و تزریق به داخل مفصل مبتلا، از روش های درمان غیرجراحی به شمار می آیند. در صورتی که آرتروز به درمان های قبلی پاسخ ندهد باید از روش های جراحی دبریدمان آرتروسکوپیک، آرترودز (جوش دادن مفاصل به یکدیگر) و آرتروپلاستی (جایگزین کردن مفصل مبتلا) استفاده کرد.

علائم و نشانه های آرتروز مچ پا

مهمترین علائم و نشانه های آرتروز مچ پا و ساییدگی مفصل مچ پا ” درد ” است. این درد در ابتدا خفیف بوده و در حین فعالیت بدنی ایجاد میشود.
بعد از مدتی شدت درد بیشتر میشود. درد در ابتدای شروع ورزش و فعالیت بدنی زیاد بوده و با گرم شدن بدن درد از بین میرود. با اتمام جلسه ورزشی و یا با اتمام فعالیت بدنی و با سرد شدن مجدد بدن درد دوباره زیاد شده و بعد از مدتی استراحت فروکش میکند. در مرحله بعد و با شدیدتر شدن شدت آرتروز، درد در تمام مدت فعالیت بدنی احساس میشود. با باز هم شدیدتر شدن بیماری، درد در تمام مدت استراحت احساس شده و میتواند موجب اختلال در خواب بیمار شود.

از دیگر علائم و نشانه های آرتروز مچ پا تورم و احساس خشکی مفصل است که با فعالیت بدنی شدیدتر میشود. با خراب شدن لایه غضروفی و ساییده شدن این لایه ها به هم مفصل صدای جیر جیر میدهد که به آن کریپتاسیون Crepitation میگویند.

مطلب پیشنهادی

راشیتیسم

 چه عواملی باعث بیماری راشیتیسم می شوند….؟؟

 چه عواملی باعث بیماری راشیتیسم می شوند….؟؟   راشیتیسم عبارت است از نقص و خلل …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *