عوارض داروهای شیمیایی را بشناسید..!


عوارض داروهای شیمیایی را بشناسید..!

عوارض داروهای شیمیایی را بشناسید..!

داروهای مسکن و ضد درد و تب بر

آسپرین، زخم و خونریزی معده پدید می آورد. ایندومتاسین عوارضی بسیار مانند دوار، زخم و خونریزی معده، اورمی اندک و کم شدن گلبول های سفید خون را در پی دارد. بوتازولیدین زخم معده، افزایش فشار و خون، نارسایی کبد و کلیه و نیز کم خونی را موجب می شود.

داروهای آرام بخش

لارگاکتیل نقصان فشار خون، نازایی، ضعف عمومی، یبوست، اگزما، یرقان، کاهش گلبول های سفید و رعشهٔ عضلانی (پارکینسون) پدید می آورد. والیوم و لیبریوم سبب اختلالات گوارشی، دانه های پوستی، اختلالات حیض (قاعدگی) و کاهش میل جنسی می شود و بدن به آنها عادت می کند. مپروبامات موجب اختلالات گوارشی، سردرد، دوار،آلرژی، فلج عضلانی چشم و سستی ماهیچه ها می شود.

مشتقات کورتیزون

به ویژه به عنوان ضل رماتیسم به کار می رود، عوارضں فراوانی مانند زخم معده، افزایش فشار خون، دیابت، پوک شدن استخوان ها، نقصانمیل جنسی، حذف قاعدگی، بروز علامت نرینه در زنان دارد.

آنتی بیوتیک ها

 بی ضررترین آنها پنی سیلین است که تظاهرات آلرژی پدید می آورد، حتی گاهی به هلاکت می انجامد. اختلالات معده و تشنجات عضلانی از عوارض دیگر آن است. استرپتومایسین و دی هیدرو استرپتومایسین، سرگیجه، کری، نارسایی عمل کلیه و ضعف عضلانی پدید می آورد. تتراسیکلین موجب اختلالات گوارشی، یرقان، زرد شدن دندان ها، تأخیر در رشد استخوان های دراز و دندانها می شود. از آن رو مصرف آن هنگام آبستنی از سه ماه به بعد و در دوران کودکی تا ۱۴ سالگی ممنوع است. کلرامفنیکل نیز موجب کاهش گلبولهای خون، آلرژی و اختلالات گوارشی می شود.

فناستین

در سال ۱۸۸۸ کشف و ساخته شد و به بازارهای دنیا وارد شد. با وجود مصرف فوق العاده به مدت ۶۰ سال در تمام کشورهای جهان از زیان های آن آگاه نشدند. ولی در سال ۱۹۴۸ استادان پزشکی دریافتند فناستین هنگام دفع از کلیه ها به صورت ذراتی متبلور در لوله های پیشابی جمع و متراکم می شود و به اپی تلیوم لوله ها آسیب می رساند و موجب آماس زهرآگین کلیه (نفریت توکسیک) می شود که حتی ممکن است به مرگ بینجامد. طبق آمارها مسلم شد که بین سالهای ۱۹۶۳ تا ۱۹۶۵ یعنی به مدت ۲ سال حدود ۲۰ نفر به علت عوارضی کلیوی در سوئد درگذشته اند و سبب مرگ و هلاک آنان فناستین تشخیص داده شد. پس از آن در کتاب های داروشناسی دربارهٔ زیان فناستین چنین نوشته شد: «طبق مدارک موجود، فناستین در نتیجه انحلال گلبول های سرخ خون، کمخونی انحلالی (آنمی همولیتیک) تولید می کند و در بعضی موارد نیز آسیب های کلیوی غیرقابل جبران برجای می گذارد. در درمان های طولانی با فناستین احتمال بروز متهموگلوبین خونی (متهموگلوبینی) و سولف هموگلوبین خونی (سولف هموگلوبینی) موجود است. وقوع مرگ با مقادیر زیاد دارو به علت فتور و سستی (دپرسیون) مراکز تنفس است.»

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد