قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای مخصوص زنان / علل کم و ناکافی بودن شیر مادر چیست؟(قسمت اول )
ناکافی بودن شیر مادر
ناکافی بودن شیر مادر

علل کم و ناکافی بودن شیر مادر چیست؟(قسمت اول )

 علل کم و ناکافی بودن شیر مادر چیست؟

ناکافی بودن شیر مادر

اگر نوزاد در پایان شیردادن سیر شده باشد، دو تا چهار ساعت می خوابد و وزن او هم به طور طبیعی اضافه می شود. اگر نوزادی پس از خوردن شیراز دو پستان به خواب رفت و پس از یک تا دو ساعت بیدار شد و اضافه وزن طبیعی هم نداشت، ممکن است مقدار شیر مادر کم باشد. همچنین در صورتی که در هنگام شیر خوردن نوزاد از یک پستان، از پستان دیگر شیر ترشح نشود (پستان مادر رگ نکند)، ممکن است شیر مادر کم باشد. عده ای از مادران با توصیه پزشک یا اطرافیان، به عنوان آزمایش، شیر خشک تهیه می کنند و پس از دادن شیر خود، شیر خشک هم به نوزاد می دهند. این عمل ممکن است رغبت و تمایل مادر به شیردادن را کم کند. از این رو ابتدا باید مطمئن شد که روش شیردادن مادر غلط نیست، رژیم غذایی او کافی و کامل است، دچار هیجانات روحی نیست (واگر مشکلی وجود دارد برطرف گردد). بعد از آن اگر حقیقتاً شیر مادر کم است، برحسب سن کودک، مواذ غذایی یا شیر خشک به شیرخوار داده شود.

تشخیص کم و ناکافی بودن شیر مادر

۱ – اگر مقدار شیر مادر مختصری کم باشد، تنها نشانه آن اضافه نشدن وزن نوزاد است.

۲– اگر شیر مادر نسبتاً کم است، نوزاد وزن اضافه نمی کند و گریه های شدید ناشی از گرسنگی سر میدهد و دائماً به پستان مادر مک میزند. همچنین موقعی که کودک به پستان گذاشته می شود، چند مک میزند و بعد پستان را رها کرده و گریه را از نو شروع می کند، یا نوزاد به پستان مادر آنقدر مک میزند تا خسته شود و به خواب رود. چنین نوزادانی در نتیجهٔ مک زدن به پستان خالی هوا می بلعند و دچار دردهای شدید شکمی نیز می گردند. بلع زیاد هوا نیز خود موجب استفراغ می شود. این کودکان دچار یبوست نیز هستند و وزن اضافه نخواهند کرد.

۳- اگر شیر مادر حقیقتاً کم باشد، رنگ مدفوع شیرخوار، سبز و دارای بلغم است. این کودکان پس از مدتی دچار علایم سوء تغذیه یعنی لاغری، از بین رفتن شادابی پوست و از دست دادن قدرت بدنی می گردند، به طوری که حتی برای ابراز گرسنگی هم نمی توانند گریه کنند. اگر نسبت به مقدار و کافی بودن شیر خود شک دارید، باید آزمایش غذایی انجامدهید، بدین ترتیب که نوزاد را قبلی و بعد از هر نوبت شیردادن در تمام روز و شب وزن نمایید، (مقدار شیر در ساعات مختلف روز تفاوت دارد، صبح ها شیر بیشتر از همهٔ ساعات روز است و عصرها کمتر، و اوایل شب کمترین مقدار شیر در پستان مادر وجود دارد). باوزن کردن شیرخوار، میتوانید تقریباً به ناکافی بودن شیر خود پی ببرید، زیرا نوزاد بعد از ۱۰ روز اول تولد، مقدار ۱۵۰ میلی لیتر شیر برای هر کیلوگرم وزن خود در ۲۴ ساعت نیاز دارد تا به طور متوسط روزانه ۳۰ گرم وزن اضافه نماید. اگر کودک نصف این مقدار، یعنی روزانه ۱۵ گرم وزن اضافه کند و علل دیگری مانند بیماری در کار نباشد، دلیل ناکافی بودن شیر مادر است. (توجه داشته باشید که کودک را همیشه با یک ترازووزن نموده و وزن لباس و دفع ادرار و مدفوع او را نیز در موقع وزن کردن در نظر بگیرید).

 علل کم و ناکافی بودن شیر مادر چیست؟  ادامه در قسمت دوم 

مطلب پیشنهادی

سرد مزاجی زنان

سرد مزاجی در زنان قسمت چهارم

نقش تغذیه در رابطه جنسی : تغذیه ناکافی از عواملی است که در تحلیل بردن …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *