قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای مخصوص زنان / عوارض شکر بر زنان
شکر و تعادل هورمون زنان
شکر و تعادل هورمون زنان

عوارض شکر بر زنان

عوارض شکر بر زنان

چرا زنان باید میل به شیرینی جات را در خود کنترل کنند؟

دانشمندان و متخصصین میگویند:  شیرینی های صنعتی مواد غیرغذایی و غیرمقوی هستند.

– ذخایر ویتامین و مواد معدنی به ویژه ویتامین های B و C و مواد معدنی منیزیم و کرومیوم  را تخلیه می کنند و روی دو مادهٔ مهم (روی و منگنز) تأثیر میگذارند.

– موجب نوسانات و عدم توازن هورمونی می شوند و مشکلات عادت ماهانه را تشدید میسازند.

– میزان قند خون را بالا برده و به سرعت پایین میآورند.

– فشار شدیدی را بر غدد درون ریز (فوق کلیوی، لوزالمعده) وارد میکنند.

– موجب گرگرفتگی می شوند.

– مانع جذب کلسیم می شوند، در نتیجه، در ایجاد پوکی استخوان سهیم هستند.

– با افزایش میزان کلسترول و تری گلیسرید و عفونتهای ناحیهٔ ادراری مرتبط هستند.”

شکر و تعادل هورمونی زنان:

«زن بودن یعنی زندگی کردن در فراز و نشیب هورمونی، بدن و احساسات زنان پیوسته  در حال تغییرند. مقدار انرژی آنها همیشه و در همهٔ سطوح یکسان نیست. افرادی که دخترنو جوان دارند خیلی خوب با این هیجانات روحی آشنا هستند. پس از بلوغ، هورمونها تقریباً بر افکار ، احساسات و جسم زنان حکومت میکنند. آیا ما زنان در واقع قربانیان هور مونهایمان هستیم؟ پاسخ هم مثبت است و هم منفی.»

(آرابلا ملویل ) زمانی که مغز در اثر وضعیت نامناسب هورمونی تعادل خود را از دست میدهد همه چیز میتواند از کنترل خارج شود و شما کاملاً در اختیار انگیزشهای غیرقابل پیش بینی قرار میگیرید و دچار بی ثباتی می شوید. اما وقتی تعادل خود را حفظ میکنید منطق نیکو (عشق یا شکیبایی) غالب خواهد شد. | هورمون ها فقط گروهی از مواد مؤثر بر روی سیستم ناقلین مغز هستند؛ غذایی که مواد شیمیایی که جذب می کنید و وضعیت مواد مغذی و میکرو مغذی های موجود در بدن میتوانند به طور مستقیم یا غیرمستقیم بر ذهن شما اثر بگذارند.

هرآنچه بر مغز تأثیر میگذارد بر دستگاههای تحت کنترل مغز نیز تأثیر عمده ای می گذارد. به همین نحو، اگر بدن شما تحت هر نوع فشاری قرار گیرد از آن جایی که مغز، خود را برای حمل شرایط مختلف هماهنگ میسازد مقدار هورمونهای مغز نیز تغییر میکند. | هورمونهای مغز، هورمونهای جنسی و سایر هورمونها همه هماهنگ با یکدیگر کار میکنند. ورزش مرتب، تغذیهٔ متعادل، استراحت کافی و مهم تر از همه دعا و نیایش کمک میکند تا  نمای هورمونها در مناسبترین سطح قرار گیرند. در چنین شرایطی متوجه بهبود اعمال جسمانی و وضعیت روحی خود خواهید شد. آیا میدانید؟ نوسانات وضعیت روحی که به همراه تغییرات هورمونی پیش می آید، نحوهٔ برخورد ما را با مسایل عاطفی تحت تأثیر قرار میدهد.

یک تحقیق جالب روی حافظه و چرخهٔ قاعدگی آشکار کرد که زنان خاطرات خوش خود را در هنگام تخمک گذاری و اتفاقات ناخوشایند را در زمان پیش از قاعدگی آسانتر به یاد میآورند. شما با توجه به همین نکته می توانید مواظب آثار خود باشید و زندگی زناشویی تان را بهبود بخشید. علم تعادل هورمون ها و عارضه های جسمانی می تواند شما را از لحاظ جسمی و روحی بیمار کند. در این زمان، بیشتر استراحت کنید و از خود مراقبت کنید.

تغییرات چرخه ای در تمام جوانب رفتاری یافت می شود. تفکر، احساسات، حافظه،تمایلات جنسی و حساسیت، اینها تنها معدودی از انواع رفتارهایی است که با تغییرات هورمونی ارتباط دارند. به عنوان نمونه: پیش از شروع قاعدگی عکس العمل و توان انجام معادلات ریاضی ذهن خیلی سریع تر است. در این موقع افراد کمتر می توانند با احتیاط رانندگی کنند و متأسفانه میزان تصادفات رانندگی نیز بیشتر است.

تحقیقات نشان می دهد زنان قبل از تخمکگذاری آزمایش هوش را سریع تر ولی غلط پاسخ میدهند و حواس آنها سریع تر پرت می شود و قدرت تمرکز خوبی ندارند، اما در هفتهٔ بعد از قاعدگی همین آزمایش را کندتر ولی صحیح تر پاسخ میدهند. تغییرات روحی و عاطفی ناشی از هورمون ها، فقط به نوسانات چرخهٔ قاعدگی محدود نمیشود. پس از زایمان پروژسترون و بقیهٔ هورمون های جنسی شدیداً افت میکنند و در این زمان زنان در مقابل انواع بیماری های روحی آسیب پذیرتر هستند که افسردگی یکی از آنها است. در موقع یائسگی هم، مقدار هورمون ها کاهش مییابد، در نتیجه خیلی از زنان دچار ناراحتی روحی می شوند. وقتی عواطف و چرخه های روحی خود را تشخیص بدهید و از آن استفاده کنید، میتوانید برای بهتر شدن زندگی خود برنامهٔ مفیدی را طرح ریزی کنید.

بسیاری از زنان فقط موقعی متوجهٔ عدم تعادل هورمونی می شوند که هورمون مصنوعی مصرف میکنند. قطع مصرفا قرص ضد بارداری اغلب جرقه ای است برای شروع تنش های پیش از قاعدگی، مصرف هورمون باعث جلوگیری از روند طبیعی بدن می شود بنابراین ممکن است مدتی طول بکشد تا سیستم هورمونی از این مداخله مصنوعی رهایی یابد. جالب است که پزشکان با وجود مشاهدهٔ اختلالات به وجود آمده از طریق داروهای هورمونی، باز هم این داروها را برای درمان عدم تعادل هورمونی تجویز میکنند. از : داروهای هورمونی اثرات گسترده و ظریفی بر تمام دستگاه های بدن دارد. حتی درمان هورمونی اگر کارساز باشد، تنها کاری که میکند سرکوب علایم بیماری است.

تمام درمانهای دارویی درازمدت، مشکلاتی برای سلامتی به وجود می آورند. پزشکان معتقدند که درمان هورمونی راه مؤثر و مطمئنی است، ولی بارها و بارها ثابت شده است کهبدن خود متناسب با ساختار آن رفتار کنید و آنگونه که نیاز طبیعی آن میباشد با آن عمل با تنها راهی که ما میتوانیم امید دستیابی به سلامتی درازمدت را داشته باشیم زندگی کردن به شیوه ای  است که سلامتی را می آفریند. درمان نمی تواند جایگزین شیوهٔ صحیح زندگی شود. مشخصات شیوهٔ زندگی سالم را به خاطر داشته باشید: نماز و دعا و ارتباط با خدا، رژیم غذایی متنوع و سالم، ورزش منظم، استراحت کافی و لیست به خلق خدا. سلول سلامتی شما کسی نیست جز خودتان. وضع جسمانی عالی، ثمرهٔ یک زندگی  متعادل است.»(۱) زنان  بیشتر از مردان دچار بیماری می شوند و به طبع بیشتر هم به پزشک مراجعه میکنند؛ اما اثر مشکلات زنانگی را از میزان مراجعات پزشکی کم میکنیم تعداد زنان مبتلا به سایر بیماریها در مقایسه با مردان خیلی کمتر است. بیشترین  دلیل مراجعه زنان به پزشک مربوط به بیماری های وابسته به هورمون می شود. اگر بیماریهای  ناشی از عدم تعادل هورمونها را زنان نداشته باشند، بسیار سالم تر از مردان هستندولی چون هورمون ها با رفتاری نسبتاً غیرقابل کنترل دایماً در حال تغییر و چرخش هستند، زنان را دچار مشکل میکنند.

بسیاری از بیماریهای مهم و خطرناک زنان را میتوان به هورمونها نسبت داد و همچنین تمام بیماریهای  زنان در اثر عدم تعادل هورمونها حادتر می شوند.

فراموش نکنید که تمام درمانهای دارویی، عوارض جانبی اساسی دارند. هورمونهای  مصنوعی  مشکلات جدیدی را به وجود می آورند که تعادل طبیعی بدن را به هم خواهند زد.

مواد مغذی برای سلامت هورمونی زنان:

وقتی بدانید چه عواملی به طور طبیعی بر هورمون ها موثرند آن وقت می توانید آگاهانه روش زندگی سعادت بخش ر انتخاب کنید.

تمام جنبه های شیوه زندگی بر تعادل هومون ها موثرند و هور مون ها نیز تمام جنبه های زندگی را تحت تاثیر قرار می دهند متاسفانه زندگی مدرن امروزی به این نیازهای زنانه توجه چندانی ندارد برای داشتن تعادل هورمونی تغذیهٔ خوب و کافی ضروری است. وقتی بدانید چه موادی را برف کنید و از چه موادی چشم پوشی کنید از راه طبیعی می توانید به سلامت هورمونی دست بابل، آن رفت می توانید نوسانات هورمونی خود را تبدیل به سرمایه کنید و چنان خود راهماهنگ و متعادل سازید که قدرت واقعی زن بودن را به دست آورید و از این سرمایه الهیبهترین استفاده را ببرید.  در هر دوره از تغییرات هورمونی، شما نیازمند انواع مختلف ویتامین هاو مواد معدنی   و دیگر  مواد مغذی هستید که  نکته مهم این است که اما علاوه بر آن که مواد مغذی را مصرف می کنید باید از مواد ضد مغذی جداً خودداری کنید، زیرا مواد ضد مغذی نه تنها مفید نبوده بلکه مواد مغذی را هم به طور مستقیم یا غیرمستقیم نابود می کنند

مطلب پیشنهادی

سلامت دندان ها 

نقش تغذیه در سلامت دندان ها 

نقش تغذیه در سلامت دندان ها    بطور کلی نقش تغذیه در دندانپزشکی را می …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *