قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای دستگاه گوارش دهان و دندان / علل ناراحتی ویروس هرپس چیست؟
ویروس هرپس چیست؟
ویروس هرپس چیست؟

علل ناراحتی ویروس هرپس چیست؟

 علل ناراحتی ویروس هرپس چیست؟

ویروس هرپس چیست؟

اگر گاهی در صورت و یاروی لب های خود تب خال می زنید، و یا در داخلی نسج دهان شمازخم و یا جوش های شبیه تب خال ایجاد می شود، و یا در آلت تناسلی جوشهائی شبه تب خال ممکن است ایجاد شود، و یا به بیماری مونونوکلئوزیسی” که به بیماری Epstein- Barr ” معروف است مبتلا می شوید و یا به بیماری زونا مبتلا می شوید، مانند میلیون ها مردم دنیا دچار آثار ناراحت کننده انواع ویروس هرپس هستید و ممکن است با انتخاب انواع مواد غذای مناسب این ناراحتی ها را کنترل کنید. طبق نظر دکتر ریچارد گریفیت ” استاد ممتاز پزشکی در دانشکده پزشکی دانشگاه ایندیانا و متخصص بیماری های عفونی، با این که ویروس این بیماریها در ۹۰ درصداشخاص به صورت غیرفعال و خواب وجود دارد، مواد غذای مناسب می تواند روشن کند که ویروس ممکن است فعال شود و به صورت جو ش ها و تب خال ها در آید.

2314402_orig

ویروس‌های هرپس سیمپلکس ۱ و ۲ (HSV-1,HSV-2)، از مهمترین ویروس‌های بیماری‌زای انسانی هستند. ویروس هرپس سیمپلکس ۱، موجب تب‌خال لب و ویروس هرپس سیمپلکس ۲، موجب تب‌خال تناسلی می‌شود. این ویروس‌ها بسیار شایع و مسری می‌باشند. HSV-1 از طریق بزاق آلوده منتقل می‌شود اما HSV-2 از طریق تماس جنسی انتقال پیدا می‌کند.

ژنوم ویروس به شکل DNA خطی دو رشته‌ای است. ویروس به شکل ۲۰ وجهی است و دارای پوشش (انولوپ) لیپیدی دولایه‌است خراش‌های پوستی موجب انتقال ویروس به پوست می‌شوند. پوست سالم مانع نفوذ ویروس به بدن می‌شود. این ویروس‌ها، سلول‌های عصبی را الوده می‌سازند و ممکن است بطور مخفی در سلول‌های عصبی به حالت خفته درآیند. بر اثر تحریک مانند فشارهای عصبی و احساسی، ویروس از حالت خفته به حالت فعال در می‌آید. ویروس از طریق آکسون‌های عصبی به پوست برمیگردد و در آنجا تکثیر پیدا کرده و ایجاد تب خال می‌کند. ویروس‌های هرپس سیمپلکس می‌توانند مناطق گوناگونی از بدن را آلوده سازند مانند ایجاد ضایعات در دهان و گلو، التهاب قرنیه و ملتحمه چشم (کراتوکونژکتیویت)، تب خال‌های پوستی و انسفالیت.

مطلب پیشنهادی

برفک دهان

برفک دهان نشانه خوبی نیست!!

برفک دهان نشانه خوبی نیست!! برفک دهان برفک دهان در واقع نوعی بیماری قارچی است …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *