قالب وردپرس درنا توس
خانه / دانستنیهای مفید پزشکی و رژیم غذایی / علل ناراحتی یرقان (زردی) چیست؟
یرقان در نوزادان
یرقان در نوزادان

علل ناراحتی یرقان (زردی) چیست؟

یرقان (زردی) چیست 

یرقان (زردی؛ Jaundice :icteruS) عبارت از زرد رنگ شدن پوست، ملتحمه (پوشش شفاف روی صلبیه یا سفیدی چشم) و غشاهای مخاطی، در اثر افزایش مقدار بیلی روبین خون.

معمولاً برای آنکه زردی به آسانی دیده شود باید مقدار بیلی روبین خون به بیش از ۳-۲ میلی گرم در دسی لیتر برسد. با به پایان رسیدن عمر هر گلبول قرمز، «هم» (heme) موجود در هموگلوبین آن در طحال و سلول های کبدی (هپاتوسیت ها) به «بیلی روبین» (biliTubin) تبدیل می شود. بیلی روبین، رنگدانه (پیگمان) طبیعی بدن است که در .کبد پردازش و سپس وارد صفرا و در نهایت از طریق مدفوع دفع می شود.

درمان یرقان یا رزدی

درمان زردی بر حسب تشخیص علت اختصاصی آن انجام می شود. به عنوان مثال در صورتی که علت زردی، سنگ کیسه صفرا باشد باید با برداشتن آن زردی را درمان نمود یا چنانچه عامل زردی، تومور کبدی است، باید از درمان های مخصوص تومور مزبور استفاده کرد.

از علل بروز این مشکل می توان به:

هپاتیت یا التهاب کبد : که باعث التهاب بافت های کبد می شود و دلائل فراوانی نیز دارد مانند : مصرف برخی داروها ، عوامل ویروسی ، باکتریایی که گاهی با تماس با افراد آلوده ، استفاده از وسائل خالکوبی ، آشامیدن آب آلوده ، استفاده از سرنگ مشترک ، تزریق خون فرد آبوده به فرد سالم انجام می پذیرد.

مطلب پیشنهادی

دندانپزشک کودکان معلول

ویژگی های دندانپزشک کودکان معلول

ویژگی های دندانپزشک کودکان معلول   – توجه داشته باشید اهمیت دندانهای شیری به نوبه …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *