علل و موارد استفاده از آزمایش pH پوست سر جنین


علل و موارد  استفاده از آزمایش pH پوست سر جنین

علل و موارد استفاده از آزمایش pH پوست سر جنین

 

مانیتور داخلی برای انقباضات (که به آن مبدل فشار داخلی یا IPT گفته می شود) به منظور ارزیابی بهتر شدت انقباضات استفاده می شود. این مانیتور هنگامی استفاده میشود که پیشرفت درد زایمان کند باشد، و برای تشخیص نیاز شما به اکسیتوکسین برای تقویت انقباضات لازم می شود .

مانیتور شامل یک لولهی قابل انعطاف پرشده از مایعی است، که بین سر جنین و جدار رحم در طول معاینهی داخلی گذاشته می شود. گاهی، از چنین وسیله ای برای تزریق آب نمک به داخل رحم در صورتی که مایع آمنیوتیک بسیار اندکی وجود داشته باشد و با نوار ضربان قلب جنین فشردگی بند ناف را نشان دهد یا در صورتی که مکونیوم بسیار غلیظی اولین مدفوع بچه) وجود داشته باشد، استفاده میشود.

سایر آزمایشهای وضعیت سلامت جنینی در صورتی که اطلاعات به دست آمده از کنترل جنینی موجب بروز نگرانی با نامفهوم باشد، پزشکتان می تواند برای کمک در تشخیص نحوه ی پیشرفت درد زایمان، آزمایش های دیگری انجام دهد.

pH پوست سر در صورتی که پزشک از تحمل بچه در طول درد زایمان نگران شود، ممکن است مایل به انجام آزمایش pH پوست سر باشد. pH اندازه گیری مقدار اسیدی بودن خون بچه است. میزان اسید خون بچه هایی که دچار استرسند، بالاتر است. این آزمایش تنها در صورتی امکان پذیر است که پرده های جنینی پاره شده و دهانه ی رحم حداقل ۱ تا ۲ سانتیمتر باز شده باشد و در صورتی که بیمارستانی که در آن زایمان می کنید، دستگاه آزمایش pH داشته باشد.

برای تست pH، یک قیف پلاستیکی از راه مهبل وارد می شود تا بخش کوچکی از پوست سر جنین قابل رؤیت شود. پوست سر با ملایمت به وسیله ی یک زخم پاک کن سوآب تمیز و سپس با یک تیغ کوچک خراش داده می شود (مانند روش مشابهی که برای گرفتن نمونه ی خون در مطب دکتر از سرانگشتتان گرفته می شود) و مقدار کمی از خون جنین در یک لوله ی شیشه ای جمع می شود. نمونه ی خون در دستگاه pH گذاشته می شود تا میزان تحمل بچه از درد زایمان مشخص شود.

تحریک پوست سر تحریک پوست سر روشی آسان برای مشاهده ی وضعیت جنین است. پزشک تنها در طول معاینه ی داخلی، پوست سر بچه را قلقلک میدهد. اگر این تماس موجب افزایش ضربان قلب جنینی شود، معمولا حال بچه خوب است. برخی از پزشکان و برخی از مادران، ترجیح میدهند از طریق مانیتور کنترل نشوند. ولی بسیاری از دکترها معتقدند کنترل از طریق مانیتور بسیار سودمند است و از مزایای این کنترل آن است که بر هرگونه خطری که ممکن است به زایمان سزارین غیرضروری منجر شود، غلبه می کند.


دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد