قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای مخصوص کودکان / عوارض و نشانه ها کم خونی در کودکان چیست
کم خونی در کودکان
کم خونی در کودکان

عوارض و نشانه ها کم خونی در کودکان چیست

عوارض و نشانه ها کم خونی در کودکان چیست

کم خونی در واقع کاهش میزان هموگلوبین خون است که در نتیجه کمبود گلبولهای قرمز یا کمبود هموگلوبین در سلولهای قرمز خونی و یا هر دو علت روی می دهد. کم خونی انواع مختلف دارد که کم خونی ناشی از کمبود آهن Iron deficiency anaemia. متداول ترین نوع آن است. این نوع کم خونی به دلیل کاهش آهن در بدن اتفاق می افتد. هر گونه کمبود در مواد مغذی نظیر ویتامین 12Bنیز باعث این بیماری می گردد.

کم خونی ناشی از کمبود آهن، عمده ترین کاستی تغذیه ای در جهان است و عموما بین زنان در سنین بچه زایی، سالخوردگان و کودکان متداول است.

اخیرا، تلاشهایی برای جلوگیری از کم خونی در زنان صورت گرفته، اما این تلاشها بیشتر بر روی کودکان سنین 6 ماه تا 2 سال متمرکز است. زیرا کم خونی شدید در کودکان باعث ظهور علایم زیر می گردد:

کندذهنی و کاهش قابلیت یادگیری

رخوت و سستی

افزایش آمادگی در مقابل عفونتها

نشانه های بارز کم خونی، رنگ پریدگی لبها، جدار داخلی پلک ها، ناخن ها و پوست است. خستگی و حساسی شدن نیز از دیگر نشانه های این بیماری است. در کم خونی های شدید، تنگی نفس، التهاب دست و پا و ضربان تند قلب نیز مشاهده میشود.

آهن، عنصری است که در چند بافت محدود، مانند خون و کبد وجود دارد. چنانچه کودک دچار کمبود آهن باشد، مقاومت او در برابر عفونتها کاهش خواهد یافت. ادامهٔ این نوع کم خونی در مدت طولانی، موجب بی اشتهایی و کم توجهی می شود و رفته رفته کودک را گرفتار نوعی عقب افتادگی در رشد فیزیکی و ذهنی میکند. تنها راه تشخیص کم خونی شمارش کلی سلولهای خونی (CBC)” است.

برای انجام این آزمایش، خونگیزی مختصری از نوک انگشت دست یا پای کودک کافی است. علل کم خونینوزادان به طور معمول در اثر نارسایی تغذیه و کمبود آهن در جیرهٔ غذایی، د چار کم خونی می شوند، همچنین، چنانچه آهن کافی در غذای مادر باردار وجود نداشته باشد، ممکن است او و نوزادش، هردو دچار کم خونی شوند. اگر نوزادپس از شش ماهگی از شیر گاو تغذیه کند، باید ویتامین های آهن دار به او داد، زیرا در غیر این صورت دچار کم خونی خواهد شد. در این کودکان، میزان هموگلوبین کمتر از کودکان سالم است. این نوع کم خونی از رایج ترین انواع کم خونی در کودکان سراسر جهان به شمار میآید.

عفونتهای گوناگون نیز میتوانند موجب کم خونی در کودکان شوند. این عفونتها شامل عفونتهای انگلی، هپاتیت، عفونت لمفوسیت ها و بیماریهای مزمن دستگاه گوارش هستند که میتوانند سلول های قرمز را نابود کنند و یا تولید آنها را در مغز استخوان متوقف سازند.

علل کم خونی در کودکان

کمبود آهن در بدن ممکن است به سبب

عوامل زیر باشد:

داشتن رژیم غذایی نامناسب

جذب آهن ناکافی

عفونتهای قارچی نظیر مالاریا و عفونتهای انگلی (مالاریا اصلی ترین علت کم خونی ناشی از کمبود آهن است).

مطلب پیشنهادی

مخملک

 بیماری مخملک چگونه درمان می شود ….؟؟

 بیماری مخملک چگونه درمان می شود ….؟؟   یکی دیگر از بیماری هایی است که …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *