قالب وردپرس درنا توس
خانه / دانستنیهای مفید پزشکی و رژیم غذایی / عملیات مغز انسان چگونه انجام میشود
عملیات مغز انسان چگونه انجام میشود
مغز انسان

عملیات مغز انسان چگونه انجام میشود

عملیات مغز

مغز مکانیسم بسیار پیچیده ای دارد که در طول شبانه روز و تا آخر عمر بدون وقفه به کار و فعالیت خود ادامه میدهد و هیچگاه خسته نمی شود. اکثر اشخاص بدون اطلاع از این سیستم پیچیده مغز، گاهی از خستگی مغز صحبت می کنند. در صورتی که وظیفه و کار عملیات الکتروشیمی مغز، تقریباً به منزله ی یک ۱ آکومولاتور» کار خود را انجام می دهد و هیچگاه خسته نخواهد شد.    اگر گاهی اوقات    اشخاص در سرشان  احساس سنگینی  می کنند  و از ساعات کار یا مطالعه و .. خسته  شد اند باید دلیل آن را در چشمان یا عضلات گردن و پشت یا دستهای خود یا ضعیفی  یا مشکل  اعصاب و روان یا ون و غیره  جستجو کنند  و اطمینان داشته باشند که مغز انسان از هنگام شکل گرفتن تا هنگام مرگ بدون وقفه می تواند به فعالیت خود ادامه دهد و هیچ گاه خسته و ناراحت نخواهد شد

حس های سوپر سوماتیک

از خصوصیات جالب نوع آدمی داشتن حس های سوپر سوماتیک – حس کنجکاوی، حس زیبایی، حس اخلاقی و حس دینی – با آموزش و تمرین تقویت می شوند و به آدمی نشاط می بخشند.

حس کنجکاوی: این حس در حیوانات در حد عالی تر و قوی تر وجود دارد ولی بسیار محدود؛ یعنی در حل یافتن غذا و دوری  از دشمن، اما در  انسان بسیار قوی است و با تعلیم تقویت می شود. پژوهش زاییده ی حس کنجکاوی است و زیر بنای آن نیاز است. این نیاز، دشمن، محدود است بسیار گسترده و متنوع است. حس کنجکاوی سرمنشاء تمامی علوم و تکنولوژی است.

برای هر شخصی شاید بارها اتفاق افتاده باشد که از راهی عبور می کرده و دیده است که گروهی به آسمان نگاه میکنند؛ گرچه عجله داشته و به سرعت می رفته لحظه ای درنگ کرده و به آسمان نگاه کرده تا ببیند چه خبر است و چرا گروهی از مردم به آسمان نگاه میکنند؟ این حرکت ناشی از حس کنجکاوی قوی انسان است. حس کنجکاوی، علم و فلسفه و نیز تکنولوژی را که مواردی از کاربرد علم است – به منظور تأمین رفاه نوع آدمی و آگاهی بیشتر از آنچه در جهان میگذرد – به وجود آورده است.

راه و رسم درست تقویت حس کنجکاوی را حدود ۳۰۰ سال پیش به درستی شناختند و بدان عمل کردند. تا ۳۰۰ سال پیش متفکران عموماً برای حس های سوماتیک اعتباری قائل نبودند و معتقد به اصالت عقلی بودند یعنی فکر میکردند که با تعقل می توان برای همه پرسش ها پاسخ یافت. مثلا از زمان ارسطو تا ۳۰۰ سال پیش میدیدند وقتی در محلی غله انبار می شود، موش به وجود می آید؛ از خشت خام، عقرب و از لجن، مارماه ی و از مرداب، پشه تولید میشود. اسم این پدیده را (خلق الشاعه) گذاشتند و معتقد بودند که این حیوانات ابتدا به ساکن از مواد بیجان به وجود می آیند. روشی که از ۳۰۰ سال پیش برای پژوهش ابداع شد، برای حس های سوماتیک اعتبار قائل شد و نتیجه ی ادراکات آن ها را با تعقل سنجیدند.

آنچه هر عضو حس به مغز خبر میدهد مشاهده نام دارد. مردم عموماً می پندارند مشاهده یعنی دیدن؛ حال آنکه مشاهده یعنی درک چیزها به کمک حس های سوماتیک ، دیدن مشاهده است، شنیدن مشاهده است، بوییدن، چشیدن، و لمس کردن هم مشاهده هستند، مشاهده، اساس روش علمی است. هر چیز که با حواس سالم مشاهده شود، واقعیت نام دارد. واقعیت چیزی است که همه کسی می تواند آن را مشاهده کند.  واقیت هایی را که به هم ارتباط دارند  جمع می کنند و فرضیه ای می سازند مثلا

فرضیه ای می سازند. مثلاً خلق الساعه یک فرضیه بود. در روش علمی فرضیه را به آزمایش می گذارند اگر تایید شد، می شود تئوری، فرضیه ی خلق الساعه  ابتدا به وسیله ی «فرانچسکو ردی ایتالیایی»، در مورد حیواناتی که با چشم غیرمسلح دیده می شوند رد شد، و سپس به وسیله «لویی پاستو فرانسوی»، در مورد جانداران میکروسکوپی مردود اعلام گردید، امروزه تئوری ای جای آن را گرفته است که (بیوژنز) نام دارد.

یعنی «جاندار از جانداری که پیش از او میزیسته است، به وجود میآید.» حس کنجکاوی تا آنجا پیش رفت که اتم را شکافتند، قدم به ماه نهادند، ژن ها و عوامل وراثت جانداران را شناختند و دستکاری کردند. راز پیشرفت علم و تکنولوژی جهان غرب، تقویت حس کنجکاوی از دوران کودکی است. دانشمندان از آنچه کشف میکنند لذت میبرند و همچنین از آموختن آن ها به دیگران، به مصداق «وصف العیشی نصف العیش» محظوظ میشوند.

حس زیبایی: این حس در انسان هنر را به وجود می آورد، از موسیقی گرفته تا نقاشی و مجسمه سازی و غیره. وسایلی هستند که هنرمند به وسیله ی آنها رابطه ذهنی با دیگران برقرار میکند. برای لذت بردن از هنرهای زیبا، باید آنها را شناخت، نقش هنرهای زیبا در تأمین شادمانی و سرخوشی انسان ها، بر کسی پوشیده نیست.

حس اخلاقی: یعنی توجه به خیر و شر، انجام | کارهای خیر و پرهیز از اعمالی که به زیان خود و دیگران است. حس اخلاقی به انسان خوی انسانی میدهد. برای تقویت این حس در قدیم وسیله ای نبود جز روحانیون که با امر به معروف و نهی از منکر مردم را متوجه خیر و شر میکردند؛ ولی امروزه مدرسه و رسانه های مختلف از یک سو، و اجرای قانون به وسیله ی مسئولان مملکتی از سوی دیگر، این بار سنگین را از دوش روحانیون کاسته است. به وجود آوردنخوی آدمی را تغییر نمیدهد بلکه نقش تربیت آن را بر عهده دارد. بسیار کسانی که از نیکی کردن به افراد، یا عالی ترین نوع شادمانی است.

حس دینی: همه ی افراد متعارف، وجود نیروی مابعدالطبیعه ی دست اندر کار اداره ی گیتی را احساس جهان پی برده و او را پرستش میکند.

داستایوسکی از زبان ایوان کارامازوف میگوید: خداوند به راستی وجود دارد یا نه؟ آنچه شگفتی آفرین است این است که اندیشه ی وجود خداوند، توانسته است به ذهن حیوانی بدین توحش و شرارت (آدمی) راه یابد! این اندیشه آنقدر مقدس، تکان دهنده و خردمندانه است که می تواند افتخار نوع آدمی به حساب آید.» دین راستین، چار چوب ایمنی روانی مطمئنی برای آدمیان فراهم می سازد.

 

مطلب پیشنهادی

سلامت دندان ها 

نقش تغذیه در سلامت دندان ها 

نقش تغذیه در سلامت دندان ها    بطور کلی نقش تغذیه در دندانپزشکی را می …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *