قالب وردپرس درنا توس
خانه / درمان دیابت / عوارض بیماری دیابت کدامند؟!؟!
عوارض دیابت
عوارض دیابت

عوارض بیماری دیابت کدامند؟!؟!

عوارض بیماری دیابت کدامند؟!؟!

عوارض دیابت

مبتلایان به دیابت ممکن است به علت فقدان انسولین و تولید مقادیر زیاد مواد اسیدی، اسیدوز به وجود آید در این حالت به علت اینکه قند نمیتواند در بدن به مصرف سوخت و ساز برسد، بدن از چربی ها برای تولید انرژی استفاده میکند و در نتیجه، مقادیر زیادی مواد اسیدی به وجود می آید. اسیدوز یک عارضهٔ خطرناک است ولی اصولاً در افرادی که قند خون آنها تنظیم شده و رموز درمانی را فراگرفته اند به وجود نمی آید.

أصولاً هر علتی که باعث بالا رفتن سریع قند خون شود ممکن است به اسیدوز بینجامد. علت اساسی آن عفونت ها، سهل انگاری در تزریق انسولین و مراقبت های لازم است. خوشبختانه معمولاً علایمی از قبیل عطش فراوان، ادرار زیاد و مکرر و ازاین قبیل که نشان دهندهٔ عدم کنترل دیابت هستند پیش از بروز اسیدوز خودنمایی می کند و بیمار از احتمال بروز آن آگاهی می یابد.

درصورتی که درمان های لازم صورت نگیرد علایم خطرساز نظیر تهوع، استفراغ، شکم، تنفس سریع و عمیق، خواب آلودگی وبالاخره حالت اغماء به وجود می آید.

عدم درمان صحیح این عارضه ممکن است به مرگ بیانجامد. برای جلوگیری ایجاد اسیدوز باید علایمی را که حاکی از عدم کنترل قند خون است به خوبی شناخت درصورت بروز آن فوراً به طبیب معالج اطلاع داد. درمان این عارضه باید توسط طبیب آشنا با این بیماری در بیمارستان انجام پذیرد و شامل تزریق مقادیر زیاد انسولینو مایعات است. درمان فوری جنبهٔ حیاتی دارد و چنال ساعات تاخیر ممکن است. مخاطره آمیز باشد.

مطلب پیشنهادی

توصیه های مهم غذایی

توصیه های مهم غذایی چیست؟!

توصیه های مهم غذایی چیست؟! توصیه های مهم غذایی  خوردن دارچین برای زنان باردار و …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *