علل و علایم بیماری قانقاریا


علل و علایم بیماری قانقاریا

علل و علایم بیماری قانقاریا

 قانفاریا یا نرسیدن خون به اعضای بدن یکی از بیماریهای شایع است و علل گوناگونی در بوجود آوردن این بیماری دخالت دارد.این عارضه در بیماری دیابت یا مرض قند بعلت تند شدن عروق انتهایی اندام ها یا بر اثر سرمای زیاد ممکن است بوجود آید.عضوی که دچار قانقاریا شده است کم کم سیاه و خشک می شود و حالت  پوسیدگی به خود میگیرد. اگر در این مرحله به آن نرسید به تدریج پیشرفت میکند و به طرف بالای عضو رفته و موجب گرفتگی آن می شود که در این صورت هر چه زودتر باید آن را عمل جراحی نمود.مبتلایان به دیابت و آنهایی که به رژیم غذایی اعتنایی نمی کنند و قند خونشان خیلی بالا میرود بیشتر از سایر افراد مستعد گرفتن این بیماری هستند. این افراد باید از گیاهان و داروهایی که باعث رقیق شدن خون می شود استفاده کنند و از غذاها و مواد طبیعی مانند مخمرها و غذاهایی چون سوپ جو، نان جو و بلغور استفاده کنند و میتواند برای این دسته از بیماران مناسب و مفید باشد.

علایم قانقاريا

عبارتند از:• سياه شدن پوست همراه با مردن عضلات و استخوان زير آن از علائم قانقاریا هستند.• از نشانه های بیماری قانقاریا، ترق و تروق كردن پوست است در اين حالت انگار كه روي حباب هاي هوا در زير پوست فشار آورده مي شود.• تورم از دیگر علایم قانقاریا است.• درد يا بي حس شدن ناحيه نیز از نشانه های شایع قانقاریا می باشد.• از علائم شایع بیماری قانقاریا، ترشحات بدبو از زخم هاي موجود در بافت هاي مرده است.• تب خفيف تا 3/38 درجه سانتيگراد نیز از علائم بیماری قانقاریا است.

علل بیماری قانقاريا

-قانقاريا وقتي رخ مي دهد كه جريان خون به يك قسمت از بدن متوقف شود يا به شدت كاهش يابد. جريان خون مي تواند در موارد زير متوقف و در نتيجه قانقاريا ايجاد شود:-عفونت با باكتري كلستريديوم پرفرنژانس می تواند منجر به بیماری قانقاريا شود.-از دیگر علل ایجاد بیماری قانقاريا تشكيل لخته خون در يك سرخرگ است.-آسيب بافتي در اثر حوادث، جراحي، يا زخم هاي سوراخ كننده عمقي می تواند باعث ایجاد بیماری قانقاريا شود.-له شدگي كه باعث قطع جريان خون شود می تواند سبب بیماری قانقاريا شود.-از دیگر علل بیماری قانقاريا تصلب شرايين (سفت و انعطاف ناپذير شدن سرخرگ ها) است.-سرمازدگي طولاني مدت می تواند منجر به بیماری قانقاريا شود.

عوامل افزايش دهنده خطر ابتلا به قانقاریا

- ديابت شيرين از عوامل موثر در ایجاد بیماری قانقاریا است.- جريان خون كم در يك بافت خاص می تواند باعث ایجاد بیماری قانقاریا شود.- سن بالا، از عوامل تاثیر گذار بر ابتلا به بیماری قانقاریا است.- سيگار كشيدن، از عوامل موثر در ایجاد بیماری قانقاریا است زیرا باعث اختلال در خونرساني مي شود.- سوء مصرف الكل، كه در كار رگ هاي خوني اختلال ايجاد مي كند می تواند منجر به  قانقاریا شود.

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد