عملکرد  دندانپزشک خانوادگی


عملکرد  دندانپزشک خانوادگی

عملکرد  دندانپزشک خانوادگی

 

عنوان این کتاب دندانپزشک خانواده است. در مقدمه کتاب در زمینه اهداف کتاب توضیح داده شد. ليكن آنچه در این قسمت قرار است مورد بحث قرار گیرد، با عنوان کتاب بسیار متفاوت است. در اینجا قصد بر این است که به این سؤال پاسخ داده شود که آیا همه اعضای خانواده میتوانند یک دندانپزشک داشته باشند و برای همه مشکلات دندانپزشکی خود به او مراجعه کنند یا خیر؟

 اگر پاسخ مثبت است چرا و چگونه؟

میدانیم در دنیای امروز کارها بسیار تخصصی شده و هر کس در یک رشته خاص به خدمت مشغول است. این مسأله نه در مورد امور پزشکی بلکه در سایر علوم نیز وجود دارد؛ مثلا در کار ساختمان باید به چند مهندس مراجعه کرد؛ مهندس معماری مهندس محاسب، مهندس تأسیسات، مهندس دکوراسیون و ... هر روز که میگذرد امور زندگی و نیازهای انسانها تخصصی تر و پیچیده تر میگردد؛

به گونه ای که برای یک مسأله مورد نیاز گاهی لازم می شود انسان به چند نفر که هر کدام در یک رشته تخصص دارند، مراجعه کند. این مسأله دارای مزایا و معایبی است که هر کدام جای بحث دارد. در پزشکی نیز همین مسأله به نحو چشمگیری وجود دارد. امروزه تنها در رشته دندانپزشکی بیش از ۱۲ رشته تخصصی وجود دارد که متخصصین هر رشته فقط به کار تخصصی خود می پردازند. تنها در مورد معالجه یک دندان ممکن است انسان مجبور باشد به چند نفر متخصص مراجعه کند.

گاهی دیده میشود که بیمارانی از مراجعات مکرر به مطب های گوناگون برای معالجه یک دندان به شدت معترض و خسته اند؛ چه باید کرد؟ آیا باید این پدیده اجتناب ناپذیر را پذیرفت و برای گرفتن خدمات بهتر و تخصصی وقت و هزینه زیادی را صرف کرد یا این که خدماتی غیرتخصصی و در سطحی نازل تر را پذیرفت و در وقت و هزینه صرف جویی کرد. طبعأ در این زمینه عقاید مختلفی وجود دارد؛ سالهاست که این مسأله فكر بسیاری از اندیشمندان و متخصصان پزشکی را به خود مشغول کرده و راه حلهای مختلفی هم ارائه گردیده است.


دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد