عوارض کمبود روی در بدن


عوارض کمبود روی در بدن

عوارض کمبود روی در بدن

 

روی

روی نیز یکی از مواد معدنی است که می تواند، آثار کمبود خود را به عناوین مختلفی نشان دهد.این مادّه برای تولید ترکیبات پروتئینی و فعالیت آنزیمی در بدن اهمیتی به سزا دارد. در موها و مینای دندانها زیاد است. در اسپرم و چشم جمع می شود. در زمان آبستنی، خوردن قرص های ضد حاملگی، سرطان ها، عفونت ها، اعتیاد به الکل و بیماریهای روانی مقدار ان کم می شود.اهمیت روی در تبادل گازی در ریه ها خیلی مؤثر است. روی به آنزیمی که باعث تبادل گازی در ریه ها می شود کمک می شود تا خون بیش از یک ثانیه در مجاری ریوی توقف نکند. در این مدت کوتاه اسیدکربنیک (HCO۳) تجزیه می شود و گاز کربنیک و آب تولید می کند. اگر در این واکنش کاتالیزوری وجود نداشته باشد تبادل گازی حدود چند ثانیه طول میکشد (یعنی تبدیل اسید کربنیک به گاز کربنیک و آب خیلی طول میکشد). این زمان طولانی برای بدن غیر قابل تحمل است. لذا بیماری های سختی را بوجود میآورد (وجود این ذره کوچک کاتالیزور پنج هزار مرتبه بر سرعت عمل تبادل گازی در ریه ها می افزاید).

عوارض کمبود روی

اختلال در ساختمان FiNA و DNA در سلول، رکود در واکنش پروتئینها و تبدیل آنها به دیگر مواد لازم، کم شدن باروری، کاهش مقاومت در برابر عفونتها، کندی بهبوهی زخمها و نابسامانی های آزار دهنده دیگر مثل سوریازیس پیش می آید.فقدان روی در نوزادان منجر به عوارضی چون تالیدومی، فقدا ، کلیه، مغز و غیره خواهد شد. کمبود روی نیز باعث کوچک شدن بیضه ها، ریختن موها، کم شدن رشد جسمانی، کم شدن موهای زهار و صورت می شود.دکتر Walter - |jpOreS و همکارانش در دانشکده پزشکی و دندانسازی دریافتند که اگر روزانه ۲۰۰ میلی گرم روی سه بار در روز به افرادی که دچار سوختگی شدید و آنهایی که تحت عمل جراحی قرار گرفته اند و بیمارانی که دارای زخمهای عمیق می باشند، داده شود. بهبودی چشمگیری ظاهر خواهد شد، آزمایش نشان داده است که فقدان روی باعث رکود رشد دندانها و اختلالهای استخوانی شده است. روی برای مبتلایان به تصلب شرایین و برای کم کردن کلسترول خون مؤثر است. اگر در زمینی با شرایط طبیعی و با کود طبیعی زراعت شود، به اندازه کافی در گیاهان ان سرزمین روی وجود خواهد داشت

منابع روی

روی در سبزیجات و خانواده گردویان (گردو، فندق و بادام زمینی وجود دارد) و در خرچنگ های دریایی و صدفها نیز یافت می شود.

نسخه از طریق غذا درمانی

روزانه به بیماران مبتلا به سوختگی و بیمارانی که دارای زخمهای کهنه و عمیق هستند. وصاحبان ناتوانی جسمی و مخصوصا پسوریازیس بایستی از گردو و فندق و بادام زمینی و منابع بالا استفاده نمایند.و صاحبان زخمهای عمیق و کهنه، سوختگیها، سفتی شرایین، زیادی کلسترول همه از نسخه بالا میتوانند استفاده کنند.

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد