قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای مخصوص زنان / علل کم و ناکافی بودن شیر مادر چیست؟(قسمت دوم )
ناکافی بودن شیر مادر
ناکافی بودن شیر مادر

علل کم و ناکافی بودن شیر مادر چیست؟(قسمت دوم )

علل کم و ناکافی بودن شیر مادر چیست؟

علت کم و ناکافی بودن شیر مادر

۱ – بی میلی مادر به شیردادن: یکی از علل شایع کم شدن و بالاخره قطع شیر مادر، بی میلی مادر به شیردادن است. مادر ممکن است احساسی کند که شیردادن، او را از کار روزانه و تفریح باز می دارد، یا خاطره ناگوار از زخم نوک پستان خود از کودک قبلی داشته باشد، یا پدر و مادر هر دو به غلط تصور کنند که شیر دادن خوب نیست. در چنین حالاتی مادر بدون مشورت با پزشک شیر خود را قطع میکند و نوزاد را از شیر خود محروم می سازد.

۲ – تصورات و اعتقادات غلط در مورد شیر مادر: بعضی از مادران تصور می کنند که شیرشان به کودک نمی سازد. چنین تصوری کاملاً اشتباه است (البته در موارد استثنایی مانند بیماری گالاگتویسمی، فنیل کتینوری، عدم تحمل لاکتوز و پیدایش زردی به علت شیر مادر ممکن است چنین وضعیتی وجود داشته باشد). بارها دیده شده به علت این که کودک شیر مادر را استفراغ کرده، ولی علت استفراغ عامل دیگری بوده است، مادر به تصور نادرست شیر خود را قطع نموده است. بعضی از مادران اظهار می دارند که «شیرشان مانند آب است» و به همین خاطر تمایل ندارند به کودک بدهند. درست است که قسمت اول شیر بعضی از مادران آبکی است،

ولی قسمت آخر شیر که چربی زیادتری دارد، غلیظ است. اگر رژیم غذایی مادر کافی باشد، در مجموع تمام شیر تولید شده در ۲۴ ساعت دارای چربی در حد طبیعی خواهد بود. عدهای دیگر تصور می کنند شیرشان سنگین و قوی است یا جیوه دارد. اگر مادری غذای طبیعی و معمولی مصرف کند، شیر طبیعی خواهد داشت. بعضی از مادران به علت کار کردن در خارج و خستگی و نگرانی، شیرشان کم می شود و مادر تصور میکند که دیگر نمی تواند به کودک خود شیر دهد و او را از شیر خود محروم میسازد.

۳ – تخلیه نکردن کامل پستان ها: تخلیه نکردن کامل پستان ها سبب کم شدن شیر مادر میگردد. عواملی که سبب تخلیه نشدن کامل پستان ها می شود، عبارتند از: بزرگ شدن پستان ها، زخم شدن نوک پستان ها و مواظبت نکردن از آن، نوک پستان فرورفته، نگه داشتن نوزاد برای مدت طولانی به پستان، فواصل زیاد و طولانی میان دفعات شیردادن نوزاد، سستی و بی حالی نوزاد چنان که نوزاد نتواند مک بزند و بالاخره، دادن شیر خشک با بطری (اگر در سه چهار روز اول تولد شیر خشک با بطری شیرخوری به نوزاد داده شود نوزاد به سینهٔ مادر مک نخواهد زد). همهٔ این علل سبب می شود که نوزاد به پستانها مک نزند و پستانها کاملاً تخلیه نشود. خستگی، نگرانی و هیجانات ناشی از محیط خارج یا داخل خانه، سبب کاهش شیرمادر می شود. کشیدن سیگارو مصرف قرص های پیشگیری از  حاملگی نیز در کم شدن شیر اثر دارد.

 علل کم و ناکافی بودن شیر مادر چیست؟  ادامه در قسمت اول

مطلب پیشنهادی

سرد مزاجی زنان

سرد مزاجی در زنان قسمت چهارم

نقش تغذیه در رابطه جنسی : تغذیه ناکافی از عواملی است که در تحلیل بردن …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *