قالب وردپرس درنا توس
خانه / درمان دیابت / عوارض دیابت
پیشگیری ازدیابت
پیشگیری ازدیابت

عوارض دیابت

 عوارض دیابت

عوارض عصبی در دوران حاملگی:

مادران دیابتی با مشکلات زیادی روبرو هستند از آن جمله مرده به دنیا آوردن نوزاد، نقص های نوزاد بعد از تولد – از قبیل: نقص ستون فقرات، نداشتن انگشت شصت و دیگر انگشتان پا و…- مشکلات قند خون در بین دیابتی ها به مراتب شایع تر از افراد سالم است. به طور کلی دیابت برای مادر و نوزاد به طور قابل ملاحظه ای مخاطره آمیزاست.

مسایل جنسی: دیابت اغلب با ناتوانی جنسی در ارتباط است زیرا به استقلال توازن هورمون جنسی و عصب آسیب وارد می کند، از طرفی دستگاه تناسلی و پیشابی در برابر عفونت بسیار حساس است. طبق نظر محقیقین در حال حاضر دیابت درمان پذیر نیست با این همه با کنترل مقدار قند خون در حد عادی می توان آن را مهار کرد که رژیم غذایی، ورزشی و مداوا، اساس

دستیابی به این موفقیت است.

داروها: انسولین و داروهای خوراکی، کاهش دهنده ی قند خون دیابت را درمان نمی کنند اما میزان قند خون را کنترل می کنند و تناوب، شدت علائم و عوارض آن را نیز کاهش می دهند. هدف از درمان بیمار دیابتی جلوگیری از عوارضی متابولیک ها (کتواسیدوز و غیره) و عواقب عضوی در تیررس بیماری می باشد که سبب گرفتاری رگ های بزرگ و کوچک اعصاب، چشم، کلیه و سایر اعضاء می شود. اصول درمان مبتنی بر سه پایه می باشد: ۱- فعالیت بدنی ۲ورزش 3-پایین آوردنده قند.

۵ نکته برای پیشگیری از دیابت
تغییر سبک زندگی می‌تواند یک قدم بزرگ به سمت پیشگیری از دیابت باشد و هیچوقت برای شروع دیر نیست. این نکات را در نظر داشته باشید.
وقتی صحبت از دیابت نوع ۲ می‌شود–که متداول‌ترین نوع دیابت است–پیشگیری بهترین راهکار است. همچنین اگر در معرض خطر بالایی از ابتلا به دیابت هستید، مثلاً اگر اضافه وزن زیادی دارید یا سابقه خانوادگی دیابت دارید، خیلی مهم است که پیشگیری از دیابت را به اولویت زندگیتان تبدیل کنید.
پیشگیری از دیابت درست مثل سالم غذا خوردن، بالا بردن فعالیت بدنی و کم کردن اضافه وزن، جزء اصول اولیه است و هیچوقت برای شروع دیر نیست. با ایجاد چند تغییر کوچک در سبک زندگی‌تان می‌توانید از بروز مشکلات جدی دیابت مثل تخریب اعصاب، کلیه‌ها و قلب، جلوگیری کنید.
نکته ۱: فعالیت بدنی‌ بیشتری داشته باشید.
فعالیت بدنی روزمره فواید بسیار زیادی دارد. ورزش کمکتان می‌کند تا:
– وزنتان را پایین بیاورید.
– قندخونتان را پایین بیاورید.
– حساسیت شما به انسولین را بالا می‌برد–که کمک می‌کند قندخونتان در یک محدوده نرمال بماند.
تحقیقات نشان می‌دهد که هم ورزش‌های هوازی و هم قدرتی می‌تواند به کنترل دیابت کمک کند اما بهترین نتیجه از برنامه تناسب‌اندامی حاصل می‌شود که از هر دوی این تمرینات استفاده می‌کند.

نکته ۲: فیبر فراوان بخورید.
فیبر کمک‌های زیادی به شما می‌کند:
– با بالا بردن کنترل قندخونتان، احتمال بروز دیابت را کاهش می‌دهد.
– احتمال بروز بیماری‌های قلبی را کاهش می‌دهد.
– با کمک به احساس سیری، به کاهش وزن کمک می‌کند.
موادغذایی سرشار از فیبر شامل میوه‌ها، سبزیجات، حبوبات، غلات کامل، آجیل و دانه‌ها می‌شود.
نکته ۳: تا می‌توانید غلات کامل مصرف کنید.
بااینکه دلیل آن چندان مشخص نیست اما غلات کامل می‌توانند احتمال بروز دیابت را پایین آورده و به حفظ سطح قندخون کمک کنند. سعی کنید حداقل نیمی از غلات مصرفی‌تان کامل باشد. بسیاری موادغذایی که از غلات کامل درست می‌شوند آماده خوردن هستند مثل نان‌های مختلف، پاستا و بسیاری سیریال‌ها.
نکته ۴: اضافه‌وزنتان را کم کنید.
اگر اضافه‌وزن دارید، پیشگیری از دیابت می‌تواند به کم کردن وزنتان بستگی داشته باشد. هر یک کیلویی که کم می‌کنید، سلامتی‌تان را بهبود می‌بخشد. در یک تحقیق مشخص شد که افرادیکه اضافه‌وزن دارند، با کم کردن هر یک کیلو از وزن بدنشان، خطر ابتلا به دیابت را ۱۶ درصد در خود کاهش دادند. هچنین آنهایی که وزن نسبتاً کمی پایین آورده–حداقل ۵ تا ۱۰ درصد از وزن اولیه خود–و به طور مرتب ورزش کردند، تا ۶۰ درصد احتمال ابتلا به دیابت را در خود کاهش دادند.
نکته ۵: از رژیم‌های غذایی جدید پرهیز کرده و انتخاب‌های سالمتری داشته باشید.
رژیم‌های کم‌کربوهیدرات، رژیم شاخص گلیسمی و سایر رژیم‌های جدید شاید در ابتدا به شما کمک کند وزنتان را پایین بیاورید اما تاثیر آنها در پیشگیری از دیابت شناخته شده نیست و اثر طولانی‌مدتی نیز نخواهند داشت. و با خارج کردن یا محدود کردن یک گروه غذایی خاص از برنامه روزانه، رسیدن موادمغذی لازم را به بدنتان محدود می‌کنید. درعوض این، برای داشتن یک برنامه‌غذایی سالم که به کاهش‌وزنتان کمک کند، بیشتر بر حجم وعده‌های غذایی و سالم بودن موادی که می‌خورید تمرکز کنید.

مطلب پیشنهادی

توصیه های مهم غذایی

توصیه های مهم غذایی چیست؟!

توصیه های مهم غذایی چیست؟! توصیه های مهم غذایی  خوردن دارچین برای زنان باردار و …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *