عوارض ونشانه های بیماری تصلب شرایین چیست ؟؟


 عوارض ونشانه های بیماری تصلب شرایین چیست ؟؟

 عوارض ونشانه های بیماری تصلب شرایین چیست ؟؟

 قلب در هر دقیقه حدود ۵ لیتر خون را از بدن عبور داده اکسیژن و مواد غذایی لازم را برای حفظ کارکردهای بدن منتقل میکند. در بیماری «تصلب شرایین»، بخشی از عضلات دیواره شریان توسط یک بافت فیبروز (نوعی تصلب شرایین است که در آن توده هایی محتوی کلسترول و چربی در لایه داخلی و میانی شریان های متوسط و بزرگ تشکیل می شود). جایگزین شده موجب کاهش خاصیت ارتجاعی رگها می شود. این روند بسیاری از شریان های بدن را مبتلا و موجب بروز بیماری در بسیاری از اعضای بدن مانند قلب (حمله قلبی)، مغز (سکته مغزی)، کلیه (نارسایی کلیه) و ... می شود.  تصلب شرایین ممکن است بخشی از روند طبیعی افزایش سن باشد زیرا این پدیده در همه افراد و در سال های اولیه پیری آغاز میشود اما خوشبختانه در بیشتر افراد پیشرفت آن بسیار کند است.

نشانه های  تصلب شرایین

آترواسکلروز یک فرایند تدریجی است و بنابراين شرايط خفیف آترواسکلروز هیچ نشانه ای تولید نمی کند.آیا متوسط یا شدید علائم آترواسکلروز در شریان های مسدود بستگی دارد. به عنوان مثال:-سرخرگ هایی که عرضه خون به قلب شما: گرفتگی قفسه سینه یا آنژین صدری درد باعث / فشار.-سرخرگ هایی که عرضه خون به مغز شما: گرفتگی باعث لکنت زبان گفتار، مشکل در صحبت کردن، بی حسی ناگهانی خود را از قطعات بدن مثل بازوها و پاها، افتادگی در ماهیچه های صورت خود را.-سرخرگ هایی که عرضه خون به دست ها یا پاها: گرفتگی باعث درد در حالی که کار و یا راه رفتن و دیگر علائم بیماری عروق محیطی.-سرخرگ هایی که عرضه خون به کلیه: گرفتگی باعث فشار خون بالا و حتی منجر به نارسایی کلیه.-سرخرگ هایی که عرضه خون به اندام تناسلی خود را: گرفتگی باعث مشکل در رابطه جنسی و اختلال نعوظ در مردان.

عوارض تصلب شرایین

بسته به شریان درگیر آترواسکلروز ممکن است منجر به زیر بهداشت و درمان عوارض:
  • بیماری عروق کرونر: وقتی که شریان ها که خون اکسیژن و مواد مغذی را به قلب شما را مسدود هستند، شما ممکن است به تدریج توسعه بیماری های عروق کرونر مانند آنژین صدری و حملات قلبی است.
  • بیماری شریان کاروتید: هنگامی که سرخرگ هایی که عرضه خون اکسیژن و مواد مغذی به مغز شما مسدود شده است، شما بیماری شریان کاروتید، که نشان داد با علائم مانند حمله ایسکمیک گذرا یا سکته مغزی ممکن است توسعه.
  • بیماری عروق محیطی: زمانی که شریان ها که خون اکسیژن و مواد مغذی را به دست ها یا پاها مسدود هستند، شما ممکن است بیماری عروق محیطی توسعه و مشکلات گردش خون در ارتباط است. در برخی موارد نادر قانقاریا یا بافت مرگ ممکن است به علت گردش خون ضعیف رخ دهد.
  • آنوریسم: این یک عارضه جدی است که می تواند در هر قسمتی از بدن شما رخ می دهد است. برخی از مردم هیچ علائم مربوط به آنوریسم را احساس نمی، اما دیگران می تواند از کنترل نشده خفقان و درد در قسمت آسیب دیده بدن خود رنج می برند. اگر آن را ندارد، شما ممکن است مراقبت های فوری پزشکی نیاز است.

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد