قالب وردپرس درنا توس
خانه / عوارض و علائم اچ آی وی در طب سنتی
اچ آی وی
اچ آی وی

عوارض و علائم اچ آی وی در طب سنتی

عوارض و علائم  اچ آی وی در طب سنتی

عوارض اچ آی وی

تنها عارضه  اچ آی وی، ایجاد ایدز می باشد و یک شخص آلوده به عفونت اچ آی وی را هنگامی میتوان گفت دچار ایدز شده است که به بعضی از بیماریهای مرتبط با ایدز دچار شده باشد. این بیماریها شامل عفونتهای فرصت طلب (عفونتهایی که فقط در افرادی که سطح ایمنی آنها کاهش یافته است ایجاد بیماری می کنند)، بعضی از انواع سرطان ها و اختلالات سیستم عصبی که ممکن است باعث زوال عقل (دمانس)، گیجی و از دست دادن حافظه شوند، می باشند.

عفونتهای فرصت طلب عفونتهایی هستند که ممکن است به وسیلهویروسها، پروتوزواها و قارچها ایچاد شوندو اغلب می توانند مرگبار و کشنده باشند. یکی از شایعترین بیماریهایی که در افراد مبتلا به ایدز دیده می شود عفونت شدید ریه ها توسط انگلی به نام پنوموسیستیس کارینی میباشد؛ سایر بیماریهای شایع انگلی عبارتند از: کریپتوسپوریدیوزیس که ممکن است باعث بروز اسهالهای طولانی مدت شود و بیماری توکسوپلاسموزیس که می تواند مغز را گرفتار کند.

کاندیداآلبیکانس، قارچی است که می تواند باعث عفونتهای سطحی ضعیفی در افراد سالم شود اما این قارچ در افراد مبتلا به ایدز باعث عفونتهای شدیدی می شود، قارچ کریپتوکوکوس ممکن است باعث بروز تب، سردرد و عفونتهای ریوی شود، عفونتهای باکتریایی که در بیماران مبتلا به ایدز بیشتر دیده می شود عبارتند از: توبرکولوزیس (سل) و لیستریوزیس که ممکن است باعث مسمومیت خونی (سپتیسمی) شوند عفونتهای ویروسی آن هایی هستند که توسط ویروس های هرپسی ایجاد می شوند؛ عفونتهای هرپس سیمپلکس می تواند مغز را گرفتار ساخته و باعث مننژیت و آنسفالیت ویروسی شود، عفونت سایتومگالوویروس ممکن است باعث بروز اختلالات شدیدی شامل پنومونی (ذات الریه)، آنسفالیت ویروسی و نوعی التهاب چشم که می تواند منجر به نابینایی شود گردد؛ با این حال افراد مبتلا به ایدز زیاد حساس به ابتلا به عفونتهای شایعی مثل سرماخوردگی نیستند. شایعترین نوع سرطان در بیماریان مبتلا به ایدز، نوعی سرطان پوست به نام سارکوم کاپوزی میباشد که به غیر از پوست ممکن است داخل دهان و اعضای داخلی بدن مثل ریه ها را نیز گرفتار کند. سایر انواع سرطان ها که به طور شایع در بیماران مبتلا به ایدز دیده می شود عبارتند از: لنفوم (به ویژه لنفوم غیر هوجکین) و سرطان گردن رحم.

 اچ آی وی
اچ آی وی

علایم بیماری ایدز

1. تب

یکی از اولین نشانه های ARS می تواند تب خفیف، تا حدود 102 درجه فارنهایت باشد. این تب اگر اتفاق بیفتد معمولاً با علائم خفیف دیگر مثل خستگی، تورم غدد لنفاوی و گلودرد همراه خواهد بود.

در این نقطه ویروس به سمت جریان خون در حال حرکت است و شروع به تکثیر به تعداد بالا می کند. وقتی این اتفاق می افتد، سیستم ایمنی بدن واکنش التهابی نشان می دهد.

2. گلودرد و سردرد

درست مثل سایر علائم، گلودرد و سردرد هم فقط در موقعیت جزء علائم ARS تشخیص داده می شوند.

3. درد عضلانی، درد مفصلی و تورم گره های لنفاوی

ARS معمولاً با آنفولانزا، مونونوکلئوز یا سایر عفونت های ویروسی، حتی سفلیس و هپاتیت، اشتباه گرفته می شود. جای تعجب نیست که بسیاری از علائم این بیماری ها یکسان هستند، مثل درد در مفاصل و عضلات و تورم گره های لنفاوی.

گره های لنفاوی بخشی از سیستم ایمنی بدن شما هستند و زمانیکه عفونتی وارد بدن شود، متورم می شوند. بسیاری از آنها در زیربغل، کشاله های ران و گردن وجود دارند.
4. جوش و دانه های پوستی

جوش های پوستی ممکن است هم در ابتدا و انتهای دوره HIV/AIDS پدیدار شود. این جوش ها ممکن است در هر نقطه ای از بدنتان ایجاد شوند که اگر توضیح و علت دیگری نداشتند، بهتر است حتماً تست HIV انجام دهید.

5. حالت تهوع، استفراغ و اسهال

30 تا 60 درصد افراد در مراحل اولیه HIV به حالت تهوع، استفراغ یا اسهال دچار می شوند.

این علائم همچنین ممکن است در نتیجه درمان ضدویروسی و بعدها در روند عفونت درنتیجه عفونتی دیگر اتفاق بیفتد. اسهالی که مداوم باشد و به درمان های معمول واکنش ندهد نیز می تواند نشانه ای از این ویروس باشد.

6. کاهش وزن

کاهش وزن نشانه بیماری پیشرفته تر است و می تواند درنتیجه اسهال شدید اتفاق بیفتد. اگر در حال کم کردن وزن هستید، یعنی سیستم ایمنی بدنتان بسیار ضعیف شده است. در این وضعیت، بیمار حتی اگر تغذیه خوبی داشته باشد و تا آنجا که می تواند غذا بخورد باز هم وزن زیادی کم می کند. این مشکل معمولاً در مراحل آخری بیماری اتفاق می افتد. این روزها اما با کمک درمان ضدویروسی این مشکل کمتر شده است.

7. سرفه های خشک
این نشانه –سرفه های موذی که ممکن است هفته ها طول بکشد و به نظر می رسد که هیچوقت بهتر نخواهد شد– یکی از متداول ترین نشانه های بیماری در بیماران مبتلا به HIV که در مراحل پیشرفته بیماری خود قرار دارند می باشد.

8. تعرق شبانگاهی
تقریباً نیمی از افراد در مراحل اولیه عفونت HIV دچار تعرق شبانه می شوند. این مشکل با پیشرفت بیماری ممکن است وخیم تر شود و ارتباطی با ورزش کردن یا دمای اتاق ندارد.
نادیده گرفتن این مشکل که تقریباً مشابه گُرگرفتگی است که زنان در شروع یائسگی دچار آن می شوند بسیار دشوار است تعریقی ناگهانی و شدید که فرد را مجبور می کند برای عوض کردن لباس هایش از خواب بیدار شود.
9. عفونت های قارچی
عفونت قارچی دیگر که در مراحل آخری این بیماری ایجاد می شود، تبخال است. تبخال دهانی و تبخال تناسلی هر دو می توانند هم نشانه هایی از ARS و هم عفونت HIV یا ایدز باشد.
یکی دیگر از نشانه های آخری عفونت HIV تغییراتی مثل ضخیم و خمیده شدن ناخن ها، شکاف برداشتن و تغییر رنگ آنها می باشد.این مشکل معمولاً در اثر عفونت قارچی مثل کاندیدا اتفاق می افتد. بیمارانی که سیستم ایمنی بدنشان ضعیف شده است بیشتر در معرض عفونت های قارچی هستند.

10. سردرگمی و مشکل در تمرکز
مشکلات شناختی نیز می توانند یکی از نشانه های جنون ناشی از HIV باشند که معمولاً در مراحل آخری این بیماری پدیدار می شوند. علاوه بر سردرگمی و مشکل برای تمرکز، جنون ناشی از HIV شامل مشکلات حافظه و مشکلات رفتاری مثل عصبانیت و آسیب پذیری و زودرنجی نیز می شود.
حتی ممکن است تغییرات حرکتی نیز به دنبال داشته باشد:دست و پاچلفتی شدن، نداشتن هماهنگی و مشکل در کارهایی که نیاز به مهارت های حرکتی دارد مثل نوشتن.

مطلب پیشنهادی

سلامت دندان ها 

نقش تغذیه در سلامت دندان ها 

نقش تغذیه در سلامت دندان ها    بطور کلی نقش تغذیه در دندانپزشکی را می …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *