علل ناراحتی لوزه ها و غدد بناگوشی در کودکان چیست؟


علل ناراحتی لوزه ها و غدد بناگوشی در کودکان چیست؟

علل ناراحتی لوزه ها و غدد بناگوشی در کودکان چیست؟

ناراحتی لوزه ها و غدد بناگوشی در کودکان چیست؟

لوزه ها دو توده بیضی شکل هستند که در دو طرف گلو دیده می شوند. کمی عقب تر از آنها، در ناحیه  بین بینی و گلو (در مجاورت شیپور اوستاش)، غدد بناگوشی قرار دارند که تنها با استفاده از آینه های ویژه و یا عکسبرداری اشعهٔ ایکس از ناحیه حلقی - بینی (نقطهٔ اتصال گلو به بینی)، می توان آنها را دید. لوزه ها و غدد بناگوشی از بافتهای لمفوییدی تشکیل شده اند.این بافتها محل ساخت و استقرار گویچه های خونی یالمفوسیت ها هستند. لمفوسیت ها از طریق تولید پادتن ها و سلولهای دفاعی، به مبارزه با عفونت ها می پردازند و به عنوان قسمتی از سیستم دفاعی بدن عمل می کنند. تمامی بافتهای لمفوییدی تا دوران بلوغ رشد کرده و سپس به تدریج تحلیل می روند. لوزه ها و غدد بناگوشی در حالت عادی مشکلی برای کودکان به وجود نمیآورند، مگر این که به اندازهای بزرگ شوند که در عمل بلع یا تنفس اختلال ایجاد کنند. بزرگ شدن لوزهها در صورت بروز عفونت، موقتی است. در چنین مواردی، گاهی |اوقات، روش درمان با آنتی بیوتیکها تجویز می شود  اما بزرگ شدن تدریجی و مزمن لوزه ها و غدد بناگوشی به طور طبیعی مشکل آفرین تر است. این ناراحتی در اثر عفونت بینی و گلو و یا حساسیتها روی می دهد.

نشانه های بزرگ شدن لوزه ها و غدد بناگوشی

یکی از نشانه های بزرگ شدن لوزه ها و غدد بناگوشی، تنگ شدن مجرای عبور هوا به شش هاست. در چنین حالتی، کودک در طول روز از طریق دهان نفس می کشد، در خواب خر خر می کند، به هنگام تنفس قفسه سینه او به سمت داخل کشیده می شود و برای چند ثانیه، قطع تنفسی اتفاق می افتد. حال که با توجه به این که به طور معمول نوزادان از طریق بینی استشمام می کنند، ممکن است تورم غدد غدد بناگوشی، عواقبی خطرناک داشته باشد.برخی مواقع، لوزه ها تا حدی بزرگ می شوند که فرو دادن غذا را دشوار می سازند. بزرگ شدن غدد بناگوشی نیز از اختلال هایی همچون تغییر صدا، آبریزش مداوم از بینی و یا سرفه های شبانه ایجاد می کند. به محض مشاهده این علایم به سرعت نتیجه گیری نکنید، زیرا دو عارضه اخیر ممکن است علت هایی دیگر، چون حساسیت یا عفونت گلو یا بینی داشته باشد. همچنین امکان دارد عفونت های پی در پی گوش میانی ناشی از بزرگ شدن غدد بناگوشی باشد که موجب گرفتگی شیپور استاش( مجرایی که گوش را به حلق متصل می کند و موجب تعادل فشار هوا در دو طرف پرده گوش می شود) می شود.

عفونت های لوزه را چگونه از بین ببریم؟

معمولا عفونت باکتریایی لوزه ها با انواع مختلفی از آنتی بیوتیک ها از جمله پنی سیلین درمان می شود. در مواردی که بدن بیمار نسبت به درمان های پزشکی مقاوم شده و مرتب عفونت ها بازمی گردد، پزشکان معمولا لوزه ها را خارج می کنند.عوامل ویروسی التهاب لوزه ها تنها از طریق مراقبت های حمایتی مانند کنترل تب و غرغره کردن آب از بین می رود. مصرف آنتی بیوتیک ها در درمان عفونت ویروسی التهاب لوزه بی تاثیر است.در مواردی که لوزه ها بیش از حد بزرگ شده، مصرف دوره های طولانی مدت آنتی بیوتیک یا دوره کوتاه مدت استروئیدها موثر است. داروهایی که در این موارد استفاده می شوند، کورتیزون هایی از قبیل پریدنیزون و پریدنیزولون است.اما در کنار تمام این روش ها شما می توانید با کارهایی بسیار ساده در منزل، تا حدودی التهاب لوزه ها را کاهش دهید و از تحریک آنها جلوگیری کنید.بهتر است تا حد امکان در منزل استراحت کرده، آهسته و کمتر صحبت کنید تا لوزه ها تحریک نشوند. ترکیبی از آبلیمو و عسل مسکن خوبی است که درد شما را کاهش می دهد.تا جایی که می توانید مایعات بنوشید و غذاهای نرمی مصرف کنید که راحت تر بلعیده شوند.تا می توانید آب بنوشید، زیرا مانع خشکی لوزه ها و کم آبی گلو می شود.کسانی که به عفونت لوزه مبتلا هستند (که با درد همراه است)، لازم است هنگام خوردن غذا از آب استفاده کنند. مخصوصا کسانی که احساس تشنگی دارند، اگر به میزان لازم از مایعات استفاده نکنند، احساس درد در ناحیه سر و خستگی شدید می کنند.چای داغ همراه با عسل، گلودرد شما را کاهش می دهد.غرغره کردن آب نمک گرم به کم شدن گلودرد ناشی از التهاب لوزه ها کمک می کند.سعی کنید تا حد امکان در معرض محرک هایی از هوای خشک، محصولات پاک کننده و دود سیگار قرار نگیرید و از دستگاه های بخور محیطی برای مرطوب نگه داشتن هوا استفاده کنید.مصرف داروهایی از قبیل استامینوفن و ایبوپروفن با اجازه پزشک معالج می تواند در کاهش دردها و از میان بردن تب ناشی از عفونت لوزه ها موثر باشد.پزشکان معمولا تنها در درمان عفونت های باکتریایی، دارو تجویز می کنند.

چه زمانی برای عمل لوزه ها مناسب است؟

پزشکان و محققان معتقدند بیمارانی که مدام لوزه هایشان عفونت می کند و به روش های دارویی پاسخ نمی دهند و این مشکل در فعالیت های روزمره آنها تداخل ایجاد کرده است، باید تحت عمل جراحی قرار بگیرند.

عفونت لوزه ها چه بیماری هایی را در پی دارد؟

التهاب لوزه ها علاوه بر عفونت در این ناحیه موجب بروز عفونت در گوش، عفونت در قفسه سینه و یا عفونت سینوس ها می شود.شایع ترین بیماری هایی که بر اثر عفونت لوزه ها بوجود می آید شامل تب غده ی است که در آن لوزه ها مورد حمله ی ویروس ها قرار می گیرند که منجر به التهاب بافت های لوزه می شود.نوع خطرناک آن با جمع شدن چرک در لوزه ها است که حتی ممکن است بر اثر این عارضه لوزه ها متورم نشوند و به قسمت میانی لوزه ها فشاری را با درد شدید وارد می کند و چون علت بوجود آمدن این نوع عفونت باکتری ها هستند، می توان با مصرف ‌آنتی بیوتیک ها آن را درمان کرد.

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد