علل و درمان زردی نوزاد


علل و درمان زردی نوزاد

علل و درمان زردی نوزاد

 

سکسکه

شاید از دوران بارداری خود به یاد بیاورید که جنین می تواند سکسکه کند. به زودی کشف می کنید نوزادان نیز اغلب سکسکه می کنند. گاهی شیر دادن یا دادن مقدار کمی آب به نوزاد (شاید با کمی شکر که در آن حل شده باشد، می تواند سکسکه را برطرف کند.

زردی نوزاد

هنگامی که نوزاد شما ۲ تا ۵ روزه است، ممکن است پوست او ته رنگی زرد نارنجی پیدا کند. این حالت به زردی فیزیولوژیک نوزاد معروف است، و در یک سوم نوزادان اتفاق می افتد.

افزایش تجمع بیلی روبین در خون نوزاد باعث زردی می شود. بیلی روبین شامل فراورده های جانبی هموگلوبین از گلبول های قرمز خون نوزاد است؛ فراورده های جانبی ای که به طور طبیعی از طریق کبد و کلیه ها بیرون ریخته ش ده است. میزان زیاد بیلی روبین به دلیل عدم تکامل کبد نوزاد پیش می آید. (زردی بارز در نوزادان نارس، که کبدشان به خصوص کامل نشده شایع تر است.) تغذیه از شیر مادر از اوایل زندگی می تواند در کاهش خطر زردی با پرآب نگه داشتن نوزاد و تحریک مجرای گوارشی مؤثر باشد.

در صورتی که زردی خیلی زود بروز کند یا بیش از معمول باقی بماند، متخصص اطفال ممکن است با کنترل میزان بیلی روبین او به طور روزانه، او را تحت نظر داشته باشد. در صورتی که میزان بیلی روبین به حد کافی بالا باشد، ممکن است متخصص اطفال درمان را آغاز کند، که گذاشتن نوزاد زیر چراغ های نوردرمانی خاصی است. این نوردهی باعث از بین رفتن بیلی روبین میشود و باعث می شود نوزاد سریع تر آن را دفع کند. نگه داشتن پوست نوزاد در معرض نور خورشید - مثلا از طریق پنجره - می تواند در از بین بردن بیلی روبین کمک کند.


دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد